• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

Sözde Aydınlara Kınama

Sözde Aydınlara Kınama
Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbahim Öztek, bir grup akademisyenin imza toplayarak Türkiye'de devlet teröründen bahsetmelerini kınayarak...

Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbahim Öztek, bir grup akademisyenin imza toplayarak Türkiye'de devlet teröründen bahsetmelerini kınayarak bir bildiri yayınladı.

Günümüzde aydının pek çok tarifi ve çeşidi olduğunu anlatan Prof.Dr Öztek, şöyle konuştu: "Her sınıf, her eğitim kurumu, her sosyal, sanatsal, siyasal ve kültürel hatta dini kurumlar, toplumlar ile etnik gruplar kendi aydınlarını oluşturmaktadır. Sağcı, solcu, devrimci, komünist, proleter, faşist, milliyetçi ve dinci şeklinde sıfatlandırılmış büyük insan kitlelerinde veya işçi, köylü, şehirli, sanatçı, edebiyatçı, spor adamı, bilim adamı, iş adamı ve herhangi bir meslek grubundan herhangi bir kişi, kendilerine göre aydın olabilir. Aydın, kimine göre gerçek bir aydın, kimine göre sözde aydındır."

Son yıllarda, ülkemizi ve milletimizi uluslararası toplantılar, basın ve yayın organları aracılığı ile küçük düşüren ve kendilerine aydın diyenler olduğunu anlatan Öztek, şunları söyledi:

"Yazdıkları makale, hikaye ve roman türü yayınlarda, halkımızın mütevazi, fakir fakat onurlu yaşamını alay konusu edip, aşağılayan, aşağılık duygularını bu yolla perdeleyenler…Binlerce yıllık tarihimize ve tarihimizin bir bölümüne hakaret yağdıranlar. Milletimiz için tarihi ve siyasi kişilik sahibi liderlerimize dil uzatıp aşağılayan, hatta başta Atatürk olmak üzere, bize bu güzel cennet vatanı bahşeden kişilere dil uzatmayı marifet sayanlar…Türk devletini ve Türk milletini bir takım sözde iddialarla sürekli yıpratmaya çalışan, uluslararası alanda itibarımızı zedeleyen kişi ve gruplara arka çıkanlar, onları onaylayanlar…Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm imkanlarından fazlasıyla yararlanarak, bu devletin okullarında okuyup, üniversitelerini bitiren, iş güç sahibi olup bu devletten aldığı maaşla kendisinin, çoluğunun, çocuğunun geçimini, hatta lüksünü sağlayanlar…Ülkenin varlıklı kesiminden olup, küreselcilik ve entellektüelcilik uğruna milli ve manevi değerleri küçümseyenler, yine devletin üniversitelerinden doçent, profesör gibi unvanlar alıp, kendini bilim adamı sayan ve sabahtan akşama bu devlete ve millete küfür eden hainler de kendilerini aydın saymaktadır."

İnsan için aydınlığın, aydınlanmanın ve aydınlatmanın okulu olmadığını anlatan Öztek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aydın olma, toplumun herhangi bir kesimine ait olmayı gerektirmez. Ülkemizde herhangi bir etnik unsuru işaretle, etnik toplumun aydını ayırımcılığı, doğrudan bölücülüğün bir yöntemidir. Aydın olmak evrensel bir kavramdır. Ayırmadığı ve bölmediği gibi ayırımcılığı da hoş göremez. İnsanın ailesinden gelen genetik yapısı, ailesinden aldığı temel ahlak ile geliştirdiği karakter ve yüksek ruh hali, eğitimi süresince edindiği bilgi, görgü ve kültürel özelliklerdir. Özgürlük ve bağımsızlık düşüncesi, toplumuna duyduğu sevgi saygı hoşgörü ve sevecenlik, medeni ve gelişmiş toplumların çağdaş ve evrensel değerlerine, kendi ülkesi ve insanı için duyduğu derin özlem, sırası ile kendine, ailesine, çevresine, ülkesine ve tüm insanlığa veya dünyaya faydalı olabilme düşüncesi ile aydın veya münevver insanın portresini belirler."

Aydın olan kişinin insan onuruna sonsuz saygılı olduğunu anlatan Öztek, şunları söyledi: "Yargılamaz, ortaya koyduğu örnek çözümle yol gösterir. Ailesini ve milletini sever. Halkını ve diğer milletleri aşağılamaz. Ülkesine ve milletine saldıranların karşısında ön hazırlıklı olarak akıl ve bilim yolu ile savaşır. Ülke sorunlarını bilir ve sorunları yok etmek için uğraşır. Aydın erdemli kişidir. Hak yolundan ayrılmaz, ülke ve ülkü birliği için mücadele eder. Ülke ve millet çıkarlarını kendi çıkarlarından üstün tutar. Milleti için karşılıksız vericidir. Sürekli çalışır, örnek olur ve medeni cesaret sahibidir. Akademik kariyere sahip aydınlar, kendi alanlarında bilimselliklerini ortaya koyan araştırmalar, tebliğ ve yayın yapar. İnsanları cezbedecek ve yol gösterecek evrensel fikirler üretir. Deneysel çalışmaları ile insanlığın sağlık ve selameti için keşif ve üretimde bulunur. Diğer ülkelerin bilim adamları ile uluslararası kongre ve sempozyumlarda yarışır, ülkelerinin ismini en iyi bir şekilde duyurur, ülkelerine onur kazandırır."

GERÇEK AYDIN

Aydının, toplumunu iyi tanıması gerektiğini anlatan Öztek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türk aydını milleti için, millet ve devletinin yücelmesi için ve milletini yüksek medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çalışacak, gayret gösterecek ve hatta savaşacaktır. Türk aydını bu vatan toprakları üzerinde yaşayan herkesi bu vatanın evladı ve bu vatanın has sahibi sayar. Kimseyi birbirinden üstün veya aşağı görmez. Fakat bu vatan toprakları üzerinde gizli emelleri ve sinsi planları olanlara da göz açtırmaz. Aydın insan, küreselleşen dünyamızda, küresel hakim güçlerin ve küresel sermayenin ülke çıkarlarına hangi koşullarda, hangi yollardan, hangi araçlarla, ne derece ve ne zaman saldıracağını bilmelidir. Bunun için stratejik araştırmalar ile ve en modern bir şekilde, onların yöntemlerini bilerek, onlara karşı manevra kabiliyeti yüksek, aktif, çok yönlü, erken, karşı oyunlar ve projeler geliştirerek, karşı koyup, onu etkisiz kılar. Aydın insan için ülkesinin birlik ve bütünlüğü her şeyden önemlidir.Aydın insan için Türk milletinin birlik ve bütünlüğü de her şeyden önemlidir. Gerçek aydın işte budur."

Sözde Aydınlara Kınama

Sözde Aydınlara Kınama

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim