• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C

“Yüzde 25 Ek Emsal, Kentsel Dönüşümü Destekleyen Bir Karardır”

“Yüzde 25 Ek Emsal, Kentsel Dönüşümü Destekleyen Bir Karardır”
AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin Geçici Maddesi ile yüzde 25 ek emsal süresinin, 1 Ocak 2017 tarihine kadar uzatılmasına...

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin Geçici Maddesi ile yüzde 25 ek emsal süresinin, 1 Ocak 2017 tarihine kadar uzatılmasına ilişkin "Yüzde 25 ek emsal, kentsel dönüşümü destekleyen bir karardır" dedi.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin Geçici Maddesi ile yüzde 25 ek emsal süresinin, 1 Ocak 2017 tarihine kadar uzatılmasını değerlendirdi. Danıştay'ın yüzde 25 ek emsal uygulamasını durdurma ile ilgili açıklamalarda bulunan Tavukçuoğlu, "Kentsel dönüşümün yoğun yaşandığı Kadıköy bölgesinde, 2015 bitmeden yüzde 25 ek emsal uygulamasından faydalanmak isteyen müteahhitlerin ve hak sahiplerinin başvuru yoğunluğu, Kadıköy Belediyesi'nde dosyaların birikmesine neden olmuş ve AYİDER'in uğraşları sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ek emsal süresini 1 Ocak 2017 tarihine kadar uzattığını açıklamıştı. Ancak 30 Eylül 2015'de, Danıştay'ın yönetmeliği durdurma kararıyla kentsel dönüşüm kilit duruma gelmişti. 1 Haziran 2013 tarihinde çıkarılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile o tarihe kadar geçerli olan İstanbul ve diğer illerdeki imar yönetmeliklerinin kaldırılarak, arsalardaki inşaat miktarlarını azaltan yeni kuralların oluşturulduğunu, bu yönetmeliğin 8 Eylül 2013, 14 Eylül 2013 ve 22 Mayıs 2014 tarihlerinde değiştirildi" dedi.

Bu değişiklikler sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, inşaat sektörünün beklentileri doğrultusunda geçici 6. madde ile bir düzenleme yaptığını ve yüzde 20 artış oranına göre uygulanan inşaat miktarının, ortalamada yüzde 25 artış oranına çıktığını belirten Tavukçuoğlu, "Özellikle Kadıköy bölgesinde geçerli olan yüzde 25 ek emsal uygulaması, kentsel dönüşümü destekleyen ve daire sahiplerinin daha büyük dairelerde oturmalarına olanak sağlayan bir karardı. Bildiğiniz üzere kentsel dönüşümle birlikte daire sahiplerinin daireleri küçülmek durumunda kalıyordu. Bu geçici kural, kentsel dönüşümün desteklenmesi için önce 1 Ocak 2016 tarihine kadar uygulandı ve sonrasında bir yönetmelik değişikliği ile 1 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı." şeklinde konuştu. Tavukçuoğlu, Danıştay'ın, 30 Eylül 2015 tarihinde verdiği yürütmenin durdurulması kararıyla, kentsel dönüşümü destekleyen bu avantajlı inşaat uygulamasının önüne set çekmiş olduğunu söyleyerek "Bu karar nedeniyle sözleşme imzalamış inşaat şirketleri ile daire sahipleri bir karmaşanın içine atıldı" dedi.

"İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ, 2017 YILINA KADAR AÇILDI"

Danıştay kararı nedeniyle inşaat şirketlerinin belediyelerden eskiden imzalanan sözleşmelere göre inşaat ruhsatı alamadıklarını belirten Tavukçuoğlu, bunun da kentsel dönüşümü durma noktasını getirdiğini söyledi. Melih Tavukçuoğlu son olarak şu ifadeleri kullandı: "İnşaat firmalarının yaşadığı mağduriyet kadar daire sahipleri de yaptıkları sözleşmelere göre aynı büyüklükte dairelere kavuşamadılar. Bu durum karşısında AYİDER olarak mevcut sıkıntıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ilettik ve daha büyük bir karmaşa yaratılmadan bir hafta içerisinde yeni yönetmelik değişikliği yapıldı. Karar neticesinde hem kentsel dönüşümdeki daire sahipleri çok mutlu oldu hem de inşaat sektörünün önü, 2017 yılına kadar açıldı." açıklamalarında bulunuyor. AYİDER olarak temennilerinin özellikle kentsel dönüşüm kapsamında evlerini yenilerken yeni inşaat maliyetleriyle karşı karşıya kalan daire sahiplerinin korunması olduğunu ifade eden Tavukçuoğlu, "Bu geçici madde değişikliği ile kentsel dönüşümde eskiden olduğu gibi 1.25 uygulaması devam edecek. Ancak bir an önce yönetmelik ile geçici olarak düzenlenen imar avantajları kalıcı hale getirilmelidir. Harç avantajları ile halkımız tarafından benimsenen kentsel dönüşüm imar avantajlarıyla da güçlü biçimde desteklenmiş olur. Böylece daire sahipleri daireleri küçülmeden kentsel dönüşümden faydalanabilirler, huzur içinde yeni konutlarına geçerler".

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim