• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C

Zeybekçi: Büyüme için tasarruf yeterli değil

Zeybekçi: Büyüme için tasarruf yeterli değil
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yüzde 5'in üzerinde bir ortalama büyüme için tasarrufun yeterli olmadığını söyledi.

Bakan Zeybekci, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen "Sürdürülebilir Küresel Rekabet İçin Bölgesel Merkez Türkiye Konferansı'na katıldı.

Doğrudan yabancı yatırımların coğrafi açıdan merkezi ve güvenin en fazla olduğu ülkelere geldiğine işaret eden Zeybekci, Türkiye'nin bunlara sahip olduğunu söyledi.

Bulunduğu bölgenin tüketim anlamında bir merkez haline gelmeye başlamasının da Türkiye'nin önemini artırdığını vurgulayan Zeybekci, Türkiye'nin uluslararası bir yatırım merkezi haline gelmesinde ülkede güvenin sağlanmasının önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin dış ticaret hacminin 1980 yılında 5 milyar dolara bile ulaşamadığına değinen Zeybekci, "Bugün Türkiye 480 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine ulaşmış bir ülkedir. 5 milyar dolarlık bir ülkenin global dünya ile entegrasyonu veya oraya bakış açısıyla bugünkü Türkiye'nin bakışı farklı. Türkiye artık global bir oyuncu. Artık edilgen değil etken ve dünyayla ilişki içinde bir ekonomi. Türkiye'deki yatırımların dışında hammadde ve enerji geleceğini sürdürülebilir bir şekilde garanti altına almak için dünyanın her yerinde, özellikle yakın coğrafyamızda yatırım yapmayı öne alan, Hükümet olarak oralarda yatırım yapmayı destekleyen bir anlayış haline geldiğiniz zaman artık siz hazır hale geliyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, hükümet olarak Türkiye'de yerli bir yatırımcıdan daha fazlasını yabancı yatırımcıya verdiklerini ifade ederek, "Birincisi, Türkiye'ye yatırım yaptığında yüzde 100 Türk şirketi muamelesi görüyor. Ayrıca kar transferleri ve bazı özel imkanlarla ilgili ayrıcalıklara da sahip oluyor. Böyle ayrıcalıklar vermekten son derece memnunuz, vermeye de devam edeceğiz" diye konuştu.

- "Yabancı sermaye bizim için son derece önemli"

Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat, 150 milyar dolarlık hizmet ihracatı, 2 trilyon dolar milli gelir ve dünya ekonomisinde 10'uncu, Avrupa ekonomisinde 3'üncü olma hedeflerine değinen Zeybekci, bunların Türkiye'nin kendi tasarruf ve yatırımlarıyla yapamayacağını bildiklerini söyledi.

Zeybekci, şunları kaydetti:

"Sürdürülebilir, öngörülebilir, istikrarlı ve geleceği planlayabilen bir ülke olarak biz doğrudan yabancı yatırımlarla yolumuza devam etmek istiyoruz. Şu anda yaşadığımız bir gerçek olarak kendi milli tasarruflarımızın ne olduğunu da gayet iyi biliyoruz. Şu anda tasarruflarımız yüzde 16'lar seviyesinde. Bizim ne pahasına olursa olsun yüzde 5'in üzerinde bir ortalama büyüme ile yolumuza devam edebilmemiz için bu tasarruf yeterli değil.

Bu tasarrufla yüzde 5 büyüme dediğimiz zaman bu cari açık meselemizi ortaya çıkarıyor. Daha doğrusu, bu cari açıkla devam ettiğimiz zaman, 4-5 yılda bir yaşadığımız o aşağı yönlü düşüşlerimizi veya balon vakalarını Türkiye olarak yaşıyoruz ve yaşamaya devam ederiz. Bunun için yabancı sermaye bizim için son derece önemli."

YASED'in Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu'nda başarılı işbirliği yaptıkları bir ortakları olduğunu belirten Zeybekci, yatırım ortamının iyileştirilmesinin bundan sonraki süreçte kendileri için 62. Hükümet programında en öne alınmış hedeflerden biri olduğunu dile getirdi.

Zeybekci, "Biz Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirilmesi, yabancı sermeye için cazip hale gelmesi noktasında Hükümet olarak 'Biz sizin için şöyle cazip ortamlar hazırladık. Size şöyle imkanlar sağlıyoruz' demek istemiyoruz. Bu ortamı ve imkanı sizinle beraber hazırlamak istiyoruz. Yaptığımız işin isabetli ve doğru olması için doğrudan bilgi alışverişine, sizlerin görüşlerine ihtiyacımız var" değerlendirmesinde bulundu.

- "6. bölge değil 66. bölge teşviki verseniz de bazen olmuyor"

Doğrudan yabancı yatırım için Türkiye gelen yatırımcıları "emanet" olarak gördüklerini belirten Zeybekci, "Emanet bizim için son derece önemlidir. Onların Türkiye'ye geldiklerinde en iyi imkan ve ortamda kendilerini güvende ve bu ülkeye ait hissetmelerini önemsiyoruz. Bakanlığımızın kapısı 24 saat açık. Yaşanan en ufak problemin bize bildirilmesini istiyoruz" dedi.

Zeybekci, doğrudan yabancı sermayenin aynı zamanda bir kültür ve teknoloji transferi olduğuna dikkati çekerek, yatırımların gittiği bölgede iş ikliminin ve anlayışının değiştiğine değindi.

Teşvik programlarına değinen Zeybekci, "Türkiye'yi 6 bölgeye ayırdık. Her bölgenin farklı teşvik uygulamaları var. Bazen bazı yerlere yatırımın gitmesi için, iklimin oluşması için 6. bölge teşviki vermeniz de yetmiyor. İllaki oraya giden, orada bu ortamı değiştirmeye razı olan birinin ortaya çıkması lazım. 6. bölge değil 66. bölge teşviki verseniz de bazen olmuyor. Ama biri gidip de orada işe başladığında bir anda oradaki insanların bakış açısı değişiyor. Oradaki gençlerin, esnafın, zanaatkarın, KOBİ'lerin dünyaya bakış açısı değişiyor ve özenmeye, taklit etmeye başlıyor. Özenerek ve taklit ederek çıktığı yolda, bir süre sonra artık orada onun etrafında da bir çekim merkezi ve dolayısıyla yeni bir teknoloji, yeni bir anlayış oraya yerleşmiş oluyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile olan Gümrük Birliği anlaşmasının bugün bakıldığında çok yanlış bir anlaşma olduğunu ifade eden Zeybekci, "Ama Gümrük Birliği anlaşmasıyla Türkiye büyük kazanımlar elde etti. Birçok alanda kurumlarımızın, kalite anlayışımızın standartları yükseldi. Birçok kurumumuz uluslararası rekabetin ne demek olduğunu belki bu sayede anladı. Türkiye bu sayede dış ticaretinin yüzde 45'ini AB ile yapıyor. Doğrudan yabancı yatırımlarımızın yüzde 70'e yakınını biz AB'den alıyoruz. Bu da Gümrük Birliği ile sağlamış olduğumuz o ortamın iyileşmesinden kaynaklanıyor" diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim