• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 14 °C

Turkcell dünyaya örnek gösterildi

Turkcell dünyaya örnek gösterildi
Dünyanın en büyük mobil teknoloji organizasyonu GSMA, Turkcell'in Afet Yönetimi alanında yürüttüğü çalışmaları dünyadaki diğer GSM operatörlerine örnek gösterdi.

Ürün ve servisleri, sosyal sorumluluk projeleri ve afet yönetim stratejileriyle Turkcell, GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde sektörün ilgi odağı oldu. GSMA, Turkcell'in Afet Yönetimi alanında yürüttüğü çalışmaları "vaka incelemesi" (case study) olarak raporlaştırdı. Dar gelirli, girişimci kadınlara mikrokredi sağlamak üzere hayata geçirilen Ekonomiye Kadın Gücü projesi de GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde yer aldı. Turkcell, 24 Şubat'ta Barselona'da başlayan ve 27 Şubat'ta sona erecek olan GSMA Mobil Dünya Kongresi'ne Türkiye'yi panellerde temsil eden tek şirket.

Odakta toplumsal fayda var
Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Kongre'nin ilk günü gerçekleştirilen "Mobilin Sosyal Dönüşüme Etkisi" başlıklı panelde bir sunum gerçekleştirdi. Öztürkler, konuşmasında Turkcell'in mobil iletişim teknolojileri sayesinde insanların hayatlarında nasıl fark yarattığını örneklerle anlattı. Koray Öztürkler, dar gelirli, girişimci kadınlara mikrokredi sağlamak üzere hayata geçirilen Ekonomiye Kadın Gücü, görme engelli abonelere sunulan Hayal Ortağım Servisi ve yerli mobil yazılım seferberliği Geleceği Yazanlar gibi projeleri dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarla paylaştı. Turkcell'in sunduğu Tarım Doktoru hizmeti, Dijital Akademi ve Kardelenler projeleri de Öztürkler'in mobil ile toplumsal fayda yaratma odağı taşıyan sunumunda yer aldı.

Turkcell Grup İş Sürekliliği Yönetim Programı Yöneticisi Tamer Demir ise, bugün gerçekleştirilecek "Bir Sonraki Afete Hazırlanmak"  başlıklı oturumda söz alacak. Demir, katılımcılara Turkcell'in 1999 yılından bu yana devam eden iş sürekliliği yönetimi çalışmalarını ve bu sayede elde edilen deneyimi aktaracak.

Koray Öztürkler: Dünyaya örnek gösterilmenin gururunu yaşıyoruz
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Öztürkler, Turkcell'in GSMA'de gördüğü ilgiye dair şunları söyledi: "GSMA'in bu yılki teması 'bir sonraki teknolojiyi yaratmak'. Türkiye'yi temsilen Turkcell'in burada bulunması, konferans ve atölyelerde yer alması tesadüf değil. Turkcell artık sahip olduğu deneyim ve birikimle dünyadaki 'bir sonraki teknoloji' arayışının öncülerinden biri. Bakın bugün 2014 Global Mobil Ödülleri'nde, üç dalda, hepsi birbirinden değerli projelerle finalistiz. Afet Yönetimi çalışmalarımız, GSMA Afet Müdahale Programı tarafından, dünyadaki diğer operatörlere örnek olması için rapor haline getirildi. Ekonomiye Kadın Gücü projemiz yine GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde teknolojiyle insan hayatında fark yaratan bir çalışma olarak yer aldı. Kısacası, bu yıl GSMA'de dünyaya örnek gösterilmenin gururunu yaşıyoruz.

GSMA: Turkcell'in Afet Yönetimi, diğer operatörler için referans kaynağı olacak
GSMA, Turkcell'in Afet Yönetimi alanında yürüttüğü çalışmaları "vaka incelemesi" (case study) olarak raporlaştırdı. GSMA Afet Müdahale Danışmanı Fionán Mc Grath tarafından hazırlanan rapor, "Afet Hazırlığı: Turkcell İş Sürekliliği Yönetim Sisteminin Bir Analizi" başlığını taşıyor.

GSMA'in resmi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından tüm dünyaya duyurulan raporda Turkcell'in afet durumlarında hızlı ve organize şekilde hareket etmesinden övgüyle bahsediliyor. Turkcell'in afet anındaki satın alma süreçlerini hızlandırması, abonelerinin iletişim ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamaya yönelik hazırlıkları ve çalışanlarının özellikle afet anındaki iletişimini sağlayacak mobil iş sürekliliği uygulaması raporda ön plana çıkarılan konular arasında.

Raporun sonunda, Turkcell'in 2011 Van depremi sonrasında daha fazla can kaybı ve kaos olmasını engellemenin yanında personelini ve altyapısını nasıl başarıyla yönettiğine dair bir bölüm yer alıyor. GSMA, bu vaka incelemesinin diğer operatörler açısından bir referans kaynağı işlevi görmesini ve afetlere hazırlıklı olmak için detaylara verilmesi gereken öneme örnek teşkil etmesini amaçlıyor. Turkcell, 2014 Ocak ayında ISO 22301 uyumluluk sertifikası aldı ve dünyada bu sertifikaya sahip ilk operatörlerden biri oldu. Söz konusu ISO standardı, konuşma, mesajlaşma, internet ve toplumsal güvenlik hizmetlerinin sürekliliğini sağlayan ve iş sürekliliği planlarının acil durumlarda çalışmasını garanti altına alma gerekliliklerini yerine getiren şirketlere veriliyor.

Turkcell, Nisan 2013'te de New York'taki Birleşmiş Milletler Merkezi'nde gerçekleştirilen "Afet Durumlarında Kurumların Gösterdiği Esneklik ve İnovasyon" başlıklı etkinlikte, yenilikçi uygulamaları ve eşsiz şebekesinden ötürü Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Teknoloji Ortağı ilan edilmişti.

Kadın programında iyi uygulama örneği: Turkcell Ekonomiye Kadın Gücü
Turkcell'in dar geliri girişimci kadınların ekonomiye katılmasını sağlamaya yönelik projesi Ekonomiye Kadın Gücü, GSMA'in Kalkınma için Mobil başlığı altında yürüttüğü mWomen (mobil Kadın) programı kapsamında yer aldı. GSMA kapsamında "Türkiye'den iyi uygulama örneği" olarak gösterilen Ekonomiye Kadın Gücü projesiyle ilgili detaylar mWomen programı tarafından GSMA'in internet sitesinde de paylaşıldı. Projeye yer verilmesinde, "Turkcell'in güçlü teknolojik altyapısını dar gelirli kadın girişimcileri desteklemek için kullanması, girişimcilerin bu sayede mobil teknolojilere erişmesi, mobil finansal hizmetlerden ilk kez yararlanması ve bu sayede işlerini büyütmesi etkili oldu.

Ekonomiye Kadın Gücü nedir?
"Ekonomiye Kadın Gücü" projesi, dünyada ilk defa bir mobil operatör ile mikrofinans kuruluşunu bir araya getiriyor. Projenin amacı, Türkiye'deki sayısal ve fırsat eşitliği uçurumunu azaltarak kadınların teknolojiye, mobil finans dünyasına ve eğitime erişimini sağlayarak ekonomik hayata katılımlarını desteklemek. 2012 Eylül ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğinde hayata geçirilen proje kapsamında, ilk etapta 55 bin kadın girişimci Turkcell'in teknoloji ve iletişim gücüyle buluştu. Bu sayı 1 yılda 68 bine ulaştı. Proje kapsamında 4 yılda 100 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.

Turkcell projeye 400 bin TL katkı vererek başladı. Sosyal borçlanma modeli sayesinde gelen destek ise 1 milyon TL'ye ulaştı. Turkcell, Mart 2013'te Ekonomiye Kadın Gücü projesi de dahil "kadın odaklı" öncü projeleri ile Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyaya örnek gösterildi. Ekonomiye Kadın Gücü projesi 2013'te halkla ilişkiler alanında en prestijli organizasyonlardan biri olarak kabul edilen IPRA Altın Küre Ödülleri'nde iki ödüle layık görüldü. Proje öncelikle "Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde birinci oldu. Ardından ödül alan diğer 29 kategori içinde de IPRA Büyük Ödülü'ne layık görüldü. 3 dalda liderlerle yarışıyor

Kaynak: Ekotrent

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim