• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 8 °C

'TMSF'den pis kokular geliyor'

'TMSF'den pis kokular geliyor'
CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Aytun Çıray, TMSF'nin eski yönetimiyle ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Aytun Çıray, TMSF'nin eski yönetimiyle ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını Meclis gündemine taşıdı.
Çıray, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi vererrek, "TMSF içinde yolsuzluk ve usulsüzlükler olduğu iddia ediliyor. Kurumdan pis kokular yükseliyor. Bu konudaki inceleme ve soruşturmalar konusunda kamuoyuna bilgi verecek misiniz?" diye sordu.

CHP'li Çıray, soru önergesinde TMSF eski Başkanı döneminin 10 ayrı dosya ile incelenip soruşturulduğuna dair haberlerin medyaya sızdığını belirterek şöyle devam etti:

'NİTELİKLİ ZİMMET SUÇU' İDDİASI

"Son dönemlerde TMSF'nin iç işleyişinde de bir takım yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarının araştırıldığı medyada yer bulmaya başlamıştır. TMSF'nin 2000'li yıllarda başkanlığını yapan kişinin döneminin incelendiği ve bu konuda 10 dosya hakkında inceleme ya da soruşturma yürütüldüğüne dair haberler kamuoyuna yansımıştır. TMSF eski Tahsilat Daire Başkanı olan ve yeni yönetim döneminde kurumdaki danışman kadrosuna atanan kişi hakkında da 'nitelikli zimmet suçu' iddiasıyla inceleme ve araştırma yapıldığı iddia olunmaktadır. Bu çerçevede, TMSF eski Tahsilat Daire Başkanı olan ve yeni yönetim döneminde kurumdaki danışman kadrosuna atanan kişini eşiyle birlikte gittiği bir yurtdışı gezisindeki 1.9 milyon lira büyüklüğündeki 'lüks ve özel' harcamalarının kurumu fatura ettirildiği haberleri medyada yer almaktadır. Bu konuda TMSF eski Başkanı'nın bir açıklama yaparak iddialara açıklık getirmesi gerektiğini savunan Çıray, "TMSF'de Devr-i Sabık döneminin aklanmış bir şekilde kapanması için hükümetin bu konuda kamuoyunu aydınlatması ne kadar önemliyse Sayın Ahmet Ertürk'ün yapacağı açıklamalar da o kadar elzemdir" görüşünü savundu. CHP'li Çıray, şu görüşleri ifade etti:

"TMSF HAVUZ MEDYASINI ELDE TUTARAK GÖREV SUÇU İŞLİYOR"

Hükümetin bazı bankalara el konulması konusunda BDDK'ya olduğu gibi medya organlarının adeta elden çıkarılmaması için TMSF'ye de kurumsal baskı yaptığını belirten Çıray, şöyle devam etti: "TMSF, bazı iş adamlarının sahibi olduğu bankalarla birlikte onların malvarlıklarına ve sahibi oldukları önemli medya organlarına el koydu. Ancak yıllardır bu medya organları elden çıkarılmadı. Büyük zararlar ettiği belirtilen bu medya kuruluşları devlet eliyle finanse ediliyor. Fatura vergisini ödeyen vatandaşın sırtına bindiriliyor. Zaman içinde AKP Hükümeti'nin 'Havuz Medyası'na dönüştürülen bu kuruluşlar satılmadığı gibi elde tutularak, iktidar tarafından kamuoyu algısının yönetiminde kullanılıyor. Bu kuruluşların başına hükümete yakın isimler atanıyor. Burada aslında hem iktidar hem de TMSF, bu konuda görev suçu işliyor. Bu vesileyle bürokrasinin kilit noktalarında görev yapan bürokratları uyarıyorum; bir gün bu konular yargıya intikal ettirilir ve siz bu görev suçlarınızın hesabını bağımsız yargı önünde verirsiniz."

İŞTE ALİ BABACAN'A YÖNELTİLEN O KRİTİK SORULAR

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray'ın soru önergesinde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a yönelttiği sorular ise şöyle: TMSF'nin eski başkanının yıllarını kapsayan döneme ilişkin 10 inceleme ya da soruşturma dosyası olduğu doğru mudur? Doğruysa bu dosyalar nelerdir? Dönemin TMSF Tahsilat Daire Başkanı hakkında 'nitelikli zimmet suçu' ile inceleme ya da soruşturma yapıldığına dair haberler doğru mudur? Doğru ise TMSF Tahsilat Daire Başkanı'nın yurt dışındaki 1.9 milyon liralık 'lüks ve özel' harcamaları nasıl kuruma fatura edebilmiştir? TMSF, el koyduğu bazı medya organlarını yıllardır elinde tutmaya devam etmektedir? TMSF, 'Havuz Medyası'na dönüşen ve zarar ettiği belirtilen bu medya organlarını elden çıkarmayı düşünmekte midir? Yoksa, bu medya organları, 2015 seçimlerinde seçmen algısını yönetmek ve hükümetinizin propagandasını yapmak için mi onca zarara rağmen TMSF'nin elinde tutulmaktadır?"

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim