• BIST 117.216
  • Altın 165,530
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C

Tuşba’da Din Adamlarıyla İstişare Toplantısı

Tuşba’da Din Adamlarıyla İstişare Toplantısı
Van'ın Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, ilçede görev yapan cami imamları ve cami dernek başkanları ile düzenlediği istişare toplantısında...

Van'ın Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, ilçede görev yapan cami imamları ve cami dernek başkanları ile düzenlediği istişare toplantısında bir araya geldi.

Tuşba Belediyesi'nin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Muhtarlık Müdürlüğü'nün organize ettiği ve Van-Şişli Öğretmenevi'nde yapılan kahvaltılı istişare toplantısına Tuşba Kaymakamı Musa Sarı, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Tuşba İlçe Müftüsü Zahit Demirel, Muhtarlık İşleri Müdürü Osman Kıran, Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Mehmet Nuri Bekiroğlu, Tuşba ilçesi kamu kurum ve kuruluşların amirleri ile cami imamları ve cami dernek başkanları katıldı. Tuşba İlçe Müftüsü Zahit Demirel'in yaptığı açılış konuşmasının ardından cami imamları ve cami dernek başkanlarına hitap eden Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Tuşba'da hizmetkarlığa geldikleri günden beri üzerinde durdukları en önemli noktanın istişare olduğunu ifade etti. Cenab-ı Allah Şûra süresinde "Onlar, Rablerinin davetini kabul ederler ve namazı dosdoğru kılarlar. Onların işleri kendi aralarında istişare iledir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan onlar Allah yolunda harcarlar" buyurmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed müşavereye dair bir hadisinde şöyle buyurmuştur, "Allah bunu benim ümmetime bir rahmet kıldı. Onlardan her kim istişare eylerse, doğrudan mahrum olamaz, her kim de terk ederse hatadan kurtulamaz." Ayrıca Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Hutbe-i Şâmiye eserinde "Asya kıtasının ve istikbalinin keşşafı ve anahtarı şûrâdır" buyurmaktadır" dedi.

Tuşba Belediyesi olarak hizmet yaptıkları her alanda etkin ve yetkin olan insanlarla ilgili konularda istişare edip ona göre iş yapıyor ve bu şekilde hareket ettikçe Cenab-ı Allah'ın kendilerini muvaffak kılacaklarına inandığının altını çizen Başkan Özgökçe, "Herkes bildiği doğrultuda işler yapabilir. Fakat önemli olan o işin içinde yetişmiş, o işi kendine meslek edinmiş kişilerle yapılmasıdır. Bu insanlarla konuşursak, onların tecrübelerinden faydalanırsak, o zaman yapılacak işi en güzel, en doğru ve en kısa zamanda yapmış oluruz. Doğru işi zamanında yapmak adına işin ehli olan kişilerle sürekli şura halinde olmak gerekir. Mesela milli eğitim ile ilgili iş yaptığımız zaman ilçe ve il milli eğitim müdürlüğümüz ve öğretmenlerimizle bir araya geliyoruz. Üniversite ile ilgili bir iş yaptığımız zaman da üniversitede rektör, ilgili dekan, bölüm başkanları ve öğretim üyeleri ile bir araya geliyoruz. Din işleri olduğunda ise din işleri ile ilgilenen, işin ehli olan din görevlileri, il ve ilçe müftülüğümüz ile bir araya geliyoruz. Özellikle günümüzde toplumun ve gençliğin en iyi şekilde yetişebilmesi için imamlarımızın çok önemli bir yeri olduğunu da biliyoruz" diye konuştu.

"CAMİLER ŞİARI İSLAMDIR"

Başkan Özgökçe, bu toplantıyı ekim ayında kutlanan Din Görevlileri Haftası'nda yapmayı planlamalarına rağmen bazı sebeplerden dolayı gerçekleştiremediklerini anlattı. "Bir memlekette camiler ve mescitler olmazsa o memleketin Şiar-ı İslam olduğunu gösteren bir delil olmaz" diyen Başkan Özgökçe, Van'da 2011 yılında meydana gelen depremlerden dolayı muhabbet şehri Tuşba'da 37 caminin yıkılarak kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Camilerin yapım, onarım ve bakımı ile temizlik alanında gerekli desteği verdiklerinin altını da çizen Başkan Özgökçe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi ise onarımı devam eden camilerimiz için 61 dernek ve cami yetkilisiyle görüşüyoruz. Bu camilerimize sadece 2015 yılında hatırı sayılır bir destek sunduk. Camilerimiz olmazsa çok kıymetli hocalarımızın ve vatandaşlarımızın ibadet yapacağı bir mekan olmaz. Camisi olmayan yerlere geçici olarak prefabrik veya konteyner götürdük. Camii cemaatinin 5 vakit namazlarını kılmaları için bu imkanları beldemizde sağlayamıyorsak öbür tarafta Cenab-ı Allah'ın huzurunda hesabımız çok ağır olur. Bizler camilerimizin, Kur'an kurslarımız ve taziye evlerimizin temizliğini periyodik olarak yapıyoruz. Tuşba ilçesinde bulunan camilerimiz Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından haftada en az bir defa temizlenmekte. Bu temizlik sizlerin ibadetlerini kolaylaştırdığı gibi bizim de çalışmalarımızı kolaylaştıracaktır. Gül kokulu camilerimizi hep birlikte yaşatacağız. Allah'a hamdolsun tüm ekiplerimiz bu şuurla, bu bilinçle çalışıyor."

Gençlere sahip çıkılması gerektiğini kaydeden Başkan Özgökçe, günümüzde gençleri dinsizleştirmek isteyen, bunları memleketin, insanlığın ve dünyanın başına bela etmek isteyenlerin olduğunu söyleyerek, "Allah'a hamdolsun cennet memleketimizde hem dini hem diyaneti hem de insanlığı ve adaleti öğreten ve memleketi daha yaşanabilir hale gelmesini sağlayan çok değerli Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamız ve güçlü ekibi ile gayretli hocalarımız var. Bu memleketin huzuru, kardeşliği ve barışı için en güzel hizmetleri birlikte yapacağız. Bizler gençlerimizi yetiştirebilmek adına Tuşba'da "Peygamber Efendimizi tanımak ve O'nu ziyaret etmek ister misiniz?" adında bir proje hazırladık. Bu proje çerçevesinde Tuşba Belediyesi, Sancaktepe İmam Hatip Mezunlar Derneği (SİMDER), Tuşba Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tuşba İlçe Müftülüğü'nün destekleri ile projemizi hazırladık ve hayata geçiriyoruz. Bu projeyi başlatmamızın amacı hem gençlerimize okuma alışkanlığı kazandırmak hem de Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatını öğretmektir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) hayatını kendi hayatına da tatbik etmelerini sağlayabilirsek, bu geleceğimiz adına bizler ümitvar olacağız. Tabi bu projeyi yürütürken iyi okuyup öğrenen gençlerimizi bir sınava tabi tutarak ödüllendiriyoruz. İlk 5'e girecek kardeşlerimizi Umre'ye gönderiyoruz. 45 öğrencimize de dizüstü bilgisayarlar, bisikletler, altın ve İstanbul seyahati gibi çeşitli ödüllerle ödüllendireceğiz" ifadelerini kullandı.

"TUŞBA BELEDİYESİ'NİN PROJELERİ BİZLERİ SEVİNDİRİYOR"

İl Müftüsü Nimettullah Arvas ise, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe'nin güzel temenni ve güzel projelerinin kendilerini sevindirdiğini dile getirdi. Başkan Özgökçe'ye projelerini hayata geçirilmesi hususunda teşekkür ettiğini anlatan Arvas, "İnşallah, biz de bu projelerde kendilerine yardımcı olacağız. Bu projelerin hayata geçmesi çok önemlidir. Toplumumuz için, bölgemiz için, şehrimiz için ve çevremiz için de çok önemlidir. Van'ın kalbi Tuşba'da atıyor. Üniversitesi ile sanayisi ile belediyesi ile güzellikleri ile Van'ın kalbi Tuşba'dır. Bir yerin kalbi düzgünse her şey düzgündür. O zaman Tuşba düzgünse her şey düzgündür. Tuşba için çok dua ediyoruz" diye konuştu.

Tuşba Kaymakamı Musa Sarı da, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ile her konuda birlikte hareket ettiklerini vurgulayarak, "Bize çok destek veriyorlar ve uyum içerisinde çalışıyoruz. Eğitim alanında ilçemizde akademik başarının artması için sınavlara hazırlanan çocuklarımız için projeler üretiyoruz. Anne Üniversitesi'nin açılışını yaptık. Belki hiç okulla gitmemiş annelere üniversitede çok yönlü bir eğitim veriyoruz. Üniversite sertifikası veriyor ve üniversite hayatını yaşatmaya çalışıyoruz. Gelecek nesillerle aralarında bir diyaloga vesile olmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle güzel bir proje başlattık. Gençlerimiz için sportif faaliyetlerde farklı projeler üretiyoruz. Çocuklarımız için kurs projeleri yürütüyoruz. Dezavantajlara yönelik sosyal projeler hazırlıyoruz. Sağ olsun Tuşba Belediye Başkanımız her alanda bizden desteklerini esirgemiyor. Bugünde güzel bir projenin tanıtımını yaptılar. Hem heyecan verici hem de çocuklarımıza umut verici bir projeyi hayata geçiriyorlar. Tuşba Belediye Başkanımız vatandaşlardan cami, taziye evi, Kur'an kursu için gelen müracaatları değerlendiriyor ve hiçbir mahallemizi eli boş göndermiyor. Başkanımıza huzurunuzda tekrar teşekkür eder, bu tür çalışmaları beraberce ilçemiz için yapmaya devam edeceğiz. Başkanım ile çalışmaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Tuşba’da Din Adamlarıyla İstişare Toplantısı

Tuşba’da Din Adamlarıyla İstişare Toplantısı

Tuşba’da Din Adamlarıyla İstişare Toplantısı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim