• BIST 96.455
  • Altın 222,493
  • Dolar 5,6403
  • Euro 6,4937
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 9 °C

Yeni Anayasa'da 60 maddede mutabık kalındı

Yeni Anayasada 60 maddede mutabık kalındı
Anayasa Yazım Komisyonu, bir madde de daha tam uzlaşmaya vardı. Böylece 4 partinin yeni Anayasa'da üzerinde anlaştığı madde sayısı 60'a ulaştı.

Anayasa Yazım Komisyonu, yeni anayasa çalışmalarında bir madde de daha uzlaşmaya vardı. Böylece, AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin üzerinde anlaştığı madde sayısı 60"a ulaştı.

Komisyon, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart başkanlığında bugün gerçekleştirdiği toplantıda, "Hakimler Kurulu, Savcılar Kurulu, Anayasa mahkemesi'nin kuruluşu, çalışma ve yargılama usulü, iptal davası, itiraz yolu, Anayasa Mahkemesi kararları, düşünce ve ifade hürriyeti (özgürlüğü)" başlıklı maddeleri müzakere etti.

"Anayasa mahkemesi kararları" başlıklı madde, mutabakatla kabul edildi.

Maddeye göre, Anayasa Mahkemesi'nin kararları kesin olacak. Bu kararlar, gerekçesi yazılmadan hiçbir surette açıklanamayacak. Mahkemenin kararları derhal Resmi Gazete'de yayınlanacak.

Anayasa Mahkemesi, iptal davasına konu olan hükmün uygulanması halinde telafisi imkansız bir zararın ortaya çıkması ve Anayasa aykırılığı konusunda güçlü bir kanaatin bulunması durumunda, talep üzerine yürürlüğün durdurulması kararını üyelerin beşte üç çoğunluğu ile verilebilecek.

Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği hükümler, gerekçeli kararın Resmî Gazetede yayınlandığı tarihte yürürlükten kalkacak. Anayasa Mahkemesi iptal hükmünün yürürlüğe gireceği tarihi, gerekli durumlarda ayrıca kararlaştırabilecek. Bu tarih, kararın Resmi Gazete'de yayınlandığı günden başlayarak bir yılı geçemeyecek.

Yüksek Mahkeme verdiği kararlarla, kanun koyucu gibi hareketle, yeni bir uygulamaya yol açacak biçimde hüküm tesis edemeyecek. İptal kararları geriye yürümeyecek.

İptal kararının yürürlüğe girişinin ertelendiği durumlarda, TBMM, iptal kararının ortaya çıkardığı hukuki boşluğu dolduracak kanun tasarı veya teklifini öncelikle görüşüp kanunlaştıracak.

Anayasa Mahkemesi kararları; yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlayacak.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, temel hak ve özgürlükler bölümünde 43, yargı bölümünde 9, yasama bölümünde 5, başlangıç ve genel hükümler bölümünde 2, idare ve kamu hizmetleri bölümünde 1 olmak üzere toplam 60 madde üzerinde anlaşma sağlamış oldu.

Komisyon çalışmalarına yarın da devam edecek.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim