• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C

'Tek bir Gülen sözcüğü kullanılmadı'

Tek bir Gülen sözcüğü kullanılmadı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Amerikan Birliği'ni (TAA) ziyaretiyle ilgili olarak, "Gelen hiçbir daveti reddetmedik. Bir kahvaltı yaptık ve bir tek Gülen sözcüğü dahi kullanılmadı.

Kullanılsa ne olurdu, hiçbir şey olmazdı. Biz toplumun her kesimiyle görüşüyoruz zaten" dedi.

Kılıçdaroğlu, ABD'nin başkenti Washington'daki temaslarının ardından  Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Ziyaretinin çok verimli geçtiğini belirten Kılıçdaroğlu,  Amerikalıların ve ABD'deki Türk toplumunun ilgisinden büyük memnuniyet duyduğunu  kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Vizyonumuzun ve hedefimizin ABD'de büyük ilgi ve  memnuniyetle karşılandığını vurgulamak isterim. Muhataplarımız ziyaretimizin  zamanında gerçekleştiğini, çok memnun olduklarını ve CHP'yi ABD'de daha çok  görmek istediklerini söylediler. Washington'da görüştüğümüz kurum ve kuruluşlar  Türkiye'de iktidar partisinin sesinden başka bir sesin olduğuna tanık oldular ve  bundan memnuniyetlerini dile getirdiler" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, CHP Washington Temsilciliği'nin resmi açılışını  yapmalarının ziyaretlerine başka bir anlam daha kattığını dile getirerek, bundan  sonra temsilcilik üzerinden de partilerini Amerika'da daha çok ve etkin şekilde  anlatma fırsatı bulacaklarını kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Öte yandan anamuhalefet  partisi olarak yurtdışını iktidar partisinin tek başına faaliyet gösterdiği bir  alan olmaktan çıkaracağız ve yurtdışı temaslarımızı artırarak sürdüreceğiz"  ifadesini kullandı.
 
  Bir soru üzerine, Washington'daki hemen her toplantıda kendisine  gazetecilerin tutuklanması konusunun sorulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu  durumun "Türkiye'deki demokrasinin kalitesini gösterdiğini" bildirdi.
 
  Kılıçdaroğlu, "Aslında adına demokrasi demekle beraber, bir  demokrasinin olmadığını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu. Toplumun her  kesimini, medya özgürlüğü konusunda sesini daha çok çıkarmaya çağıran  Kılıçdaroğlu, "Demokrasilerde dördüncü güç medyadır. Dördüncü güç bizde büyük  ölçüde tutukludur ya da hapistedir. Bunu aşmamız gerekiyor. Ortak ses  çıkarmalıyız. Yapılması gereken, bütün kuruluşların, görüşü ne olursa olsun bütün  medya kuruluşlarının patronlarıyla beraber olumsuzluğa isyan etmeleri gerekir. Bu  yapılmadığı takdirde baskı artacaktır. Türkiye'nin bir numaralı sorunu medya  sorunudur" diye konuştu.
 
HİÇBİR DAVETİ REDDETMEDİK
 
  Kılıçdaroğlu, TAA'yi ziyaretiyle ilgili soru üzerine, ABD'ye gelirken  oldukça ayrıntılı program yaptıklarını ve olabildiğince bütün kuruluşlarla  görüştüklerini söyledi.
 
  "Gelen hiçbir daveti reddetmedik, oradan da bir davet geldi, bir sabah  kahvaltısı vermek istediler, biz de gittik" diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle  sürdürdü:
 
  "Aslında medyaya kapalıydı, açık olmasını çok isterdim. Çünkü  yaptıkları çalışmaları bütün ayrıntılarıyla bize anlattılar. Çok memnun olduk.  Temsilciler Meclisi üyelerini, senatörleri Türkiye'ye götürmeleri, ağırlamaları,  Türkiye lehine propaganda yapmaları, özel günler düzenlemeleri, Türkiye'den  milletvekili, yöneticilerin bu toplantılara katılmaları, tüm bunları anlattılar.  Bir kahvaltı yaptık ve bir tek Gülen sözcüğü dahi kullanılmadı. Kullanılsa ne  olurdu, hiçbir şey olmazdı. Biz toplumun her kesimiyle görüşüyoruz zaten.
 
  Davet geldi, siz ne yaparsınız? 'Biz sizin davetinizi kabul  etmiyoruz'. Niçin? Bir kahvaltıya çağırıyorlar, sorunları, yaptıkları çalışmaları  anlatacaklar, bizler de dinleyeceğiz. Kendisine özgüveni olmayan insanlar ya da  kurumlar bu tür ilişkilerden kaçınabilirler ama biz kendimize güveniyoruz,  özgüvenimiz var. Laik, demokratik, sosyal hukuk devletini, medya özgürlüğünü,  kadın-erkek eşitliğini savunuyoruz. Bunu her yerde, her ortamda dile getiriyoruz,  inançlara saygılıyız, etnik kimliğe saygılıyız. Bunun dışında bir siyasal  partinin kendisini belli kurumlardan dışlamasını çok doğru bulmuyorum.  Düşüncemiz, programımız, ilkelerimiz var, onu zaten her yerde söylüyoruz.  Açılmanın, gizlenmenin de bir anlamı yok. Öyle baktık biz olaya."
 
GÜVENSİZLİK ORTAMI OLUŞMUŞ
 
Gerek iç gerek dış politikanın belirli bir güven üzerine inşa edilmesi  gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Adalet ve Kalkınma Partisi'nin dış politikada  güven yaratmadığı bize defalarca ifade ediliyor" dedi.
 
 Kılıçdaroğlu ayrıca, "Benim gördüğüm; Türkiye ile ABD arasında dış  politikada ciddi güvensizlik zemini oluşmuş durumda, bunun giderilmesi lazım"  ifadesini kullandı.
 
  "Türkiye'nin kendi dış politikasını güvensizlik üzerine inşa  edemeyeceğini, bunun Türkiye'ye zarar verdiğini" savunan Kılıçdaroğlu, "O kadar  zarar verdi ki sadece ABD değil, Mısır, Suriye, Irak, tüm bölgeyle benzer  sorunlar ortaya çıktı. Sıfır sorun diye başladı, çok sorunla devam ediyor"  yorumunda bulundu.
 
İCAZETİ TÜRK HALKINDAN ALIRIZ
 
  Kılıçdaroğlu, Washington'ı ziyaretiyle ilgili olarak MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli'nin, "icazet almaya geldiği" yönündeki eleştirisinin sorulması  üzerine, "Biz icazeti sadece Türk halkından alırız. Onun dışında görüşlerimizi  herkesle paylaşırız, herkesle tartışırız" dedi.
 
"Hala Büyük Ortadoğu Projesi diye bir proje olduğuna inanıyor musunuz"  sorusuna Kılıçdaroğlu, "Proje devam ediyor mu, etmiyor mu onu sizler de bizler de  izliyoruz ama bir proje hiçbir zaman güvensizlik temelinde ilerleyemez. Böyle bir  projenin bugün için geçerli olduğunu düşünmüyorum" diyerek yanıt verdi.
 
  Kılıçdaroğlu, "Gülen hareketinden veya cemaatin hitap ettiği kesimden  oy beklentiniz var mı" sorusunu da şöyle yanıtladı:
 
BÜTÜN YURTTAŞLARIN OY VERMESİNİ İSTERİZ
 
"Biz bütün yurttaşların bize oy vermesini isteriz. Yani dünya görüşü  farklı olan yurttaşlara 'siz bize sakın oy vermeyin, sizin oyunuzu istemiyoruz'  diyebilir miyiz arkadaşlar. Siyasette böyle bir şey var mıdır? Herkesin oyunu  istiyoruz. Altını çizerek özenle söyleyeyim, Cumhuriyet'ten yana olanlar,  kadın-erkek eşitliğine inananlar, ülkenin bütünlüğünden yana olanlar, barış  içinde yaşamak isteyenler, işsizim diye gezenler, atama bekleyen öğretmenler,  toplumun her kesiminde sorunu olanların oylarını bekliyoruz. Herkesten oy  istiyoruz. Türkiye raydan çıkmış bir trene benziyor, nereye gittiği belli değil.  O treni yeniden rayına oturtmamız gerekiyor. Yönünü Batı'ya çevirmiş, çağdaş  uygarlığa çevirmiş bir Türkiye'yi yeniden inşa etmek zorundayız. O nedenle  herkesin oyunu istiyoruz, herkesten oy bekliyoruz."
 
OLUMSUZ SONUÇLANACAĞI ANLAMINA GELMEZ
 
Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, "2004'te yapıldığı ortaya çıkan MGK  belgesiyle ilgili, 2005'te sizin verdiğiniz araştırma komisyonu önergesiyle  ilgili ve en son Taraf gazetesinin yine yayınladığı 2013'e ait olduğu anlaşılan  fişleme belgeleriyle ilgili genel bir görüşünüzü alabilir miyiz" sorusu üzerine,  şunları kaydetti:
 
 "İkili oynayan bir siyasal parti var. Kapının önünde farklı konuşuyor,  kapının arkasında farklı eylem yapıyor. Gerçek bu kadar açık. MGK'nın öyle bir  belgesi olduğunu, belge açıklanmadan söyleselerdi, kimse inanmazdı. En büyük  tepkiyi de Erdoğan ve arkadaşları yapardı. Ama bugün öyle bir belge çıktı ortaya,  kimse de reddetmiyor. Tam aksine 'bu gizli belgeyi kim yayımladı, nereden çıktı'  diyorlar, kimse yalanlamıyor. İkili bir yapı var. Yani güvensizlik dediğimiz olay  sadece dış politikada kendisini göstermiyor. Benim Türkiye'de sık sık kullandığım  bir cümle var, yalancıdan Başbakan olmaz diye, bunları bildiğim için söylüyorum  zaten.

Araştırma önergesine gelince, tabi önergeyi görmem lazım. Eğer öyle  bir önerge vermişsek, araştırma ihtiyacını duyduğumdandır. Bir şeyin  araştırılması onun mutlaka olumsuz sonuçlanacağı anlamına gelmez. Pek çok konuda  araştırma önergesi veriyoruz. O konuda da araştırma önergesi vermişsek, eğer  kabul edilmişse zaten gerekli araştırma yapılmıştır. Kabul edilmemişse de dönüp  bakmak lazım, o araştırma önergesine kimler kabul, kimler ret verdi."
 
Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine, Washington'daki görüşmelerinde Türk  ekonomisine dair kaygının kendilerine iletildiğini ve bilgi istendiğini söyledi.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim