• BIST 93.908
  • Altın 194,338
  • Dolar 4,7179
  • Euro 5,4605
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 21 °C

Tekirdağ Sanayi Odası’na Yargıdan Vize

Tekirdağ Sanayi Odası’na Yargıdan Vize
Ankara 1. İdare Mahkemesi, Tekirdağ'da bağımsız sanayi odası kurulmasına vize verdi.

Ankara 1. İdare Mahkemesi, Tekirdağ'da bağımsız sanayi odası kurulmasına vize verdi.

26 Nisan 2013 tarihinde bin 40 sanayicinin imzasıyla müstakil bir sanayi odası kurmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'ne başvuran Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyeti, onay alamayınca mahkemeye gitti. Toplam bin 485 kalburüstü sanayicinin faaliyet gösterdiği Tekirdağ'da bağımsız sanayi odası kurulmasına Ankara 1. İdare Mahkemesi vize verdi.

Ankara 1. İdare Mahkemesi, TOBB'un davacı taraf sıfatının bulunmadığı, davanın, süresi içinde açılmadığı ve başvurunun yasal şartları taşımadığı iddialarının geçersiz olduğuna hükmetti. İki yılı aşkın bir süredir devam eden davada mahkeme, Tekirdağlı sanayicileri haklı bularak Tekirdağ Sanayi Odası'nın kurulabileceğini belirtti.

T.C. Ankara 1. İdare Mahkemesi 2013/1580 esas nolu, 2015 /1595 karar nolu davada şu hususlara hükmetti:

"5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 5. Maddesinde, "Odalar illerde, Birliğin olumlu görüşü üzerine Bakanlığın kararı ile kurulur. Bir ilde oda kurulabilmesi için ticaret siciline kayıtlı ve bu Kanunda belirtilen nitelikleri haiz en az bin tacir ve/veya sanayici veya deniz ticareti ile iştigal edenlerin birliğe yazılı başvuruda bulunması zorunludur. Müstakil sanayi odası kurulabilmesi için o ilde faaliyet gösteren sanayicilerin yarısından fazlasının yazılı talebi şarttır" denilmektedir.

Tekirdağ ili ve ilçelerinde yer alan sanayiciler tarafından bağımsız bir sanayi odası kurulması için Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyeti oluşturulduğu, bu müteşebbis heyetin de 5174 sayılı Kanun uyarınca oda kurulması için gerekli olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin olumlu görüş verilmesi için başvuru yaptığı, başvuruda bin 40 sanayicinin başvurusunun bulunduğu, bu bin 40 kişiden 998 tanesinin ticaret sicil müdürlüklerinde kaydının bulunduğu anlaşılmaktadır. Mahkememizin 18.03.2015 ve 09.07.2015 tarihli ara kararı ile Tekirdağ İlinde kaç sanayicinin bulunduğunun sorulduğu, verilen cevaplardan Tekirdağ Valiliği Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nün verilerine göre 2012 yılı sonu itibariyle bin 371, 2013 yıl sonu itibariyle bin 458, 2014 yıl sonu itibariyle bin 485 sanayi sicil belgesi kaydı olan firma olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda davacının başvurusunda yer alan 998 sanayici kaydının 5174 sayılı Kanunun 5. Maddesi kapsamında Tekirdağ ilinde Sanayi ve Ticaret odasının bulunduğundan; Kanunun 5. Maddesinin 3. Fıkrasında yer alan müstakil sanayi odası kurulması yönünde bir başvuru olarak değerlendirilmesi gerektiğinden, davacı başvurusunu Tekirdağ ilinde bulunan toplam sanayici sayısının yarısından fazla sanayicinin başvurduğu anlaşıldığından, davacının başvurusunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 30 gün içerisinde Danıştay'a temyiz yolu açık olmak üzere 17/09/2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim