• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C

Yeni Büyükşehir Yasası'na bilimsel bakış

Yeni Büyükşehir Yasası'na bilimsel bakış
Büyükşehir ve Kent Konseyi iş birliğiyle düzenlenen panelde, Büyükşehir Belediye Yasası'nın avantaj ve dezavantajları ortaya konuldu, ulusal ve Adana...

Büyükşehir ve Kent Konseyi iş birliğiyle düzenlenen panelde, Büyükşehir Belediye Yasası'nın avantaj ve dezavantajları ortaya konuldu, ulusal ve Adana özelinde etkileri tartışıldı. Yeni yasa bağlamında, yerel yönetimlerin yetki alanının genişletmesinin değerlendirildiği panelde, özellikle Güneydoğu Anadolu'da oluşan güvenlik zafiyetine de değinildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi iş birliği ile 6360'la Oluşan Büyükşehir Belediye Sistemi: Sorunlar ve Çözümler" konulu panel Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapıldı. Moderatörlüğünü Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Teftiş Kurulu Başkanı Halil Avşar'ın üstlendiği panelde, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş ve Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Koç söz aldı. Panelde, 6360 Sayılı Yasa ile 14 ilde Büyükşehir Belediyesi ve 26 ilçenin kurulması, büyükşehir belediyelerinin yetkilerinin genişletilmesi, il özel idarelerinin kaldırılması ve bazı kanun ve kanun hükmündeki kararnamelerde yapılan değişiklikler irdelendi.

Mevcut yasanın genel bir eleştirisini yapan Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve Kamu Yönetimi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, "Hendekçi Belediyeler" olarak gündeme gelen belediyelerin yetkilerini terör örgütü lehine kullanmasını, son dönem özellikle başkanlık sistemini savunan ve Osmanlı Devlet yönetimini bir referans olarak gösteren çevreleri eleştirdi. Çukurçayır, "Türkiye'nin "Avrupa Birliği Yerel Özerklik Şartı'nı imzalayan devletlerden biri olması, Türkiye'yi bir federal sisteme zorunlu kılmaz; sadece yerel yönetimlerinin mali özerkliğini artırır." dedi. Son düzenleme ile il özel idarelerinin kapatılmasının anayasal açıdan sorunlu bir uygulama olduğuna dikkat çeken Çukurçayır, ilçelerin büyükşehire bağlanması ve köylerin mahalleye dönüştürülmesinin de anayasal temayüllere göre yapılması gereğini vurguladı.

"BÜTÇELENDİRME ADİL DEĞİL"

Büyükşehir belediyelerine aktarılan bütçe ile ilgili bilgilendirme yapan Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş ise artan nüfus yoğunluğu ve coğrafi ölçek doğrultusunda yapılan bütçe artırımının, belediyelerin hizmet yükümlülüğünü de artırdığını, buna bağlı olarak da hizmetlerin vatandaşa yeterli düzeyde ulaşmadığını belirtti. Bu açıdan kanunun adaletsizce bir yerel yönetim uygulamasına neden olduğunu belirten Güneş, yasa ile köylerin yalnızca isimlerinin değiştiğini ancak hizmet yönünden herhangi bir gelişme yaşanmadığını vurguladı.

"GÜVENLİK; MERKEZİ OTORİTENİN TEKELİNDE OLMALI"

Panelde, mevcut yasa bağlamında yerel yönetimler ile güvenlik ilişkisini değerlendiren Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Koç, güvenliğin merkezi yönetimin tekelinde olması gereğine dikkat çekti. Koç, şunları söyledi: "Özellikle Güneydoğu Anadolu'da merkezi idarenin güçsüz olduğu illerde çeşitli terör örgütlerinin büyük eylemler yapması, şehir güvenliğini tehdit etmesi, merkezi otoritenin güvenlik açısından ne denli önemli olduğunun kanıtıdır. Yerel yönetimlere verilen yetkiler özellikle Güneydoğu Anadolu'daki Büyükşehir Belediyeleri tarafından terör lehine kullanılmasına ve bütçenin teröre transfer edilmesine neden olmuştur."

Katılımın geniş olduğu panele, Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile Meclis üyeleri, Adana Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri ve Meclis başkanları ile çeşitli sivil toplum kuruluşları yoğun ilgi gösterdi.

Yeni Büyükşehir Yasası'na bilimsel bakış

Yeni Büyükşehir Yasası'na bilimsel bakış

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim