• BIST 111.032
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0640
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 14 °C

Suriyeli raporunda çarpıcı tespit

Suriyeli raporunda çarpıcı tespit
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında Türkiye'deki Suriyelilerin durumun değerlendirmek için yapılan toplantı sonrası yayımlanan raporda, kışkırtmalarla yabancı düşmanlığının körüklendiği savunuldu.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında Türkiye'deki Suriyelilerin durumun değerlendirmek için yapılan toplantı sonrası yayımlanan raporda, kışkırtmalarla yabancı düşmanlığının körüklendiği savunularak; "Yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele konusunda devlet kurumları ve sivil toplum işbirliğiyle mevcut çalışmalar güçlendirilecektir. Suriyeliler arasında, düşünülenin aksine, adli olaylara karışma ve suç oranı oldukça düşüktür" denildi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'de bulunan Suriyeliller ile ilgili Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yürütülen çalışmaların değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi. Ankara'da 22 Ağustos Cuma günü gerçekleştirilen ve 7 saat süren toplantıya çok sayıda bakan ve üst düzey bürokratlar katıldı. Toplantıda en son belirlenen sayıya göre geçici barınma merkezlerindeki 218 bin 121 Suriyeli'nin yanı sıra çeşitli illerde 1 milyon 127 bin 970 Suriyeli bulunduğu açıklandı.

Toplantıda ayrıca Türkiye'deki Suriyelilerle ilgili yürütülmekte olan faaliyetler, mevcut sorunlar ve alınması gereken tedbirler masaya yatırıldı. Başta sağlık, eğitim, asayiş, güvenlik, ekonomi, çalışma hayatı, kadın, aile, hukuki düzenlemeler, hudut güvenliği, kaçakçılık, toplum psikolojisi olmak üzere geçici koruma altındaki Suriyelilere doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı tüm konular değerlendirilerek şu tespitler ortaya konuldu:

"SURİYELİLER ARASINDA DÜŞÜNÜLENİN AKSİNE ADLİ OLAYLARA KARIŞMA VE SUÇ ORANI OLDUKÇA DÜŞÜKTÜR"

"Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle 3 yılı aşkın süredir yürüttüğü yardım çalışmaları ve kurumlar arası üst düzey koordinasyon, dünyaya örnek teşkil edecek niteliktedir. Milletimizin hoşgörü ve yardımlaşma duygusu ile kardeş Suriye halkına kucak açması ve tüm imkanlarını seferber etmesi takdire şayandır. Geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerimiz Türk halkına olan şükran ve minnetlerlerini her fırsatta dile getirmekte; topluma uyum sağlamak ve rahatsızlık vermemek adına azami dikkati göstermektedir. Tüm bu olumlu tavır ve çalışmalara rağmen, birtakım kışkırtmalar ve yoğun dezenformasyon ile yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık körüklenmektedir. Yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele konusunda devlet kurumları ve sivil toplum işbirliğiyle mevcut çalışmalar güçlendirilecektir. Suriyeliler arasında, düşünülenin aksine, adli olaylara karışma ve suç oranı oldukça düşüktür. Ancak yaşanan herhangi bir olay, ayrımcı bakış açısının etkisiyle kamuoyunda geniş şekilde yankı bulmaktadır. Sınır güvenliği ve kaçakçılıkla mücadele konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığının ortak çalışmasıyla özellikle son bir yılda büyük gelişme sağlanmıştır; eksiklerin tamamlanması için çalışmalara devam edilecektir."

"SURİYELİ ÇOCUKLARIN OKULLAŞTIRILMASI İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR GENİŞLETİLECEK"

"Suriyeliler'in kayıt altına alınması hususunda önemli ilerleme kaydedilmiş, 740 bin Suriyeli'nin biyometrik kaydı tamamlanmıştır. Kalanların kaydının ise birkaç ay içinde tamamlanacağı öngörülmektedir. Dilencilik, fuhuş ya da ikinci evlilikler gibi toplumsal dokuya zarar veren olaylara karşı gerekli tüm tedbirler alınmaya devam edecektir. Ülkemizde Suriyeli nüfusun artışı ile birlikte iş ve çalışma hayatında karşılaşılan olumsuzlukların giderilmesine yönelik çalışmalar güçlendirilecektir. Haksız rekabete sebep olan her türlü ekonomik faaliyet ve kayıt dışı çalışmaya karşı gerekli önlemler alınacaktır. Suriyeli çocukların okullaştırılması için yapılan çalışmalar genişletilecek; toplumsal sorunları en aza indirebilmek amacıyla Türkçe öğrenme imkanları artırılarak teşvik edilecektir. Sokakta yaşayan Suriyeliler tespit edilerek mülki idare ve yerel yönetimler tarafından geçici barınma merkezlerine yönlendirilmektedir. Bu uygulama devam edecektir. Suriyelilere acil ve temel sağlık hizmeti verilmeye devam edilecek; sağlık hizmetleri noktasında yoğunluk yaşanan yerlere uzman personel takviyesi yapılacak; bu konuda hiçbir suistimale müsaade edilmeyecektir. Savaştan kaçarak ülkemize sığınan geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerimizle ilgili farklı boyutları bulunan her türlü sorun ve sıkıntı, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da devlet kurumlarımız tarafından titizlikle takip edilecek, gerekli önlemler alınacak ve çalışmalar sürdürülecektir."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim