• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C

STK'lardan ‘TEKNOSAB – Batı OSB’ye Hayır’ açıklaması

STK'lardan ‘TEKNOSAB – Batı OSB’ye Hayır’ açıklaması
Bursa Barosu Başkanlığı, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi...

Bursa Barosu Başkanlığı, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi ve DOĞADER Bursa'da kurulması planlanan "TEKNOSAB – Batı OSB'ye tepki gösterdi.

BAOB'ta yapılan toplantıda STK'lar adına açıklamayı Bursa Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Üyesi Avukat Cumhur Özcan okudu.

Tarım alanları üzerinde sanayiye geçit vermeyeceklerini dile getiren Avukat Cumhur Özcan şöyle konuştu: "Bursa Valiliği ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın isteği üzerine Bakanlık, "Bursa İl'inin, Nilüfer ve Karacabey İlçelerine bağlı Badırga, Muratlı, Karakoca, Hürriyet, Taşpınar, Orhaniye, Çatalağıl Köyleri (mahalleleri) tapulama sınırları içinde kalan 1270 hektar alanda kurmak istedikleri Bursa Batı OSB için "yer seçimi komisyonu" oluşturmuştur. Batı OSB için ileri sürülen gerekçelerden biri, "tarım arazileri üzerinde bulunan sanayi kuruluşlarını planlı bir OSB'ye taşımaktır. Ancak bu gerekçeyi ileri sürenler, başka arazi kalmamış gibi, Ramsar Sözleşmesi ile korunan Uluabat Gölünün koruma bandının bitişiğindeki Karacabey Ovasının, Uluabat II. Merhale Sulama Projesi kapsamında kalan ve üzerinde Toplulaştırma çalışmaları yürütülen, yüzde 85 i III. sınıf, %15 i ise II. Sınıf "Mutlak Tarım Arazilerini seçmişlerdir."

Arazi seçimi yapılırken bazı kriterlerin dikkate alınmadığını dile getiren Avukat Özcan şunları dile getirdi: "Yer seçimi yapılırken; "Bu yerin, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında, "Tarımsal Niteliği Korunacak Alan" ve "Diğer Tarım Alanı" olarak tanımlandığı, Plan Notlarının 4.1.1. maddesinde, "Karacabey Ovasının", "Toplulaştırma" alanlarının ve ilgili kuruluşların yatırım programında yer alan "sulama alanlarının" "korunacağı" hükmü. 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanununun 13. Maddesinde yer alan Mutlak Tarım Arazilerinin, "Tarım Dışı Amaçlı Kullanılamayacağı" hükmü. Uluabat Gölü ve çevresindeki arazinin Ramsar Sözleşmesi ile korunduğu. 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 1, 3 ve 9 uncu maddelerine aykırı olduğu. 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun 4/2 inci maddesinde yazılı "çevre düzeni plan kararlarının dikkate alınacağı" ve "korunması gereken ve sanayi tesislerinin kurulmasına izin verilmeyen alanların OSB Yeri olarak incelemeye alınamayacağı" hükmü. Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliği'nde sayılan birçok koşula aykırılık oluştuğu. 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ile Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinde sayılan "Koruma İlkelerine" uyulmadığı. Karacakoca ve Taşpınar Köylerine ait meraların, Bursa Batı OSB sınırları içine katılması ile 4342 sayılı Mera Kanuna aykırı davranıldığı ve bu iki köydeki hayvancılığın bitirildiği. Kuzeyden esen hakim rüzgarlar nedeniyle Uluabat Gölü ve eko sisteminin zarar göreceği. Birinci Derece deprem kuşağında yer aldığı. Çevredeki zeytinliklerin zarar göreceği ve 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkındaki Kanun'a aykırı olduğu. Taşpınar, Orhaniye ve İkizce köylerine, Bursa Valiliği, TOKİ ve KOTİYAK işbirliği ile kurulmak istenen Sanayi Sitesi için 1/100.000 ve 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planlarında yapılan "plan değişikliğinin", Bursa Toprak Koruma Kurulu tarafından alınan "tarım dışı amaçlı kullanılabileceği" kararının ve "kamulaştırma" işlemlerinin daha yeni iptal edildiği." görmezden gelinmiştir."

Nilüfer Belediyesi'nin itirazı üzerine ilçe sınırları içinde kalan arazinin Bursa Batı OSB alanından çıkartıldığını hatırlatan Avukat Cumhur Özcan, şu görüşleri aktardı: "Sonra da, tarım alanlarının başka amaçla kullanılmasını yasaklayan yasa hükümlerinin etrafından dolanmak ve Yer Seçimi Komisyon üyesi kurumların olumsuz görüşlerini engellemek için "kamu yararı" kararı alınarak, Karacabey İlçe sınırlarında kalan 837 Ha alan için, 14.08.2015 günü OSB yeri kesinleştirilmiştir. Bursa Batı OSB adı da, Bursa Teknoloji OSB olarak değiştirilmiştir. Hiç kimsenin, kolay ulaşım ve yüksek rant için ülkenin sulanabilir Mutlak Tarım Arazilerine sanayi tesisi kurmak gibi bir hakkı yoktur. Mutlak Tarım Arazilerinin amaç dışı kullanımını yasaklayan yasal düzenlemeler, herkes gibi sanayicileri de bağlar. Gelecek kuşakların emaneti olan bu tarım topraklarını ve çevreyi korumak, Anayasamızın 56. Maddesi uyarınca herkesin görevidir. Bu nedenle, Bursa Barosu, TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, DOĞADER ve bir kısım köylü "yer seçimi" kararı ile dayanağı "kamu yararı" kararının iptali için 12.02.2016 günü "iptal" davası açmış ve "yürütmenin durdurulmasını" istemiştir. Önceliğimiz, hukuka uygunluk ve tarım alanlarının korunmasıdır. Bursa Ovasından sonra, Karacabey Ovasına göz diken sanayicilere izin verilmeyecek ve bu yoldaki hukuk mücadelemiz sonuna kadar sürecektir."

Cihan

STK'lardan ‘TEKNOSAB – Batı OSB’ye Hayır’ açıklaması

STK'lardan ‘TEKNOSAB – Batı OSB’ye Hayır’ açıklaması

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim