• BIST 107.015
  • Altın 172,475
  • Dolar 4,0735
  • Euro 4,9314
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 25 °C

Türkiye'ye 32 milyar Euro'luk piyango

Türkiyeye 32 milyar Euroluk piyango
Başçı'nın, doların yıl sonunda 1.92 olacağına yönelik cesur açıklaması Maliye'den gelen bir haberle gerçek olabilir. Bir İtalyan şirketi, 30 milyar Euro'sunu Türkiye'ye getirmek için kapı kapı geziyor.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, doların ateşinin 2 lirayı aşması üzerine pazartesi günü çıkıp "Yıl sonunda dolar 1.92 TL veya altında olmazsa gelin hesabını bana sorun" diyerek 'doların belini kıracaklarını' söyledi.

Herkes Başçı'nın sihirli formülünü merak ederken Maliye Bakanlığı'ndan gelen haber elini rahatlatabilir. Çünkü bir İtalyan şirketin yöneticilerinin Maliye Bakanlığı'na gelerek Türkiye'deki Varlık Barışı'ndan yararlanmak istediği ortaya çıktı.

Habertürk'ün haberine göre; Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre İtalyan şirketin getirmeyi taahhüt ettiği rakam, dudak uçuklatacak kadar büyük. Yetkililer İtalyan şirketin 30 milyar Euro'luk varlığını İsviçre'den Türkiye'ye getirmek istediğini dile getirirken, olayın oldukça uzun hikâyesi tarafımızdan teker teker doğrulandı.
 

BULGAR ORTAK KARATE EĞİTMENİ

Maliye Bakanlığı yetkililerinden aldığımız bilgiye göre 31 Temmuz'da sona eren ilk döneminde 50 milyar liralık varlık beyan edilen Varlık Barışı'ndan yararlanmak için şirketin yetkilisi olduğunu belirten 6 İtalyan ile 2 Bulgar üç haftadır Ankara'da kamp kurmuş durumda.

Bu kişilerin şirketin 30 milyar Euro'luk parasını Türkiye'de ikamet eden bir İtalyan vatandaşın üstüne Varlık Barışı kapsamında getirmek için Maliye bürokratları ile görüşmeler yürüttükleri belirtiliyor. Şirketin ortaklarının çoğunun İtalyan, birinin ise Bulgar olduğu dile getiriliyor. Bulgar ortağın karate eğitmeni olduğu biliniyor.
 

POLİSTEN KİMLİK NUMARASI ALDILAR

Ankara'ya gelen diğer Bulgaristan vatandaşı ise Türk kökenli. İtalyanlar parayı getirmek için İtalyan vatandaş adına TC kimlik numarası benzeri, yabancıların işlem yapabilmesi için 11 haneli yabancı kimlik numarası bile aldı. Ancak hesap açmak için gerekli olan ikametgâh tezkeresi için Emniyet Müdürlüğü 1 ay sonraya gün verince sorun yaşadılar. Sorun daha sonra çözüldü.

873436_fc0b133e539c9b638cfb56b38ab6a5fc.jpg

İŞTE İTALYANLARIN BAŞVURU HİKÂYESİ
 

1- İTALYA İSVİÇRE'DEN BİLGİ İSTEDİ

2 yıl önce ABD, İsviçre'den bankalardaki hesap bilgilerini istemişti. Bunun üzerine tüm ülkeler daha önce kapalı kutu olan İsviçre ile ikili anlaşmalar imzalayıp gizli hesap bilgilerini istemeye başladılar. Bir çatı fon şirketi olan İtalyan şirketin sorunu İtalya'nın kendi vatandaşları olan şirket ortaklarının gizli hesap bilgilerini İsviçre'den talep etmesiyle başladı. İsviçreli banka da İtalyan şirkete, 'Hesaplarınızı İtalyan devletine vermek zorundayız' bilgisini iletti. İtalya'da beyan edilmeyen paranın yüzde 80'ine, devlet el koyduğundan şirket parasını kurtarmak için arayışlara girdi. İtalyan şirket İsviçre'de Türkiye'nin Varlık Barışı yasası ile para çekmeye çalıştığını öğrenince yetkilileri Ankara'ya gönderdiler.
 

2- ÖNCE İŞ BANKASI KIZILAY ŞUBESİNE GİTTİLER

Sonraki olaylar şöyle gelişti: İtalyanlar parayı Varlık Barışı kapsamında bir İtalyan vatandaşın adına getirmek için Maliye Bakanlığı'nın "bir bankaya başvurun' yönlendirmesi üzerine daha önce de araştırarak büyüklüğünü yeterli buldukları İş Bankası'nın Kızılay Şubesi'ne gittiler. Tabii 30 milyar Euro lafını duyan Kızılay Şubesi hemen Genel Müdürlüğü aradı. Banka hem paranın büyüklüğü nedeniyle hem de gelen kişileri güvenilmez bulduğu için kabul etmedi.
 

3- DENEME İÇİN 500 MİLYON EURO GETİRDİLER

Bunun üzerine İtalyanlar Garanti Bankası ve ING Bank'a aynı öneri ile gittiler. İtalyanların iki bankadan birisinden 'Deneme için para gönderin' denilmesi üzerine İsviçre'den 500 milyon Euro'luk bir tutarı transfer ettiği bile iddia ediliyor. Ancak bu bankalardan birinin yabancı ortağının "Bu kişiler güvenilmez olabilir bankaya zarar veririz" şeklinde görüş bildirmesi üzerine bankanın da aracılık etmeye yanaşmadığı dile getiriliyor. Hatta bu bankalardan birinin İsviçre'deki bankadan paranın varlığını doğrulattığı da kaydediliyor. Maliye bürokratlarının bunun üzerine İtalyanları Merkez Bankası danışıp kamu bankalarına gitmeleri için yönlendirdiği de iddialar arasında. Ancak hikâyenin bundan sonrası şu an için bilinmiyor.
Kara paradan korkuluyor

 

Varlık Barışı uygulamalarında daha önce Ali Türkan adlı bir kişi 5.5 milyar lira beyan etmişti. Bu haberi de Habertürk Gazetesi haberleştirmişti. Bundan tam 5 yıl önce, haberin ardından Ali Türkan'ın verdiği demeç ve davranışları bu kadar büyük bir servete sahip olmadığını ortaya koyuyordu. Maliye yetkilileri de Ali Türkan'ın bu parayı getireceğine inanmıyorlardı. Nitekim sonradan bu para Türkiye'ye gelmedi. Sonra 2010'da yeniden Varlık Barışı çıkarıldığında Türkiye'ye getirileceği beyan edilen yaklaşık 7.1 milyarlık servetin, varlıklı bir ailenin miras parası olduğunu bulmuştuk. Ancak bu para da o zaman İsviçre ile vergi anlaşması olmadığı için gelememişti. Şimdi ekim ayına uzatılan Varlık Barışı uygulamasından yararlanmak isteyen İtalyanların üç haftadır Ankara'da kamp kuracak kadar güçlerinin olması ve Maliye bürokratlarını ikna etmeleri nedeniyle bu olayın Ali Türkan'a benzetilemeyeceğini söyleyebiliriz. Peki bankalar neden İtalyanları kabul etmiyor? Tabii ki ilk olarak korkulan bu kadar büyük paranın kara para olma ihtimali. Diğer yandan bu kadar büyük bir parayı mevduat olarak kabul etmek bankacılık adına kabul edilemeyecek bir risk. Çünkü 80 milyar lirayı bulan para, Türkiye'nin en büyük bankalarının bile 100 milyar lira civarında olan mevduatının üçte ikisi. Bu kadar büyük bir mevduatın tek bir kişi veya şirkete ait olması ise kabul edilemez bir risk. Bu parayı bankanın kullanması neredeyse imkânsız.

5 MİLYAR EURO DA ALMAN'DAN

Varlık Barışı kapsamında sadece İtalyan'ların değil, 5 milyar Euro getireceğini iddia eden bir Alman ile 500 milyon euro getireceğini beyan eden bir İspanyol vatandaşının bulunduğu da Maliye kulislerinde dolaşıyor. Varlık Barışı uygulamasına göre, kayıtdışı varlıklar 31 Temmuz 2013'e kadar beyan edilecekti. Bakanlar Kurulu bu süreyi ekim sonuna kadar uzattı.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim