• BIST 95.057
  • Altın 192,411
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C

TÜİK erken pes eden işçiyi kayıttan düşürecek.

TÜİK erken pes eden işçiyi kayıttan düşürecek.
TÜİK, işsizlik hesabında üçlü revizyona gidiyor. Bu kapsamda yeni soru “Son 1 ayda iş aradınız mı” olacak.

AB’ye uyum için yapılan yeni sistemle işsizlik oranı daha düşük çıkacak.
 
 Bugün gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, 2014’ten itibaren işsizlik verilerinin hesaplamasında 3 temel değişiklik yapacaklarını açıkladı.
 
Aydemir, 2014’le birlikte uygulamaya girecek yöntemlerden ilkinin ankette yöneltilen “Son 3 ayda iş aradınız mı”sorusunda olacağını bildirdi. Bu soru “Son 1 ayda iş aradınız mı” şekline dönüştürülecek. Aydemir, bunun işsizlik verilerine “olumlu” yansıyacağını, verilerde aşağı yönlü bir hareketlilik görülebileceğini belirtti.
 
‘Umutsuzlar’ dışarı
 
Yeni yöntem özellikle iş aramaktan erken vazgeçen işsizlerin kayıtlarda görünmesi açısından büyük önem taşıyor. Yeni soru yöntemi nedeniyle, ilk iki ay iş aradıktan sonra umutsuzluğa kapılıp iş aramayı bırakan işsizler, son 1 aylık dönemde iş aramadıkları için resmi işsiz rakamları içine dahil edilmeyecek.
 
Haftada bir anket
 
İkinci değişiklik anketin süresinde yapılacak. Halen işsizlik anketi her ayın ilk haftasında yapılıyor. Artık anketler her hafta yapılacak. Dolayısıyla daha kısa bir dönem içerisinde işsizlikten kurtulan ya da işsiz kalanlar anketlere daha net yansıyacak. Bu yolla son 3 hafta içinde iş bulan ya da işini kaybedenlere ilişkin veriler mevcut yöntemin aksine istatistiklere anında girmiş olacak.
 
İlk sonuçlar nisan ayında
 
Üçün­cü re­viz­yon nü­fus ve­ri­le­rin­de. Ye­ni yıl­la bir­lik­te nü­fus ve­ri­le­rin­de ye­ni­len­miş ve­ri­ler kul­la­nı­la­cak. Ay­de­mir AB’­ye uyum çer­çe­ve­sin­de ya­pı­lan ye­ni ça­lış­ma­yı, “İş­siz­lik he­sa­bı­na kıs­mı re­viz­yon ya­pı­la­cak di­ye­bi­li­ri­z” şek­lin­de yo­rum­lar­ken, ye­ni an­ke­tin ilk so­nuç­la­rı­nın Ni­san 2014’te açık­la­na­ca­ğı­nı söy­le­di.
 
(Bugün)

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim