• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 21 °C

TOBB'dan uyarı: Herkes temkinli hareket etsin

TOBB'dan uyarı: Herkes temkinli hareket etsin
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, hem şirketlerin, hem de vatandaşların artık daha tedbirli, daha temkinli hareket etmesi gerektiğini söyledi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, küresel finansmanikliminin değiştiğini belirterek, "Amerikan Merkez Bankası (Fed), her sene piyasaya yaklaşık 1 trilyon dolar veriyordu. Ama bu dönem sona eriyor. Hem şirketlerimiz, hem de vatandaşlarımız artık daha tedbirli, daha temkinli hareket etmek zorunda" dedi.

 

Yoğun çalışma temposuyla dolu bir yıl geçirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, ülkeyi ve vatandaşları daha müreffeh hale getirebilmek için 7 gün, 24 saat çalıştıklarını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, geride bırakılan 2013 yılına bakıldığında özel sektör olarak, gelecek için umut veren bir tablo gördüklerini söyledi. Yurt içinde ve yurt dışında yaşanan çeşitli olumsuz gelişmelere rağmen, özel sektörün pek çok alanda rekor kırmaya devam ettiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Faal işyeri sayısı 77 bin artışla Cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine, 1 milyon 576 bine ulaştı. Milletimize iş ve aş sağlamaya devam ederek, istihdamda da Cumhuriyet tarihininrekorunu kırdık. Sadece kayıtlı çalışan sayımızı 620 bin kişi artırarak, toplam 12 milyona yükselttik. Diğer yandan Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmaya devam ettik. Özelsektörümüzün makine ve teçhizat yatırım harcamaları 86 milyar dolara ulaştı."

- "7 küresel trend dünyayı değiştirecek"

Hisarcıklıoğlu, dünyada 2014 ve sonrasında, alışkın olunandan farklı bir küresel ekonomikortamın kendilerini beklediğini vurgulayarak, dünyayı değiştirecek 7 küresel trendin ortaya çıktığını dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, bu trendleri şöyle anlattı:

"Birincisi, küresel finansman iklimi değişiyor. ABD Merkez Bankası (Fed), her sene piyasayayaklaşık 1 trilyon dolar veriyordu. Ama bu dönem sona eriyor. FED, piyasaya verdiği parayıazaltıp, tamamen sonlandıracak. Hem şirketlerimiz, hem de vatandaşlarımız artık daha tedbirli, daha temkinli hareket etmek zorunda. Kamu ve özel sektör olarak, bu yeni ortama nasıl uyum sağlayacağımıza birlikte odaklanmalıyız.

İkincisi, küresel ticaret ve yatırım ortamı değişiyor. Dünyada bölgeselleşme hız kazanıyor. Bunun da öncülüğünü ABD yapıyor. ABD geçen sene AB ile 'Transatlantik' Ticaret ve YatırımOrtaklığı girişimine hız verdi. Bu iki girişim dünya ekonomik gücünün üçte ikisine denk geliyor. Bu ortaklıklar küresel ticaretin ve yatırımların yönünü belirleyecek. Bununla da kalmayacak, üretim standartlarını belirleme konusunda da büyük bir güç elde edecekler. Bu yeni küreselsistemin içinde olanlar, dışarıda kalanlara göre büyük avantaj sağlayacak. Türkiye olarak, bu oluşumun içinde yer almak zorundayız.

Üçüncü önemli trend değişen enerji haritası. Gelişen teknoloji sayesinde 'Kaya Gazı', giderek daha ucuz ve daha fazla üretilir hale geliyor. Bu sayede ABD'deki doğal gaz fiyatı son 5 yılda yüzde 60 geriledi. ABD'nin yakın gelecekte doğal gazda, net ihracatçı olması bekleniyor. Bu gelişme dünyadaki yatırım tercihleri dahil her kararı kökünden değiştirecek. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak, bizim de, şimdiden bu konuya odaklanmamız gerekiyor."

Dördüncü küresel trendin ülkeler arası rekabette 'girişimciliğin' ana unsur haline gelmesi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, tüm ülkelerin, 'yenilikçi girişimcileri' kendi topraklarına çekmek için mücadele verdiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin cazip hale getirilmesi, gençlerin girişimci olmaya yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Beşinci trendin, internetin ekonominin belkemiği haline gelmesi olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Ne yazık ki biz İnternet'i sadece sosyal medya gibi, hatta kahvehane gibi kullanıyoruz. Oysaözellikle KOBİ'ler için internet maliyetleri düşürme ve dünyaya açılma fırsatıdır.

Altıncı küresel trend tüm dünyada 'orta sınıfın' büyümesidir. Küresel orta sınıfın bugün yaptığıharcama yılda 7 trilyon dolar. 2020'de bu harcama 3'e katlanacak ve 20 trilyon dolarayükselecek. Bu pazarlara ulaşıp, daha fazla mal satabilmek için; biz de sanayi politikalarımızıbuna göre gözden geçirmeliyiz.

Yedinci küresel trend ekonomide 'şehirlerin' öne çıkması. Çünkü büyüyen orta sınıf şehirlerdetoplanıyor. Dünyada sadece ülkeler değil, şehirler birbiriyle rekabet ediyor. Biz de şehirlerimizincazibesini artırmalıyız. Bunun için şehirlerimizin markalaşmasına, çevre duyarlılıklarının artmasına ve 'akıllı şehir' olmalarına ihtiyaç var."

Dünyanın bunları tartıştığını belirten Hisarcıklıoğlu, bu trendlere göre politikabelirleyen ülkelerin öne çıkacağını ifade etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "2023'te 2 trilyon dolarmilli gelir hedefini yakalamak istiyorsak her yıl yüzde 8 civarında büyüme oranı tutturmak gerekiyor" dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB'un 70. Mali Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, bu yıl 2 önemli seçim süreci olduğunu belirtti. Yerel seçimlerde milletin, kendine yakışan bir olgunlukla demokrasiye sahip çıktığını ve iradesini ortaya koyduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Şimdi önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. İlk defa halkoyuyla seçileceğinden dolayı, farklı bir önemde. Biz bu seçim sürecinin itidalli bir şekilde tamamlanacağına inanıyoruz. İnşallah seçim sonucu,ülkemizde 'yeni bir toplumsal mutabakatın' oluşmasına da vesile olur" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, en çok huzura ihtiyaçları olduğunu ifade ederek, "Huzur bulalım ki, hepimiz işimize odaklanalım. Daha fazla üretim, daha fazla yatırım, daha fazla ihracatyapalım" dedi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın her geçen gün daha karmaşık hale geldiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, mevcut tablonun büyümeye olumlu bir başlangıç yapacağına inandığını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, kişi başına düşen milli gelirin son 6 yıldır 10 bin dolara takılıp kaldığına dikkati çekerek, "2023'te, 2 trilyon dolar milli gelir hedefini yakalamak istiyorsak, her yıl yüzde 8 civarında büyüme oranı tutturmak gerekiyor. Son 10 yılda 4 defa yüzde 8'in üzerinde büyümeyisağlamışız. Demek ki biz bunu yapabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

Ekonomiye yeni bir ivme kazandırıp, yüksek büyümeyi sürdürmenin önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, üretmek için cari açık veren, büyümek için borçlanan bir ülkenin bunu başaramayacağının altını çizdi. Hisarcıklıoğlu, yeni bir büyüme modeli için, bir dizi yapısalreforma ihtiyaç olduğunun altını çizerek, "Hükümetimizin son 10 yılda hayata geçirdiği ekonomikreformlar, iş dünyamıza cesaret ve güven verdi. Şimdi, reform ateşini yeniden canlandırıp, eksik kalanları da tamamlayalım" şeklinde konuştu.

Ülkenin birtakım yapısal reformlara ihtiyaç duyduğunu da belirten Hisarcıklıoğlu, "Vergi reformu, cari açığı azaltacak sanayi stratejisi, istihdamın teşviki, girdi maliyetlerinin azaltılması ve reelsektörün bankalarla çalışma ortamının iyileştirilmesi konusunda yapısal reformlara ihtiyaçduyuluyor" değerlendirmesinde bulundu.

- "Vergisini düzenli ödeyene pozitif ayrımcılık yapılmalı" -

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, vergi reformunun iş dünyasının en öncelikli meselesi olduğunu kaydederek, "Vergi reformuyla, sadece yakaladığından değil, herkesten, daha adil vergitoplayan bir sistem kurmalıyız. Yapılacak vergi reformu, sadece devletin gelirini artırmayı hedeflememeli. Elde edilecek ilave vergi geliri, yüksek vergilerin indirilmesi için kullanılmalı" ifadelerini kullandı.

Vergisini düzenli ödeyenlere pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu sayede herkesin vergi ödemeye teşvik edileceğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, vergisiniaksatmadan ödemiş olanların ödüllendirilmesi gerektiğine işaret ederek, vergisini hakkıyla ödeyene sahip çıkmak gerektiğini söyledi.

Cari açığın azaltılmasının, daha sağlıklı ve istikrarlı büyüme için şart olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, sanayideki yapısal dönüşüm ihtiyacına dikkat çekti.

Hisarcıklıoğlu, yeni sanayileşme hamlesinin hazırlanırken, sadece Türkiye'yi değil, bölgeekonomilerindeki fırsatların da göz önünde bulundurması gerektiğini kaydederek, konuşmasınışöyle sürdürdü:

"Biz bölge ülkelerinde, içinde Türkçe konuşulan, kapısında Türk bayrağı dalgalanan sanayibölgeleri hayal ediyoruz. Çünkü Türkiye, bu coğrafyanın sanayi devi.

Buradaki bilgi ve tecrübemizi komşu ülkelere aktarabilir, oralardaki imkanlardan da Türk işdünyası olarak faydalanabiliriz. Bunun için kapsamlı bir strateji hazırlamalıyız. Artık hedefimiz büyük olmalı. Hedefimiz, dünya için üretip, katma değeri Türkiye'ye getirmek olmalı."

Müteşebbislerin en çok şikayet ettikleri konulardan birinin de yüksek girdi maliyetleri olduğununaltını çizen Hisarcıklıoğlu, "Akaryakıt üzerindeki vergiler, hem rekabet gücümüzü azaltıyor, hem de kayıtdışılığı körüklüyor. Enerjiyle ilgili tüm yüksek vergileri kademeli olarak azaltalım" değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, KOBİ'lere pozitif ayrımcılığın önemine de dikkati çekerek, "KOBİ'lerin ekonomiiçin ne kadar önemli olduğuna dair bir rakam vereyim. Buna hiç kimse dikkat etmiyor. Bugünihracatın yüzde 63'ünü KOBİ'ler yapıyor. İthalatınsa sadece yüzde 39'unu. Demek ki dış ticaretaçığının çözümü de KOBİ'lerde" ifadelerini kullandı.

Kamu alımlarında yabancı ürünlere kucak açıldığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, böyle devam edilmesi durumunda, Anadolu'nun KOBİ'lerinden küresel şirketler çıkmayacağını belirtti

Hisarcıklıoğlu, kamu alımlarında yerli üretime yüzde 15 fiyat avantajı uygulanması kararı alınmasına rağmen, kamu mal alım ihalelerinin yüzde 93'ünde bu kararın işletilmediğini dile getirdi.

Bankaların maliyetlerinden şikayet eden Hisarcıklıoğlu, "Reel sektör, bankalara farklı isimleraltında harç, komisyon, dosya ücreti ödemekten bıktı. Zaten bu kadar faiz ödediğimiz bankalar, bir de dosya ücretine mi muhtaç durumda ? Bu dönemde reel sektör hapşırırsa, bankacılıksektörü grip olur. Unutmayın, KOBİ varsa siz varsınız!" ifadelerini kullandı

Hisarcıklıoğlu, Oda-Borsa Başkanları ile başarılı işadamları için yeşil pasaport çalışmalarınınhayata geçmediğini de anımsatarak, "Ülkemizi sadece bürokratlarımız değil, iş adamlarımız da temsil ediyor" dedi.

- "AB süreci ülkemize fayda sağlıyor" -

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Avrupa Birliği'nin, istikrar ve demokrasiyi geliştirmenin önemli bir aracı olduğunu söyledi. Ekonomik açıdan da AB sürecinin ülkeye fayda sağladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Bizi rekabetçi seviyede tutacak pazar Avrupa Birliği pazarıdır. Zira AB, hala dünyanın alım gücü en gelişmiş, bize en yakın pazardır. Yakın gelecekte de böyle olacak.

İş dünyası olarak biz, AB değerlerini sonuna kadar destekliyoruz. Bu süreçte AB liderlerinin vizyonsuzluğu ve önyargılı yaklaşımları, bizi gerekli reformları yapma irademizden vazgeçirmesin.

Öte yandan Gümrük Birliği, AB'nin 3. ülkelerle yaptığı ama bizi dahil etmediği Serbest TicaretAnlaşmaları yüzünden aleyhimize dönmeye başladı. Bu yetmezmiş gibi, bir de önümüze taşıma kotaları ve tarife dışı engeller konuluyor. Bizi dışlayan, bize zarar veren bu yapı mutlaka değişmeli."

- "Yeni bir anayasaya ihtiyaç var" -

Hisarcıklıoğlu, gelecek döneme ilişkin önemli bir konunun da yeni anayasa olduğunu kaydetti. Evrensel standartlarda, AB normlarına uygun, demokratik bir anayasanın gerekli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, toplumun her kesimince bunun kabul edildiğini dile getirdi.

Bu sayede, yasama, yürütme ve yargı erklerinin ahenk içinde çalışması mümkün olacağınaişaret eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin geriye gitmesine, kavga, karmaşa ve belirsizlik ortamına sürüklenmesine izin vermemek gerektiğini dile getirdi.

Ülkede kavganın değil huzurun, çatışmanın değil diyaloğun hakim olması gerektiğine değinen Hisarcıklıoğlu, "Demokrasiyi ve kalkınmayı sekteye uğratacak her girişimin de karşısında duralım. Böyle bir Türkiye için kenetlenip, böyle bir Türkiye için, hep birlikte daha fazla çalışalım. Ve bu çerçevede yeni Anayasamızı artık hayata geçirelim" değerlendirmesinde bulundu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim