• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 12 °C

TSK'ya 700 bin TL bağışladı

TSKya 700 bin TL bağışladı
Şükran Kestiş isimli vatandaş, değişik türden ve değeri yaklaşık 700 bin TL’ye ulaşan mallarının tamamını Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı (TSKGV)’na bağışladı.

Genelkurmay Başkanlığı TSK bünyesindeki güncel bazı faaliyetlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Genelkurmay, 1987 tarihinde Milli Harp Sanayii’nin geliştirilmesi, yeni harp sanayi dallarının kurulması, harp silah araç ve gereçlerinin satın alınması suretiyle TSK'Nın savaş gücünün artırılmasına katkıda bulunmak üzere; milletin maddi ve manevi desteğini sağlamak maksadıyla kurulan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV)'nın, Milletin katkılarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine araç, gereç ve silah temininde önemli bir paya sahip bulunduğunu bildirdi.

-TÜRK MİLLETİNİN ORDUSU-
 
TSK’nın Türk milletinin ordusu olması kavramının en güzel tavırlarından birinin Şükran Kestiş adlı vatandaş tarafından gösterildiğini kaydeden Genelkurmay, “Sayın Şükran Kestiş, 700.000 TL olarak ifade edilen değişik cins ve miktarlarda taşınır ve taşınmaz mallarının tamamını TSKGV’ye bağışlamıştır. Bu vesile ile bağışının Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonuna çok önemli bir katkı sağlayacağına inandığımız Sayın Şükran KESTİŞ’e teşekkür eder, sağlıklı bir yaşam dileriz” dedi.
 
-TEMİZ DENİZ, ÇEVRECİ SİLAHLI KUVVETLER-
 
Genelkurmay ayrıca sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamanın anayasal bir hak, çevre kirliliğini önlemenin ise anayasa ile verilen bir ödev olduğu bilinciyle hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, bugüne kadar yürüttüğü faaliyetlerden kaynaklanan olumsuz çevresel etkilerin asgariye indirilmesi amacıyla gerekli tüm önlemleri aldığını, bundan sonra da almaya devam edeceğini bildirdi.
 
Etkin ve sürdürülebilir bir çevre yönetiminin temini için gerekli kurumsal altyapıyı oluşturmakta olan Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde, çevre mühendislerinin istihdam edildiği “Çevre Yönetimi Birimleri”nin kurulduğu da belirtildi. TSK çevre korumaya yönelik “Deniz Kıyı Temizliği” çalışmalarının da sürdürüldüğünü bildirdi.
 
-TATBİKATLAR-
 
Genelkurmay açıklamasına göre, NATO-Rusya Konseyi Hava Sahası İşbirliği Girişimi (Cooperative of Airspace Initiative-CAI) Tatbikatı, 23-24 Eylül 2013 tarihleri arasında Samsun-Sivas-Trabzon bölgesi ile Doğu Karadeniz üzeri uluslararası hava sahasında icra ediliyor. Tatbikatın amacı; “sivil hava araçlarının terör amaçlı kullanılmasına karşı NATO-Rusya Konseyi Hava Sahası İşbirliği Girişimi kapsamında Ankara Esenboğa Saha Kontrol Merkezinde bulunan sistemleri, bu amaçla eğitilmiş operatörleri ve sivil asker koordinasyon usullerini uygulamak, denemek ve geliştirmek” olarak tanımlandı.
 
Tatbikata; Hava Kuvvetleri Komutanlığından iki F-16 uçağı, Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi-2 (Diyarbakır) personeli ve ilgili Hava Savunma Radarları, Ankara Esenboğa Saha Kontrol Merkezinde konuşlu sistemler, bu amaçla eğitilmiş operatörler, Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri Komutanlığından bir TU-154 ve dört SU-27 uçağı katılıyor.
 
Brilliant Mariner/Mare Aperto NATO Tatbikatı ise; İtalya’nın ev sahipliğinde, Türkiye, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya’nın katılımıyla 23 Eylül-06 Ekim 2013 tarihleri arasında Akdeniz’de yürütülüyor. Her yıl düzenli olarak icra edilmekte olan tatbikat, NATO Mukabele Kuvvetlerini Krize Müdahale Harekâtı konularında eğitme amacı taşıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tatbikata; TCG Salihreis fırkateyni, TCG Erdemli mayın avlama gemisi ve TCG Çanakkale denizaltısı ile iştirak ediyor.
 
Sonsuzluk (Eternity)-2013 Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı da Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın katılımıyla, 23-27 Eylül 2013 tarihleri arasında, Bakü/Azerbaycan’da icra ediliyor. Tatbikat eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek ve personeli petrol boru hattının korunmasını da kapsayan olası bir, çok uluslu barışı destekleme harekâtı konusunda eğitmek amacını taşıyor. Tatbikata; Türkiye’den 11 (Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 9 ve Botaş Genel Müdürlüğü’nden 2), Azerbaycan’dan 20 ve Gürcistan’dan 11 olmak üzere 42 personel katılıyor.
 
Genelkurmay Başkanlığı, Gaziler Günü kutlamaları dahil, bu faaliyetlere ilişkin çeşitli görüntüleri de internet sitesi üzerinden paylaştı.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim