• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C

Yeni Mezun Olan Gençler 2 Yıl Daha Ücretsiz Sağlık Hizmetlerinden Yararlanacak

Yeni Mezun Olan Gençler 2 Yıl Daha Ücretsiz Sağlık Hizmetlerinden Yararlanacak
Okuldan mezun olup 18 yaşını dolduran gençler iki yıl prim ödemeden sağlık sigortasından yararlanabilecek.

Okuldan mezun olup 18 yaşını dolduran gençler iki yıl prim ödemeden sağlık sigortasından yararlanabilecek.

Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü, Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, kısa bir süre önce Genel Sağlık Sigortası kanununu yürürlüğe girmesiyle liseden mezun olan gençlerin 20 yaşına, üniversiteden mezun olanların ise 25 yaşını geçmemek şartıyla iki yıl genel sağlık sigortası prim borcuna muafiyet getirildiğini ve sağlıktan da yararlanabileceklerini söyledi.

Yozgat SGK İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, SGK İl Müdürü Nejat Deniz ve müdür yardımcıları ve ilgili personeller katıldı. Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan'da yeni düzenlemelerle birlikte lise ve üniversiteden mezun olan gençlerin iki yıllık süre ve üniversite mezunlarının 25 yaşını geçmemek şartıyla sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerini belirterek, "Bilindiği üzere ülkemizde yıllardır söylenen ancak bir türlü hayata geçirilememiş olan sosyal güvenlik reformu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununu yürürlüğe girmesi ile gerçekleştirilmiştir. Farklı şekilde sigortalılık hizmeti sunan Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SGK kaldırılarak, bu üç kurumun sunduğu hizmetleri tek başına sunacak bir yapı oluşturulmuştur. Bununla birlikte 2014 yılı itibari ile herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması sebebiyle genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilenlerin prim borçlarında yığılma olduğu ve bu sebeple sağlık hizmetlerinden faydalanamadıkları kurumumuzca tespit edildi. Söz konusu duruma çözüm getirmek amacıyla 6552 sayılı kanun ile ilgili borçların ödenebilmesi için çeşitli kolaylıklar getirilmiş, vatandaşlarımızın bir kısmı borcunun tamamını ödemiş ve bu borçların faizi tamamen silinmiş, bir kısmı ise 36 aya varan taksit ödeme seçeneğini tercih etmiş ve bu kapsamda sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanına erişmiştir" dedi.

6663 SAYILI KANUN İLE GENÇLERİMİZİN MAĞDUR OLMALARININ ÖNÜNE GEÇİLMİŞTİR

Kısa bir süre önce 6663 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle gençlere bir takım yeni haklar verildiği ve mağdur olmalarının önüne geçildiğini vurgulayan Ünalan, " Kanun yürürlüğünden önceki uygulamada lisede okuyan gençler 20 yaşına kadar, üniversitede okuyan gençler ise 25 yaşına kadar anne babalarının sağlık haklarından faydalanabiliyorlar. Ancak mezun olan geçlerimiz için bu haklarından faydalanma imkanı sona eriyordu. Hal böyle olunca mezun olan gençlerimize işsiz oldukları dönemde çeşitli prim borçları çıkıyor ve ödemekte zorluk çekiyorlardı. İşte bu mağduriyete son vermek amacıyla bu durumda olan gençlerimize yeni haklar getirilmiştir. Herhangi bir kapsamda sigortaları olmasa bile sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanmıştır. Liseden mezun olanlar 20 yaşını, üniversiteden mezun olanlar 25 yaşını geçmemek şartıyla, mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl süreyle prim borçlarına bakılmaksızın bakmakla yükümlü olunan veya hak sahibi kişi sayılmak sureti ile sağlık hizmetlerinden faydalandırılacaktır. Aynı kanun ile anne ve babası üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında olmayan gençlere de bu iki yıllık sürede primleri devlet tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanı getirilmiştir" şeklinde konuştu.

Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için gençlerin mezun olduklarını gösterir belge ile bulundukları şehirlerdeki SGK müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiğini anlatan Ünalan, "Genel sağlık sigortası sistemi doğrultusunda geçmişten günümüze gerektiğinde tüm bu düzenlemeler ve 6663 sayılı kanun ile gençlerimize getirilen bu haklar ile belki de vatandaşlarımızın yıllardan beri Avrupa ülkelerinde uygulanan sağlık sistemine bakarak imrendiği uygulamaların bizim ülkemizde de fazlasıyla uygulanabileceğinin göstergesi olmuştur" ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim