• BIST 110.932
  • Altın 174,529
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C

Ülker'in 100 bin TL ödüllü yarışması başlıyor

Ülker'in 100 bin TL ödüllü yarışması başlıyor
Yıldız Holding'in, kurucusu merhum Sabri Ülker'in çevreye olan duyarlı bakış açısını devam ettirmek için oluşturduğu TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü'nün ikincisine başvurular başladı.

15 Haziran 2014'e kadar devam edecek olan başvurularda bu yılın ödül konusu "Kentlerde Çevresel Sürdürülebilirlik ve Su Kaynaklarının Korunması" ile ilgili... Kazanan proje, 100 bin liralık ödülün de sahibi olacak. Yıldız Holding'in kurucusu merhum Sabri Ülker'in çevreye olan duyarlılığını devam ettirmek amacıyla oluşturulan TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü için proje başvuruları alınmaya başlandı.  

"Kentlerde Çevresel Sürdürülebilirlik ve Su Kaynaklarının Korunması" ana başlığı altında toplanacak projeler içinden seçilecek bir proje 100 bin liralık ödülün sahibi olacak.
Geçtiğimiz yıl evsel atıkları kaynağında ayrıştırıp? geri dönüşümünü sağlayan "Kaynayştır - Kaynağında Ayrıştır" projesinin kazandığı ödül platformuna 200'ün üzerinde başvuru yapılmıştı. Bu yılın ödül konusunun "Kentlerde Çevresel Sürdürülebilirlik ve Su Kaynaklarının Korunması" olarak belirlenmesinin birkaç önemli nedeni var.

Türkiye, Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü araştırmasına göre 2025 yılında ekonomik su kıtlığı yaşayacak ülkeler arasında yer alıyor. Ayrıca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, günümüzde kişi başına düşen yıllık kullanılabilir temiz su miktarı 1.500 metreküp iken, nüfus artışı ile birlikte 2030 yılı için öngörülen kişi başı kullanılabilen temiz su 1.000 metreküp civarında. Türkiye'nin mevcut büyüme hızı, su tüketim alışkanlıklarının değişmesi gibi faktörlerin etkisi ile su kaynakları üzerine oluşacak baskıları kestirmek oldukça güç. Bu sebeple Türkiye'nin gelecek nesillerine sağlıklı ve yeterli su bırakabilmesi için kaynakların çok iyi korunup, akılcı kullanılması gerekiyor.

Türkiye nüfusunun yaklaşık %80'i kentlerde yaşıyor. Dolayısıyla asıl çevre sorunları kentsel yaşamdan kaynaklanıyor. Kentlerdeki kirlilik büyük oranda özellikle sahil yerleşim yerlerinde doğrudan, iç kesimlerdeyse akarsular vasıtasıyla denizlere karışıyor. İhtiyacımız olan oksijenin %75'ini sağlayan denizlerimizin ve sularımızın korunması için bu kirliliği, kaynağında önlemek gerekiyor. Bu nedenle kentlerde oluşan kirliliğe öncelik verilmesi gerekiyor.

Kentlerde insan nüfusunun artması ve gelir seviyelerinin de yükselmesi, üretiminde yoğun su kullanılan et, şeker ve pamuk gibi ürünlerin daha çok talep edilmesine sebep oluyor. Bu yoğun talebin sonucunda da kentlerde kullanılabilir suların kirlilik seviyeleri artıyor, tatlı su canlılarının yaşamları tehlikeye giriyor, nehirler kuruyor ve yeraltı sularının seviyeleri düşüyor. Bunun için de kentsel planlama, suyun verimli kullanılmasına ve atık yönetimine yönelik çalışmaların önemi gün geçtikçe artıyor.

Sürdürülebilirlik, kaynakların verimli ve çevreye zarar vermeden kullanımını da içeriyor. Buna rağmen hızlı kentsel göçün beraberinde getirdiği çarpık kentleşme ve doğal kaynakların hoyratça kullanılması yüzünden verilen zarar, geri dönülemez boyutlara ulaşıyor. Kullanılabilir suların korunması ve yönetimi sadece biyoçeşitlilik için önemli olmakla kalmıyor; etkileri aynı zamanda insanların ve şirketlerinde de hayat döngülerinde önemli yer tutuyor.

Ödüllendirme sistemi ve detaylarla ilgili bilgiler www.turmepa.sabriulker.com.tr, www.yildizholding.com.tr, www.turmepa.org.tr'den temin edilebilir.

TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü için örnek konu başlıkları şöyle:
1. Kentlerde Çevresel Sürdürülebilirlik
Doğa İle İnsanın Kentlerde Uyumlu Birlikteliğini Destekleyen Çalışmalar/Ürünler
- İnşa edilen binaların doğayla dost ekolojik çözümler sunması
- Yoğun kentleşmeye rağmen doğayla barışık çözümler sunan çalışmalar/ürünler
- Çarpık kentleşmenin etkilerini azaltan çözümler /ürünler
Doğal Kaynakların Rasyonel Kullanımı İle İlgili Çalışmalar
- Kentlerde kullanılmış suların arıtılarak yeniden kullanımı
2. Kentlerde İnsan Yaşamını Kolaylaştıran Çözümler
Kentlerde Yaşayan İnsanların Günlük Hayatlarında Kullanabileceği Doğaya Dost Çözümler
- Atıkların yeniden değerlendirilmesine yönelik çalışmalar
- Gıda tazeliğinin korunmasına yönelik yapılan çalışmalar /ürünler
- Gündelik yaşamda su tüketimi azaltan teknolojiler
- Kentlerde gıda israfını önlemeye yönelik çalışmalar
3. Kent Yaşamındaki Çevresel Değişimin Ülke Geneline Etkisi
Ülke genelinde tarım ürünlerinin korunmasına yönelik çalışmalar/ ürünler

Çölleşmeye yönelik mücadeleye destek olacak çözümler/ ürünler

Ülke genelinde temiz suya erişimi kolaylaştıracak ve etkili kullanımı sağlayacak sistemler
 
Kaynak: Ekotrent

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim