• BIST 95.852
  • Altın 190,699
  • Dolar 4,6585
  • Euro 5,4252
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C

TOKİ’de İlk Teslim Eylül 2017’de

TOKİ’de İlk Teslim Eylül 2017’de
Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, katıldığı canlı yayında TOKİ Projesi'yle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, katıldığı canlı yayında TOKİ Projesi'yle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayında Nurgül Yılmaz'ın sorularını yanıtlandıran Kaya, TOKİ Projesi sayesinde bir iç göç yaşanacağını belirterek, ilk etabın teslim tarihinin 30 Eylül 2017 olduğunu müjdeledi.

Türkiye'nin en büyük konut projesi olan Yunusemre Belediyesi Akgedik 5 bin 500 Konutluk TOKİ Projesi, son hızla devam ediyor. Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, TOKİ ile ilgili merak edilenleri katıldığı bir canlı yayın programında açıkladı. TOKİ'nin proje mimarı olan Yunusemre Belediyesi'nin sağlam bir ekipten oluştuğunu ve bu ekibin başında da Mehmet Çerçi'nin bulunduğunu kaydeden Kaya, bu ekipten çıkacak işlerin başarılı olmasının sürpriz olmadığını söyledi. Kaya, "TOKİ'de işin sırrı ekipte... Ekibimizin başında da iki dönem milletvekilliği yapmış Sayın Dr. Mehmet Çerçi var. Ben de milletvekilliği döneminde kendisinin danışmanıydım. Başkanımızın başında olduğu bu ekibin böyle büyük bir proje yapmasına şaşırmamak gerekir. Öncesinde sorunlar iyi tespit edilmiş ve sorunun büyüklüğünden korkmadan başlanıp devam edilen bir projedir. Manisa'nın hangi sosyal katmanına sorarsanız sorun, Manisa için birçok sorun tanımlanabilir. Bir ve iki nolu sorun ya imar ya da konut ihtiyacıdır. Hem satın almak hem de kiralamak için Manisa'da konut fiyatları çok yüksek. Birçok projemiz var. Hiçbir alanı boş bırakmadık. Önemli sorunlar olmasına rağmen yüksünmedik. Verdiğimiz emeğin yansıması TOKİ ve Kentsel Dönüşüm... Biz bir taraftan yeni kurulan bir belediyeyi inşa ederken bir taraftan da önceden planladığımız çalışmaları ve kurumsallaşmayı başlattık. Hiç vakit geçirmeden ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yazışmalarımızı yaptık. Derde deva olacak projeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile paylaştık. Yerel seçimler sonrası başkanımız mazbatasını aldı. Haziran-Temmuz'da yapacağımız projeler ile ilgili kurumlarla yazışmaya başladık. Defaatle gittik ve davet ettik. Ölçeği küçük tutmadık. Başka mahalli idarelerde ve Manisa'da daha önce toplu konut uygulaması olmuş. Biz bir tane daha toplu konut istemedik, yeni bir kentsel yaşam alanı istedik. Biz "Yunuskent" ile yola çıkmıştık. 300-500 tane ile bir kent olmaz, 5 bin 500 konut yapabileceğimizin mutabakatını yaptık" dedi.

"SADECE KONUT PROJESİ DEĞİL"

Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, TOKİ projesinin sadece bir konut projesi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, "İlk başta söylemek istediğim şey Manisa potansiyel açısından büyükşehir olmayı çoktan hak eden bir şehir. Eğer var olan potansiyel iyi değerlendirilirse Manisa 2 kat ya da 3 kat büyüyecektir. TOKİ'yi sadece bina sayısı olarak görmeyelim. TOKİ'nin Manisa'ya kazandıracağı sosyal, kültürel değişim, topluma katkısını anlarsak, nasıl gelişimine katkı sağlayacağını göreceğiz. Uzaklık görecelidir. Manisa oraya uzak olacak. Orası cazip bir yaşam merkezi olacak. Büyükşehirlerde 10-12 km mesafe çok uzak alan içinde olmayacaktır. Tüm Türkiye'de isterler ki; bizim oraya yatırım gelsin, ticaret gelsin, kamu gelsin. Akgedik için bu çok güzel fırsat. Onların mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Onlar da bunu çok iyi değerlendireceklerdir." diye konuştu.

"YENİ BİR KENT KURULUYOR"

Akgedik'te kurulacak olan Yunuskent Projesi'nde ev sahibi yapılacak insan sayısının Saruhanlı'dan daha fazla olduğunu belirten Kaya, "Yeni bir kent kuruyoruz. Bizim TOKİ" de ev sahibi yapacağımız kişi sayısı Saruhanlı ilçemizin nüfusundan fazla. Ölçek bir ilçe kuruyoruz, yeni bir ilçe kuruyoruz. Hareketin böyle algılanması gerekiyor. Şehrin içerisinden 20 bin kişilik iç göç yaşanacak. Biz bir taraftan Başkanımızla birlikte bu işin ekip tarafındayız, bir taraftan da keyif alan kısımdayız. Yeni bir şehir kuruyorsan oraya her şeyin yenisini kurmak zorundasın. Camisini, okulunu, alışveriş alanlarını, yeni kanalizasyonunu, yeni kamu alanlarını... Bunlar olmak zorunda. Orada yaşayan insanlar bu tür ihtiyaçlarını karşılamak için Manisa merkezine gelmeyecek. Aksine Akgedik Bölgesi'ne gelecekler. 1 milyon 570 bin metre kare alana biz planlı konut çalışması yapıyoruz. Manisa'ya 12 km, İzmir'e 45 km mesafede, içerisinde 6 tane anaokulu, 6 tane ilkokulu, 6 tane lisesi, 1 tane meslek lisesi, 6 tane camisi, 2 tane sağlık alanı, 3 tane meydan, 1 adet terminal, 1 adet benzinlik, 1 adet Pazar yeri, 1 adet mezarlık var. 70 bin metre kare ağaçlandırılacak alan, 144 bin metre kare de park alanı var. Çağdaş Şehircilik Standartlarına uygun olarak karşılıyoruz. Şehrin her şeyi düşünülmek zorunda" şeklinde konuştu.

"TÜM İHTİYAÇLAR KARŞILANACAK"

Projede bir vatandaşın ihtiyaç duyduğu her şeyin planlandığını da sözlerine ekleyen Kaya şunları söyledi: "Birinci etaptan bahsedelim; 119 bin metre kare olacak. Bin 101 konut, 39 tane ticari alan, 1 tane cami, her eve bir otopark, bin 35 araçlık otopark, 55 tanesi de engelli vatandaş park alanı olacak. 1 tane çocuk parkı, 1 tane tenis, 1 tane futbol, basketbol sahası, 1 tane açık spor tesisi, 5-6 tane pergola, 1 tane meydan, 1 tane de meydanın yanında kent park diyebileceğimiz lokal bir park olacak. 2+1'ler 900; 3+1'ler 201 toplam 51 bloktan oluşan konutumuz var. Alanın plan içerisinde vatandaşın ihtiyaç duyacağı çağdaş normlara uygun, tüm ihtiyaçların karşılanacağı fazlasıyla düşünülmüş durumda."

"YOLLARI YAPILACAK"

Oluşturulacak kentte her türlü detayın düşünüldüğünü belirten Kaya, "Türkiye klasiği herhangi bir alanda imar çalışması yaparsınız, kadastro çalışmalarını yaparsınız ama bina yapılmaya gelince bekle bina yapılacak da alt yapı gelecek. O zamana kadar yaptıracak olan pişman olur, önceden gelip oturan bin pişman olur. Destanın bir boyutu da bu aslında; bu planı bitirdiğimiz de tüm alt yapısı da bitmiş oluyor. Kumaşı gergef gergef öyle işledik ki hiçbir alanı boş bırakmadık. Alt yapıyı yapacak olan kamu kurum ve kuruluşlarıyla görüşmelerimizi diğer taraftan devam ettirdik. Herkes yolların açılmasını bekliyor. Yeni kurulacak alanın şehirle en az bir iki yerden bağlantısının olması gerekiyor. Menemen'den Akgedik'e dönen yolun standardını yükseltiyoruz. Oradan Organize Sanayi Bölgesi içerisinden gelip derede kesilen bir yol var. Sait Türek Bulvarı o yola bağlanıyor. Sanayi'den, Akgedik'den gelen yol Gürle yoluna bağlanıyor. Emlakdere, Kayapınar, Gürle yoluna bağlanıyor. Bu yolların projesi yapıldı, onaylandı, ihalesi de yapıldı. TOKİ Şantiyesi ile birlikte ihalesi kuruldu, toplam 5,5 km yeni yol yapacağız 1. etapta 650 gün içerisinde de tamamı yapılacak. Standardı yüksek bir yol. O kadar insanı oraya getirdik bıraktık diye bir durum yok. Yolu da gelecek. Elektriği 2016 yatırımında var. Bazı yatırımlar alanın tamamına, bazı yatırımlar ise etabın kendisine yönelik" diye konuştu.

"ÇITAMIZ YÜKSELDİ"

Böylesine kapsamlı projelere sadece metropollerde rastlanabileceğini ve bu sebeple Yunusemre Belediyesi'nin çıtasının yükseldiğini vurgulayan Kaya şunları söyledi: "Doğalgaz yatırımı 5 bin 500 konutun tümünün ihtiyacını karşılayacak şekilde kuruluyor. Telekom Fiber Optik altyapısı da hazır. Büyükşehir Belediyesi ile kanalizasyon ve su, onlar da geliyor. Tüm alanın elektrik ihtiyacını gidereceğiz. Şimdiden sağlık yatırımları Sağlık Genel Müdürlüğü ile görüşüldü, değişebilir ama 2 tane sağlık yatırımı gelecek. Sağlık Ocağı ya da Aile Sağlığı Merkezi gibi olmayacağı kesin. Emniyet, PTT, Jandarma hepsi için yer tahsisi önceden yapıldı. Pazar yeri hazır, bu kadar insanı buraya getirdiniz biz pazarımızı nereden yapacağız demeyecekler çünkü pazarları hazır. Her şey ilk hareketi bekliyor. Bu anlattıklarım işin en kolay kısmı. Burayı hazırlamak asıl işin zor kısmı. Bizim çalışmalarımızda bize yardımcı olan kamu kurum ve kuruluşlarına da teşekkür etmek lazım. Herkes çorbada tuzum olsun istiyor ve desteğini veriyor. Bizim hayata geçirmeye çalıştığımız Yunuskent projesinin bir örneği varsa Ankara, İstanbul gibi metropollerde vardır. Bu da bizim çıtamızın yükseldiği anlamına gelir. 800'e yakın belediye var, talep ediyorlar, TOKİ herkese yapıyor ama yeni bir şehir kurma konsepti ile yapılan ya ilk ya da ilk üçlerdeyizdir. TOKİ artık her yerin yöresel mimarisine, yaşam kültürüne uygun farklı projeler yapıyor. Ben artık dikey değil yatay gidiyorum. TOKİ, her proje artık farklı olacak dedi ve biz üzerine denk geldik. Onlar bizden daha heyecanlılar" dedi.

"BUZ DAĞININ ARKASINDAN KORKMUYORUZ"

İsim konusunda program yapıcısı Nurgül Yılmaz'ın yönelttiği soruları da yanıtlandıran Kaya, "Yaşayanların katılımı ile oylama yapılır, alanların ismi değişebilir. Birçok ilçeden büyük yeni bir yaşam alanı kuruyoruz demiştim. Daha yolun başındayız. buz dağının arkasına baksak daha neler var ama korkmuyoruz. İşin temeli ilk adımda. Her hafta yapılacak listemi güncelliyorum, yapıldı diye üstten çizdiğim işlemler beni mutlu ediyorlar. Alttan eklediğim beni zora sokmuyor" şeklinde konuştu.

"BU BİR İHTİYAÇ"

Akgedik Mahallesinin uzaklığından ötürü insanların tercih etmeyeceği yönündeki spekülasyonlara da değinen Kaya, "Biri ile bu konuda takım elbisesine iddiasına girdik. Türkiye'yi bilmek lazım. Türkiye'nin değişik yerlerinde yapılan TOKİ'lere bakmak lazım. İstatistiki bilgiler var; İlk doluluk yüzde 20 ile başlar ve yüzde 100'e gelene kadar insanlar sorgular, orada dolaşırlar. Yüzde 50 doluluk ile bağlanırsa başarılı uygulama olarak görürler. Ben iddia ediyorum TOKİ ön kabulü yaptıktan sonra, kura ile belirlenen vatandaşlar geliyor ve sözleşmesini imzalıyor. Ben iddia ediyorum birinci etap için yüzde 80 doluluk ile başlayacağız ve diğer etaplar da ardışık. Bizim toplu konutumuzun bir güzelliği var, çıkmazsa hayaller suya düştü yok. Birinci etapta olmazsa diğerine ertelenecek. Umutlar taze kalacak. Bu işe başlarken bize göre ihtiyacı test ettik. Bu ihtiyaç somut mu? Bir anket yaptık 28 bin kişi ankete başvurdu. Bu kadar insan ankete başvurmuş, heyecan yaşamış. Orada konut talebiniz var mı yok mu diye sorduk. Sosyal konut mu, 2+1 mi, 3+1 mi? AR-GE çalışması oldu. Oradan yola çıkarak, 15 bin form dağıttık. Şartlarını uyanları aldık. 8 bin insan bin 101 konut almak için para yatırdılar. İnsanların en büyük isteği evlerinin olmasıdır. Bana göre insanlara ev çıkınca hemen oturacaklar" dedi.

"BAHARDA 2. ETABI YAPARIZ"

TOKİ 1. Etap çalışmalarının devam ettiğini ve Mart ya da Nisan ayında 2. Etabın ihalesine çıkılabileceğini belirten Kaya, "Birinci etabın 30 Eylül'de ihalesi yapıldı, 30 Kasım'da yer teslimi yapıldı ve 30 Eylül 2017'de teslimi yapılacak. 2016'nın Mart-Nisan aylarında 2. Etaba başlayabiliriz. Sonra onun 650 günü başlayacak. Bu yılın içinde hem birinci hem ikinci etabı yapmaya çalışıyoruz. Hayat orada birden başlayacak. OSB ile 300 metre. Orada çalışan insanlar Balıkesir'den-Soma'dan servislerle gelip gidiyorlar. Tanık olduğum bir olay var; TOKİ ile ilgili OSB'de çalışan arkadaşlar hayal kuruyor ve diyor ki "Eğer bana çıkarsa 5 dakikaya işe ineriz" bu şekilde hayallerini süslüyor" şeklinde konuştu.

"BÜTÜN MANİSA KAZANACAK"

TOKİ yatırımının bütçesinin Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinden bile daha çok olduğunu vurgulayan Kaya, "Bu çok fazla gündeme gelmeyen ama çok önemli bir konu. Bahsettiğim her şeyin kaynağının olması gerekir; kamu ve vatandaş kaynağı. 130 milyon TL ihale yapıldı ve yer teslimi yapıldı. Bunu 5 etap düşün, 650 milyon TL olacak. Doğalgaz firması çelik boru, Telekom fiber altyapı yapacak, elektrik döşenecek. Bunlar hep yatırım. Vatandaş oraya geldiğinde ihalede belirtilmiş her şey hazır olacak. Toplam artı eksi 750 milyon TL'ye ulaşıyor. Bu ne ifade ediyor? Bizim belediyemizin bütçesi 100 milyon TL. Bu kümülatif bütçe. Yatırım giderimiz 30-35 milyon. Onun ise 20 katı TOKİ'nin yatırımı. Bizim 7 yıllık bütçemize denk. Büyükşehir bütçesi ortalama 650-700 milyon civarında, 17 ilçenin bütün bütçesi. Bu para nereye gidecek? Şehrin ekonomisine gidecek. Buradan istifade edecek 400 sektör var. Manisa'ya saçılacak bu. Evine geçen insanlar evlerine yatırım yaparken bile Manisa esnafı da kazanacak" dedi.

"ŞEHRİ BÜYÜTÜYORUZ"

Yunusemre Belediyesi tarafından bir diğer hayata geçirilecek proje olan Kentsel Dönüşüm'le birlikte şehri yüzde 13 büyüttüklerine değinen Kaya şunları söyledi: "Kentsel dönüşüm ile 6 bin 157 ev yapıyoruz. Toplam 80 hektar yani 800 dönüm arazi Laleli, Mesir, Lalapaşa ve Mutlu. Yine aşağı yukarı 850 Milyon TL de kentsel dönüşüm tutuyor. Toplamda 11 bin 657 konuta denk geliyor TOKİ ile kentsel dönüşümü birleştirdiğiniz zaman. Bu iki çalışma Yunusemre'nin 16 yıllık bütçesine denk. 47 yıllık yatırım bütçesine denk. Bu Manisa'nın, Manisalının projesidir. Herkesin katkısı var. Yunusemre tarafında 60 bin konutu var. Kendi sınırlarında 5 bin 500 yeni konut yapıyoruz. Diğer taraftan 6 bin 157 tane kentsel dönüşüm. Bunun 3 bin 857'si eski konutlar için yıkıp yenisini yapıyoruz. 2 bin 307'si yeni bina… Mevcut konut stokumuza yüzde 13 daha konut ilave ediyoruz. Şehri birden yüzde 13 büyütüyoruz."

"YAKINDA TEMEL ATACAĞIZ"

Vatandaşların çok sık olarak merak ettiği kura tarihleri konusuna da açıklık getiren Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, "Kuraları merak edenlerimiz var tabi. Böyle büyük bir projeyi bu kadar zamanda yapmanın çok kolay olmadığını anlattık. Umut satın almıyoruz. İnşaat yapacak olan firma orada alt yapısını yaptı, alanın ihtiyacı olan sondaj çalışması yapıldı, beton santralini yaptı, yollarını açtı, malzeme deposunu yaptı, yemekhanesini yaptı. Hafriyat işlemleri yapıldı, 4 binanın temel kazılması gerçekleşti. Temel atma törenimiz çok yakın bir tarihte yapılacak. Evlerin kat ve cephesine göre fiyatları belirlenecek. Şerefiyeli maliyet belirlenecek" dedi.

"İSTEYEN VAZGEÇEBİLİR"

TOKİ'den vazgeçmek isteyen vatandaşlara yolların açık olduğunu belirten Kaya, "Vatandaşımız kura çekti ve konutu çıktı, vazgeçebilir. Parasını geri alır vazgeçebilir. İsterse şimdi de çıkabilir. Sözleşme yapmadan önce. Başka bir vatandaş da yerini beğenmedi diyelim. Konutların teslimi ve sözleşmesi farklı olduğu için sözleşmeyi imzalarken karşılıklı takas yapabilirler. 3+1 ev sahipleri evlerini 1 yıl sonra devredebilir başka birine. 3+1'ler 120 ay vadeli ödeme; sözleşme yapıldıktan 4 ay sonra başlıyor ödemeye. 2+1'ler için inşaat bitip evler teslim edildikten sonra ödemeye başlayacaklar" şeklinde konuştu.

"VATANDAŞLARIMIZ BİLGİLENDİRİLECEK"

Kuraların net tarihi konusunda vatandaşlara ve özellikle katılımcılara bilgi verileceğini belirten Kaya, "Toplu Konut İdaresi'nin resmi internet sayfasından öğrenebilirler. Ulusal medyadan yayınlanıyor, Yunusemre Belediyesi'nin internet sayfasından yayınlanıyor ve de biz Beyaz Masa aracılığıyla katılanlara ilan edeceğiz. Nasıl ki daha önce anket ilan ettik. Yine aynı şekilde bildireceğiz. Hak sahipleri belli olduğunda vatandaşlarımızı oraya görmeye götüreceğiz. İnşaatların %20'si tamamlandığında kura çekimi yapacağız" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim