• BIST 107.391
  • Altın 173,132
  • Dolar 4,0689
  • Euro 4,9471
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 26 °C

TÜSİAD: E-tcarette potansiyelin gerisinde kaldık

TÜSİAD: E-tcarette potansiyelin gerisinde kaldık
TÜRKİYE’DE yüksek oranlı internet kullanımına karşılık, bu sistem üzerinden yürütülen e-ticaret hacmi, gerçek potansiyelin çok gerisinde kaldı.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin hazırladığı, "Dijital Pazarın Odak Noktası E-ticaret: Dünya’da Türkiye’nin Yeri, Mevcut Durum ve Geleceğe Yönelik Adımlar" başlıklı raporun tanıtım toplantısı İstanbul Sabancı Center’da düzenlendi.

Rapor göre, Türkiye, 76 milyonluk nüfusu ve 36 milyon İnternet kullanıcısıyla çoğu Avrupa ülkesinden daha yüksek bir kullanıcı sayısı ve potansiyeline sahip olmakla birlikte, kullanıcı sayısının nüfusa oranı ve yarattığı ticaret hacmi açısından bu potansiyelinin gerisinde kaldı. Türkiye’nin e-ticarette potansiyelin gerisinde kalmasının en önemli nedenleri olarak, müşterilerin e-ticareti yeterince iyi bilmemesi ve altyapı eksiklikleri gösterildi.

ALGI SORUNU

Algı sorununun, tüketicilerin yanı sıra, kurumsal şirketleri, KOBİ’leri, perakendecileri, eğitim dünyasını ve hatta yasama ve yürütme organlarını da kapsadığı belirtilen raporda, ülkemizde, e-ticaretin gelişmesi için gerekli olan gerek bireysel, gerekse kurumsal anlamda dijital okuryazarlık yeterli düzeyde olmadığına ve e-ticarete güven hissinin yerleşmediğine dikkat çekildi. İnternet ve e-ticaretin gündelik yaşantıya, şirketlere ve genel olarak ülkenin geleceğine sağlayabileceği katkı ve sunduğu olanaklar konusunda yeterli bilgiye sahip olunmaması da algı sorununu beslediği belirtildi.

ALTYAPI EKSİKLİĞİ

Raporda, altyapı eksikliğinde e-ticaretin gelişmesi ve hacmin artması için zaruri olan teknolojik ve beşeri altyapının yanı sıra, mevzuat, finansal altyapı, girişimcilik ekosistemi, sektörel raporlama ve eğitim konularını da bulunması gerektiği vurgulandı. Son yıllarda önemli ilerlemeler kaydedilen mobil ve sabit geniş bant altyapısının daha geniş kitlelerin internete erişimini sağlayacak şekilde geliştirilmesi ihtiyaç olduğuna vurgu yapılan raporda, "Hukuki mevzuatın belirsizliği ise e-ticaret firmalarının operasyonlarını zorlaştırmakta, müşterilerin güvensizliğini beslemekte ve yatırımcıların e-ticaret sektörüne yatırım yapmaya çekinmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, İnternet girişimcileri için çok kritik olan finansman altyapısının ve girişimcilik ekosisteminin de yetersiz olması, e-ticaretin gelişimine ket vuran sebepler arasındadır" denildi. Raporda, Türkiye’deki e-ticaretin geliştirilmesi için mevcut STK yapısının; kanun yapıcılar ve sektör temsilcileri arasında ihtiyaç duyulan köprüyü kurarak, sektörün taleplerinin detaylı olarak tanımlanmasını, eylem planlarının hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesini ve taleplerin uygulama boyutunun etkili şekilde takibini sağlayacak şekilde geliştirilmesi gerektiğine işaret edildi.

HABERLEŞME TEK ELDEN YÜRÜTÜLMELİ

TÜSİAD’ın raporunda sorunlara çözüm olarak idari yapıda değişiklikler yapılması gerektiği belirtildi. Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sorumluluk alanlarında bulunana idari yapı, sektör temsilcileri ve STK’ların ile haberleşmenin tek elden yürütülmesi yönünde düzenlenmesi paydaşların menfaatine olacağı belirtilerek şu önerilere yer verildi: "TBMM gündemindeki Elektronik Ticaret Kanun Tasarısı’nda da belirtildiği üzere, e-ticaret sektörüyle ilgili yetki ve sorumluluk sahibi olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bünyesinde, İç Ticaret Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Perakende ve Elektronik Ticaret Dairesi Başkanlığı’nın etkinliğinin ve işlevselliğinin arttırılması faydalı olacaktır. Söz konusu daire başkanlığı, ilgili firma ve kuruluşlarla doğrudan ilişki kurarak, sektörün düzenlenmesi ve sektör paydaşlarının kamu ile ilişkilerinin yürütülmesinde yönlendirme ve koordinasyon konusunda liderliği üstlenebilir."

"SEKTÖRLERİN KAPASİTESİNİN GELİŞMESİNE DE KATKI SAĞLIYOR"

Toplantıda konuşma yapan TÜSİAD Bilgi Toplumu, BİT ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Esin Güral Argat, elektronik ticaretin, sağladığı verimlilik artışının yanı sıra, yarattığı yeni iş kolları, uzmanlık alanları ve erişilen yeni pazarlar sayesinde, sektörlere dinamizm katan bir etkiye sahip olduğunu belirterek, "Geleneksel perakende sektörünü çok yakından etkileyen e-Ticaret, ayrıca lojistik, mobil hizmetler, bilişim gibi, etkileşimde bulunduğu sektörlerin kapasitesinin gelişmesine de katkı sağlıyor" dedi.

"GEREKEN ADIMLARI KONUŞMANIN, TARTIŞMANIN ZAMANIDIR"

Argat, önümüzdeki yıllarda dünyada e-ticaretin güçlü bir büyüme trendi sergilemeye devam edeceğinin öngörüldüğüne dikkat çekerek, "Türkiye’de de e-ticaret, gelişmeye çok açık ve potansiyeli olan bir sektör. Uluslararası çalışmalar, gelişmekte olan ülkeler arasında, ülkemizin e-ticaret pazar çekiciliği ve altyapısı bakımından, büyüme potansiyeline dikkat çekiyor. Bu durumda, küresel e-ticaret pazarından aldığımız payı artırabilmek için atılması gereken adımları konuşmanın, tartışmanın zamanıdır diye düşünüyoruz" diye konuştu.

"KOBİ’LER ALTYAPI VE İŞGÜCÜ YATIRIMLARINI YAPMALI"

KOBİ’lerin maalesef e-ticaretin nimetlerinden yeterince yararlanmadığına dikkat çeken Argat, sözlerini şöyle sürdürdü: "KOBİ’lerin gerek tedarikçileriyle ilişkileri, gerekse tanıtım, pazarlama, satış olanakları bakımından e-ticaretin şirketlerine sağlayacağı olanaklar konusunda bilgi düzeyinin artırılması gerekli. KOBİ’lerin gerekli altyapı ve işgücü yatırımlarını yapması ve bu konuda desteklenmeleri de önem taşıyor. Böylelikle, hızlı gelişen, öğrenen, değişikliklere adaptasyon gücü yüksek bir ekonomi olma vasfımızı güçlendirebilir, Türk firmalarının dünya çapında bilinirliğinin ve pazar payının artmasını sağlayabiliriz."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim