• BIST 94.437
  • Altın 193,680
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 28 °C

Tarım Arazilerinin Miras Yoluyla İntikal İşlemleri Başladı

Tarım Arazilerinin Miras Yoluyla İntikal İşlemleri Başladı
Eskişehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Salih Söğüt, tarım arazilerinin miras yoluyla intikal işlemlerinin başladığını belirtti.

Eskişehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Salih Söğüt, tarım arazilerinin miras yoluyla intikal işlemlerinin başladığını belirtti.

Üzerinde tarım arazisi bulunan ve 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra vefat eden murislerin, mirasçılarının bir yıl içerisinde mirasa konu tarım arazilerinin intikalini yaptırmalarının kanuni bir zorunluluk olduğu ifade edilen açıklamada, vefattan sonra 1 yıl geçmesine rağmen henüz intikali yapılmamış olan tarım arazilerinin mirasçılarına tebligat yapılacağı ve tebligata cevap verenlere kanun gereği 3 aylık ek süre verileceği açıklandı. Yapılacak tebligata rağmen intikali yapılmayan tarım arazileri için ise dava süreci başlatılacağı bildirildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Salih Söğüt, yaptığı açıklamada, bugüne kadar bin 300 kişinin vefatından bir yıl geçmesine rağmen intikalin olmadığını ifade etti. Mirasçılara tebligatların yapılacağını bildiren Söğüt, "15 Mayıs 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren "6537 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" ile tarım arazilerinin, devir işlemleri ile miras yolu ile intikal işlemleri il ve ilçe müdürlüklerimiz tarafından yapılmaktadır. İlimizde kanunun yayım tarihinden bu güne kadar yaklaşık bin 300 kişinin vefatından sonra bir yıl geçmesine rağmen intikali yapılmamıştır. Ocak 2016 tarihinden itibaren bu kişilerin mirasçılarına intikali yapmaları için bakanlık tarafından tebligatlar gönderilecektir" diye belirtti.

Türkiye'de miras kalan tarım arazilerinin tapu harcı yüksekliği ve varislerin bir araya gelememesi sebebiyle paylaşımının yapılamadığına dikkat çeken Söğüt, açıklamasını şöyle devam ettirdi:

"Mirasçılar tarafından tarımsal arazilere ilişkin mülkiyet devirlerinin bir yıl içinde tamamlanmaması ve yetkili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açılmaması durumunda, bakanlığımızca mirasçılara Kanun hükümlerinin uygulanması için üç aylık süre verildiği halde bu süre sonunda da devir işlemlerinin tamamlanmaması durumunda, bakanlık resen veya bildirim üzerine bu yerlerin istemde bulunan ehil mirasçıya, ehil mirasçı olmaması durumunda en fazla teklifi veren istekli mirasçıya devri, aksi halde üçüncü kişilere satılması için ilgili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açabilecektir. Ülkemizde miras kalan tarım arazileri; tapu harçlarının yüksekliği, varislerin bir araya gelip anlaşamamaları gibi nedenlerle intikal ve paylaşımın yapılmadığı bilinmektedir. Bunun sonucu olarak, varisler resmiyette mülk sahibi olmadığı için tarımsal desteklemelerden ve bakanlık projelerinden yararlanamamaktadır. 15 Mayıs 2014 tarihinden önce ölüm gerçekleşmiş fakat miras yoluyla intikal ve paylaşımları yapılmamış tarım arazilerinin intikallerinde tapu harcı muafiyeti bulunmaktadır. Bu muafiyet 15 Mayıs 2016 tarihinde sona erecektir. Vatandaşlarımızın harç muafiyetinden faydalanmak için 15 Mayıstan önce Tapu Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim