• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C

Vali Bektaş Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi

Vali Bektaş Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi
Manisa Valiliği'nin destekleriyle İl Dernekler Müdürlüğü tarafından Manisa faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı düzenlendi.

Manisa Valiliği'nin destekleriyle İl Dernekler Müdürlüğü tarafından Manisa faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı düzenlendi.

İl Dernekler Müdürlüğü Manisa'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Giritligil Otel'de düzenlenen kahvaltılı toplantıya Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, İl Dernekler Müdürü Tekin Güzel, Manisa Girişimciler Derneği (MAGİDER) Başkanı Ayberk Aloğlu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Programda konuşan Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Ural Sevener, Manisa'da kazanılan proje kazanımlarında yüzde yüze yakın artış sağlandığını söyledi. Proje hazırlama konusunda destek verildiğini belirten Sevener, Türkiye'de 138 adet EuroDestk temas noktası olduğunu, aralarında Manisa Valiliğinin de bulunduğu Türkiye'de 4 noktanın yer alacağını söyledi. Turgutlu Devlet Hastanesi ve Manisa Kalıp Üreticileri ve İmalatçıları Derneği'ne yönelik önemli derecede destekte bulunduklarını dile getiren Sevener, organik tarım projesi ve kalıpçılık proje çalışmaları hakkında verdiği bilgilerde , "Manisa'da ileri teknoloji olabilecek uluslar arası büyük bir projenin altlığını oluşturdu. Haziran ayında Avrupa komisyonuna başvuru yapılacak. Kabul olması doğrultusunda 10 milyon liralık bir kalıpçılık sektörünün temelini atmış olacağız. 2015 yılında 14 bin km yol, 11 kişiyle temas, 90 seminer, 17 proje danışmanlığı, 14 ilde farklı çalışmalar yaparak çalışmalarımızı tamamladık" dedi.

"DERNEKÇİLİK MEŞAKKATLİ BİR İŞTİR"

Sevener'in ardından konuşan MAGİDER Başkanı Ayberk Aloğlu, MAGİDER'in 2009 yılında kurulduğunu ve 56 üyesinin bulunduğunu söyledi. 3 ay önce Sevener'e ve Necati Abalı'ya başvuru yaparak nasıl projeler üretmek konusunda 14 dernek ile birlikte 150 kişilik bir aileye ulaştıklarını söyleyen Aloğlu, gelişmek ve genişlemek için önyargıları kırmak gerektiğini söyledi. İklim farklıklarına dikkat çeken Ayberk, yeniliklere ulaşmak için güç birliğine gerek duyulduğunu belirterek, "Dernekçilik meşakkatli bir iştir. Onu yaşatmak azim ister, maddi ve manevi destek ister. Toplum sorumluluk almaktan kaçınır duruma gelmiş ancak çoğulcu toplumda STK'lar önemli rol üstlenmiştir. STK'lar vatandaşların düşüncülerini, devletin politikalarını vatandaşlara aktarımı sağlarlar. Ülkelerin kamu diplomasisinde önemli rol oynarlar. Avrupa'da her 40 kişiye bir dernek düşerken, ülkemizde 826 kişiye bir dernek düşüyor" dedi.

Aloğlu son olarak, sorumluluk almaktan kaçınmamalı, birlik olmak gerektiğini söyledi.

"BARIŞ DEDİKLERİNDE ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ"

Toplantıda konuşan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise, Osmanlı döneminde dernekler yerine vakıfların bulunduğunu belirterek, "Neredeyse belediyenin bütün faaliyetlerini bu vakıflar yürütüyordu. O kadar incelikle düşünülmüş bir sivil yapı vardı. Oradaki anafikir kimseden birşey almadan kendi öz varlığını kamuya aktarmak karşılığını Allah'tan beklemek. Şimdi Avrupa baktı ki Osmanlı geliyor. Osmanlı bu işi nasıl başarıyor diye incelemiş. Vakfı almış kendi bünyesinde kendi argümanlarıyla intibak ettirmiş" dedi. Avrupa Birliği'ne yönelik eleştirilerde bulunan Vali Bektaş, "Suriye'de barış dediklerinde ne söylemeye çalıştıklarını anlamakta çok zorlanıyoruz. Ama kendi içlerinde barış dediklerinde ne anlama geldiğini anlıyorlar" dedi. Avrupa'da sivil toplum kuruluşlarının kuruluş felsefelerini uygulayabildiklerini sözlerine ekleyen Vali Bektaş, "Bazıları STK'lara bir kısım kavramlar yüklediler. O kavramlar gerçekten ifade edildikleri anlamlardan kullandılar. Demokrasiyse demokrasi anlamında, kadın haklarıysa kadın hakları anlamı var. Teoriyi en azından kendi içlerinde tutarlı yapmaya çalışıyor. Kooperatif diyor. Gerçekten kooperatifçilik yapıyor. Biz kooperatif diyoruz, ideolojilik oynuyoruz. Sendika diyoruz, doktorlar sendikası gerçekten doktorların menfaatini korumaya çalışıyor. Bizde doktorlar sendikası dediğimizde toplumun bizim kafamızın arkasındaki hangi ideolojik düşüncelerin dönüştürülmeye çalışmaların birikimleştiği bir organizasyon anlıyoruz. Hani sendikaydı bu? Orada öyle değil bizde böyle. Siyasi parti diyorsun. Adam silahlı mücadeleye giriyor. Siyaset silahla olur mu? "En iyi siyaset silahla olur" diyor. Ama o adam öyle değil. Avrupa bizden aldığı bu vakıf fikrini kendi değerler sistematiğiyle oluşturuyor. Bir yapı organize etti ve bize üstün geldi. Oluşturduğu Avrupa Birliği projesiyle bunu bütün dünyaya yaymaya çalışıyor. Biz de Avrupa Birliği'ne gireceğiz ya; dernekse dernek. Bizde dernekleşme biraz problemli. Vakıf vermeye odaklı dernek almaya odaklı. Üstelik Avrupa da almaya odaklı doğru. Ama onlar dernekleri kurarken ifa ettiği kavramlara sadık olduklarından alsa da verse de bir fayda sağlayabiliyor. Ama bizde sadece almaya odaklı kavramlar aynı karşılığı bulmuyor. Sevap kavramı da yok. Ortaya bir ucube çıkıyor. Şimdi bu curcunada aslında giderek biz özümüzdeki vakıf mantığıyla Avrupa'dan devşirdiğimiz STK mantığını birleştirmeye doğru özgün örnekler oluşturmuyoruz. Çünkü kök bizde maya bizde. İşin esası bizde. Biz bunu başarabiliriz" diye konuştu.

Vali Bektaş'ın konuşmalarının ardından toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarıyla soru cevap bölümüne geçildi.

Vali Bektaş Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi

Vali Bektaş Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi

Vali Bektaş Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi

Vali Bektaş Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi

Vali Bektaş Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim