• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 18 °C

Tartışmalı HES’lerde referandum şartı

Tartışmalı HES’lerde referandum şartı
Çalışmalarına hız veren Anayasa Komisyonu, uzlaşma paketine eklediği maddelerde, yeni nesil haklarla ilgili önemli ayrıntılara imza attı.

Çevre hakkıyla ilgili maddenin gerekçesine eklenecek hükümle; yaşam döngüsünün üç elementi hava, su ve toprak ürünlerinin genetik bilgileri kimsenin malı veya ticari ürün olamayacak. Uzlaşılan maddelerin gerekçeleri milletvekilleri ve Anayasa hukukçusu akademisyenlerce kaleme alınıyor. Komisyon son olarak yazdığı çevre hakkı maddesinin gerekçesini şöyle oluşturdu:

TÜM CANLILARIN MALI

“Su, hava, gen, tohum ve doğanın diğer unsurları gibi diğer doğal varlıklar bütün canlılara aittir, mülkiyete tabi olamaz. Kendileri veya genetik bilgileri patentlenemez. Çevre hakkının etkin biçimde korunmasını isteme hakkı, çevre konusunda bilgilenme, katılma ve başvuru haklarını da kapsar. Devlet kamu ve özel kesimin çevreyi temiz tutacak ve tahrip etmeyecek teknolojileri kullanmasını teşvik eder ve destekler. Doğal, kültürel ve tarihsel ortak zenginlik ve mal varlığı üzerinde bu varlık ve değerlerin özgünlüklerini yitirmelerinde ve başkalarının kültürel amaçlarla yararlanmasına engel olabilecek şekilde mülkiyet hakkı talep edilemez.”

Buna göre, yaşam döngüsünün vazgeçilmezi dört elementinden ateş dışındaki üçü ve bunların ürünlerinin genetik kodları patent ve mülkiyet konusu olamayacak.

REFERANDUM ŞARTI

Madde metninde ise yeni olarak şu hükümde anlaşıldı:

“Çevre hakkının yaptırımlar dahil bütün esasları ile doğayı ve çevreyi olumsuz biçimde etkileyebilecek olan tüm plan ve uygulamalarda halkın karar mekanizmalarına katılma hakkının usul ve esasları kanunla düzenlenir.”

Buna göre çevreyi etkileyen büyük çaplı projeler ile Hidroelektrik Santralleri (HES) gibi tartışmalı yatırımlarda referandum veya plebisite gidilmesi anayasal şart olacak.

YASAL DİNLEME KURALI

Komisyonun iki sözcüklük çekinceyi kaldırdığı Haberleşme Hürriyeti maddesiyle de uzlaşma paketi 56’dan 57’ye yükseldi. “Kamu düzeni” şartının kaldırılmasıyla, yasal izlemelerin kuralları yeniden belirlendi. Hakimler şu şartlarda haberleşmeyi izletebilecek:

“Milli güvenliğin, başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması veya kuvvetli şüphenin varlığı halinde suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla.”

Bu maddenin gerekçesinde “haberleşmede kullanılan gönderilerin” de kapsama girdiği yazılacak. Böylece haberleşme hürriyeti, sosyal medya dahil tüm elektronik gönderileri kapsayacak.

EL KOYMA MANTIĞI DEĞİŞTİ

Kamulaştırma maddesinde yapılan değişiklikle, baraj projelerinde kamulaştırma bedelinin taksitle ödenebilmesi uygulamasına son verildi. Mevcut Anayasa’da “büyük enerji projeleri” için tanınan bu hak yeni metinden çıkarıldı. Bunun yerine “ekosistemin çeşitliliği ve kültürel varlıkların korunması” amacıyla el koymalarda taksit yapılabileceği yazıldı. Maddeye, geçmişte cemaat vakıflarının mallarına el konulması gibi yöntemlere karşı “Kamulaştırmasız el koyma yasaktır” diye kesin hüküm eklendi.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim