• BIST 93.043
 • Altın 194,427
 • Dolar 4,7262
 • Euro 5,4889
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 26 °C

TİM ihracatçı eğilim sonuçlarını açıkladı

TİM ihracatçı eğilim sonuçlarını açıkladı
TİM Başkanı Büyüekşi, ihracatçıların önümüzdeki dönemde ihracat artışı olacağını öngörmelerinin mükemmel bir sonuç olduğunu söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yakın coğrafyada yaşanan sorunlara işaret ederek, "Bu sorunların ihracatımızı etkilemesine rağmen, ihracatçıların, yüzde 42 gibi bir oranla, önümüzdeki dönem ihracat artışı olacağını öngörmeleri mükemmel bir sonuç" dedi.

TİM tarafından geleneksel hale getirilen ve yılın çeyreklerine göre gerçekleşme ve beklentilerideğerlendiren "Eğilim Anketi" çalışmasının 2014 ikinci çeyrek gerçekleşme ve üçüncü çeyrek beklenti sonuçları, Mehmet Büyükekşi tarafından açıklandı.

Yakın coğrafyada yaşanan jeopolitik sorunların ihracatı etkilediğine işaret eden Büyükekşi, "İhracatçıların, yüzde 42 gibi bir oranla, önümüzdeki dönem ihracat artışı olacağını öngörmeleri bu şartlara rağmen mükemmel bir sonuç" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, geçmiş dönemlerde ihracatta yaşanan sıkıntıların yakın ve komşu ülkelerle aşıldığını, bugün ise bu ülkelerde yaşanan sorunların AB ile telafi edildiğini dile getirdi. Irak'a yapılan ihracattaki yüzde 46'lık düşüşü "taban" olarak nitelendiren Büyükekşi, bu bölgeyeihracatın zamanla düzeleceğini söyledi.

Mehmet Büyükekşi, her dönem yapılan ankete gündeme ilişkin sorular eklendiğini de hatırlatarak, açıklanan ankette, rekabetçilik anlamında, "Askıya Alma Sistemi", "Ulusal İstihdam Stratejisi", "Sanayi İşbirliği Programı" ve "AB Merkez Bankası" uygulamaları ile ilgili sorular sorulduğunu açıkladı.

Ankette yer verilen, özellikle, Türkiye ve AB'de üretilmeyen hammaddelerden gümrük vergisialınmaması avantajını sunan "Askıya Alma Sistemi" hakkında, firmaların yüzde 63'ünün hiçhaberleri olmadığına, yüzde 29'unun ise haberi olduğu halde bilgisi bulunmadığına dikkati çeken Büyükekşi, "Bu konu rekabetçilik anlamında direkt firmalara avantaj sağlıyor, ancak firmalar bunu bilmiyor. TİM olarak bunu ihracatçılara anlatmak bizim ev ödevimiz" ifadelerinikullandı.

- "İhracatçı Eğilim Araştırması 2014 2. Çeyrek Sonuçları"

Toplantıda paylaşılan bilgilere göre, yılın ikinci çeyreğinde ihracatçı firmaların üretim ve ihracatları artarken, araştırma aynı zamanda enerji maliyetleri, girdi maliyetlerinin de arttığını gösteriyor. İhracatçıların yüzde 42'si, yılın üçüncü çeyreğinde ihracat artışı olacağını öngörüyor. Sırasıyla Rusya, ABD, Afrika, Almanya ve Çin ihracatçıların önümüzdeki dönemde ilk kez girmeyi planladıkları pazarların başında yer alıyor.

İhracatçıların yurt içinde en büyük ilk üç problemi, "enerji maliyetleri", "dövizdeki hareketlilik" ve "hammadde fiyatlarındaki yükseklik" olarak göze çarparken, dış pazarlarda karşılaşılan enbüyük ilk üç sorun ise "rekabetçi fiyat sunamama", "hedef ülkelerdeki siyasi ve bürokratik engeller" ve "hedef ülke ekonomik koşulları" olarak sıralandı. İhracatçı firmalar, üçüncü çeyrekte beklenen yeni istihdamın ise toplamda 114 bin kişi olacağını öngördü.

Ankete katılan firmaların yıl sonu dolar öngörüsü 2,13, avro öngörüsü 2,86 olarak oluşurken, rekabetçi ideal kur seviyesi beklentisi dolarda 2,10 lira, avroda 2,85 olarak şekillendi. Enflasyon yıl sonunda 8,51, büyüme beklentisi ise yine yıl sonunda 4,02 olarak tahmin edildi.

İhracatçı firmalara göre, 2014'ün kalanı ekonomik anlamda daha iyi olacak. Ekonominin daha iyi olacağı ya da kötüye gitmeyeceğini düşünenlerin toplam oranı Türkiye ekonomisi için yüzde 81, Avrupa için yüzde 83 ve dünya için yüzde 81 oldu.

İhracatçı firmaların yüzde 43,5'i üretimlerinin, yüzde 46'sı ise ihracatlarının geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yükseldiğini belirtirken, bu bulgular yılın ilk çeyrek verileri ileparalellik gösteriyor. İhracatta genel karlılık düzeylerinin azaldığını belirten firmaların oranı yüzde 40,7 seviyesinde.

Yılın üçüncü çeyreğinde üretim artışı beklentisinde olanların oranı yüzde 44'den yüzde 40,8'e, ihracat artışı beklentisinde olanların oranı ise yüzde 47,2'den yüzde 42,6'ya geriledi.

Yılın ikinci çeyreğinde yeni pazarlara girebildiklerini belirten firmaların oranı yüzde 41,8 ile bir önceki döneme paralel seyrederken, temmuz-eylül döneminde firmaların yüzde 13,9'u yenipazarları hedeflemediklerini belirtti. Bu dönemde Rusya en yüksek oranda hedef pazar olarak belirginleşti, hedeflenen pazarlarda ABD ikinci sıradaki yerini korudu, ilk 5'e yeni giren pazar ise Afrika oldu.

Nisan-haziran döneminde dış finansman talebinde bulunan firmaların oranı yüzde 39,1 olarak gerçekleşti. Dış finansman ihtiyacının karşılandığı kaynaklar arasında özel bankalar yüzde 75, Eximbank yüzde 57, diğer kamu bankaları yüzde 33'lük orana sahip olurken, temmuz-eylül döneminde dış finansman talebinin olacağını öngören firmaların oranı yüzde 42,2 oranında gerçekleşti.

2014 yılında sektör, Türkiye, Avrupa ve dünya ekonomilerinde önemli bir değişiklik beklemediklerini belirten ihracatçıların oranı sırasıyla yüzde 51,1, yüzde 52,5, yüzde 57,4 ve yüzde 60,7 seviyesinde.

Araştırmanın gündem ile ilgili sorularının yer aldığı bölümünde elde edilen bulgulara göre, ihracatçı firmaların yüzde 63'ü Gümrük Birliği çerçevesinde "Askıya Alma Sistemi"nden haberdar değil.

Araştırmada Avrupa Merkez Bankası'nın mevduat faizlerini negatife indirerek parasal genişleme sinyali vermesinin Türkiye'ye sermaye akışını ve/veya ihracata olan etkisine ilişkin görüşlerde sorgulandı. Buna göre, ihracatçı firmaların yüzde 37'si Türkiye'de de faizler düşerse daha olumlu yansıyacağını, yüzde 42'si ise olumlu yansımasını beklediğini vurguladı. Dolayısıyla olumlu etkileri olacağı görüşünde olan firmaların oranı yüzde 79 olarak gerçekleşti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İşsizlik rakamlarındaki gerileme18 Haziran 2018 Pazartesi 17:18
 • Başbakan Yardımcısı Şimşek: “Hükümetimiz mali disiplini korumakta kararlı”18 Haziran 2018 Pazartesi 15:23
 • Birevim’de hedef yılsonuna kadar 15 binin üzerinde yeni müşteri18 Haziran 2018 Pazartesi 14:28
 • Geri alım hakkında yabancı para dönemi18 Haziran 2018 Pazartesi 14:18
 • Borsa ilk yarıda düştü18 Haziran 2018 Pazartesi 13:33
 • İTSO’dan uygulamalı girişimcilik eğitimi18 Haziran 2018 Pazartesi 13:13
 • Havucun fiyatı dudak uçuklatıyor18 Haziran 2018 Pazartesi 13:08
 • Çitçilere ÇKS Uyarısı18 Haziran 2018 Pazartesi 13:08
 • Serbest piyasada altın fiyatları18 Haziran 2018 Pazartesi 12:53
 • Oteller kurum içi eğitimlere başladı18 Haziran 2018 Pazartesi 12:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim