• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 11 °C

Sigarayı Bırakanlar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Sigarayı Bırakanlar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sigara içme özgürlüğü diye bir özgürlük asla olamaz. Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa kendi kendini ölümcül...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sigara içme özgürlüğü diye bir özgürlük asla olamaz. Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa kendi kendini ölümcül hastalığa maruz bırakma özgürlüğü yoksa neticesi bu sonuçlara çıkan zararlı alışkanlıklarla ilgili özgürlük de olamaz. Asıl olan sigaraya içenin değil sigara içmeyenin özgürlüğünü korumaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye genelinde sigarayı bırakan 250'nin üzerinde vatandaşa, "9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü" dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde özel bir resepsiyon verdi. Resepsiyona, 7 yaşından beri içtiği sigarayı geçtiğimiz yıllarda bırakan sanatçı Ferdi Tayfur da katılarak bir sürpriz yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan resepsiyonun açılışında yaptığı konuşmada, "9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle düzenlemiş olduğumuz bu etkinliğin Türkiye'ye ve dünyaya "Hayat sigarasız güzel" mesajını ulaştırabilmemize katkı sağlamasını temenni ediyorum" dedi.

Resepsiyonda Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği kampanya çerçevesinde sigarayı bırakan çok sayıda kişinin yer aldığını belirten Erdoğan, Sağlık Bakanlığı'nın sadece geçtiğimiz yıl 141 binden fazla vatandaşa sigara bıraktırma tedavisi için ücretsiz ilaç desteğinde bulunduğunu vurguladı. Erdoğan, 2010 yılından bu yana faaliyette olan Sigara Bırakma Danışma Hattı aracılığıyla 23.5 milyondan fazla çağrıya cevap verilerek vatandaşlara yardımcı olunduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'nın 2016 yılını "Tütünle Mücadele Yılı" ilan ederek bu konudaki çalışmalarını bir adım daha ileriye taşımaya hazırlandığını kaydeden Erdoğan, "Bugün aramızda çeşitli yerlerde ve zamanlarda kendilerinden aldığımız söz üzerine sigarayı bırakmış olan kardeşlerimiz var. Kendilerini bir kez daha bu isabetli kararları ve verdikleri sözde durma erdemini gösterdikleri için tebrik ediyorum. Yine burada Cumhurbaşkanlığı personelimizden bu önemli gün vesilesiyle düzenlediğimiz kampanya çerçevesinde sigarayı bırakma kararı alan 200 kişiyi temsilen bulunan mesai arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızı da ortaya koydukları iradeden dolayı kutluyorum. İnşallah tüm gayretlerimizle ülkemizde tütün kullanımı alışkanlığını her yıl biraz daha azaltacağız" ifadelerini kullandı.

"SİGARA İÇME ÖZGÜRLÜĞÜ DİYE BİR ÖZGÜRLÜK ASLA OLAMAZ"

Anayasanın 58. Maddesi'nin "Devlet gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır" hükmüne haiz olduğuna işaret eden Erdoğan, "Devletin en üst temsilcisi olarak bu hükmün gereğinin yerine getirilip getirilmediğinin takibini yapmak benim asli vazifemdir. Ayrıca diğer tüm zararlı alışkanlıklarla birlikte sigaraya karşı mücadele etmek şahsi olarak benimsediğim bir prensibimdir. Sigara içme özgürlüğü diye bir özgürlük asla olamaz. Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa kendi kendini ölümcül hastalığa maruz bırakma özgürlüğü yoksa neticesi bu sonuçlara çıkan zararlı alışkanlıklarla ilgili özgürlük de olamaz. Asıl olan sigaraya içenin değil sigara içmeyenin özgürlüğünü korumaktır. Çünkü sigara içmeyen kişi tamamen kendi iradesi dışında bir tehlike, bir tehdide maruz kalmaktadır" dedi.

"KİMİN CEBİNDE SİGARA GÖRDÜYSEM HEMEN PAKET EL KOYDUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Devlet hırsıza karşı nasıl mal sahibini, teröriste karşı nasıl masum vatandaşı korumak mecburiyetindeyse tütüne, alkole, uyuşturucuya karşı da vatandaşını o şekilde kollamak zorundadır. Bu çerçevede yürütülen tüm çalışmalar hem devletin üst temsil makamı olan Cumhurbaşkanlığı adına hem de şahsi olarak sonuna kadar arkasındayım, sonuna kadar destekçisiyim. Bugüne kadar kimin cebinde bir sigara paketi gördüysem hemen pakete el koydum, kendisine de sigarayı bırakması için telkinde bulundum. Salonumuzun bir köşesinde bugüne kadar sigarayı bırakmasını tavsiye hatta ısrar ettiğim kişilere ilişkin resimler, sigara paketleri ve bakanlığımızın konuyla ilgili çalışmalarından oluşan sergimiz bulunuyor. Hani Ziya Paşa diyor ya, "Bir katre içen çeşme-i pür-hun-i fenadan, başın alamaz bir dahi baran-ı beladan." Yani faniliğin kan dolu çeşmesinden bir yudum içen bir daha başını bela yağmurlarından kurtaramaz. Başta tütün olmak üzere zararlı alışkanlıkların tamamı da böyledir. Bir defa bu illetlere bulaştınız mı başınız bela yağmurundan kurtulmaz."

"DARISI BU İLLETİN PENÇESİNDEN KURTULAMAYANLARIN BAŞINA"

Tütün alışkanlığının pençesinden kurtularak hem kendisine hem ailesine hem de topluma fayda sağlayan kutlayan Erdoğan, "Darısı halen kendisini bu illetin pençesinden kurtaramayanların başına diyorum" dedi.

Gelişmiş ülkelerde sigara içme alışkanlığı azalırken, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu oranın arttığına dikkat çeken Erdoğan, "Sigara endüstrisinin gelişmiş ülkelerde kaybettiği pazar payını diğer yerlerde telafi etme peşinde olduğu anlaşılıyor. Açıkçası sigara ve alkol gibi bağımlılığa yol açan alışkanlıkları teşvik eden müzik, film, roman, şiir tarzı eserlerin arkasında aynı endüstrinin büyük finans gücünün yattığını da inanıyorum. Ülkemizde de bu yöntemin özellikle bir dönem yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz. 1960-70'lerin filmlerinin neredeyse tamamında sigara ve alkolün ön planda olduğunu görürsünüz. Bununla birlikte Türkiye sigarayla mücadele konusunda önce 1989 ardından 2008 yılında çıkarılan kanunlarla ciddi mesafe kaydetti. Veriler sadece geçtiğimiz 4 yılda, 15 yaş ve üzeri nüfusta sigara kullananların 2,2 milyon azaldığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2013 yılında Türkiye'yi tütün kontrolü politikalarında lider ülke olarak ilan etmesinin bu gelişmeyi desteklediğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ancak pek çok bu konuda hala yeterli bilinç ve uygulama düzeyine ulaşamadığımıza inanıyorum. Bugün gelişmiş ülkelerin önemli bir bölümünde sigara içenler adeta toplumdan dışlanıyor hatta ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Burada sadece kanunların yasaklayıcı gücü, cezalar söz konusu değildir daha önemlisi burada çok güçlü bir toplumsal bilinç vardır. Bizim de işte böyle bir anlayışa ihtiyacımız bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Yeşilay toplantısında da ifade etmiştim, hani "mahalle baskısı" dediğimi şey var ya sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda tam da işte o baskı gereklidir. Bu bakımdan bir STK olarak Yeşilay'ımızın üzerindeki görev çok büyük önem ifade ediyor. Biliyorsunuz bizim inancımızda da "Emr-i bil maruf ve nehy-i anil münker" ilkesi vardır. Yani iyiliği emretmek ve kötülükten men etmek. En yakınımızdakilerden başlayarak bu illetin pençesine düşmüş olan herkesi uyarmalı, bırakmaya teşvik etmeliyiz, bunda ısrarcı olmalıyız. Bunu sevdiğimiz için yapıyoruz. Bir insan sevdiğinin ölümüne veya sevdiğinin ciddi manada bu tür hastalıklara duçar olmasına "evet" diyebilir mi? O zaman yardımcı olacağız. Bilhassa batı toplumlarının çok büyük tahribatlar sonucunda ulaştıkları noktaya biz aynı bedelleri ödemeden gelebilme başarısını göstermeliyiz."

"MİLLETÇE HAYAT TARZIMIZI DEĞİŞTİRMEDEN BU SORUNLARA KARŞI GÜÇLÜ DİRENÇ KAZANMALIYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sigara, alkol, uyuşturucu, obezite gibi sorunların hayat biçimiyle ilgili olduğunu belirtti. Milletçe hayat tarzını değiştirmeden bu sorunlara karşı güçlü bir direnç kazanılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "Ama bunun için kamu kurumlarıyla siyasi partilerle sivil toplum kuruluşlarıyla dayanışma içinde hareket etmemiz gerekiyor. Meclis'in alkollü içecek satışını sınırlamak için çıkardığı kanunun Anayasa Mahkemesi'ne götürerek, toplumu tehdit eden zararlı alışkanlarla mücadeleye destek vermiş olmazsınız, tam tersine yapılan işe köstek olursunuz. Hiçbir ideoloji, hiçbir düşünce; sigara, alkol, uyuşturucu ile mücadele için atılan adımlara destek olmaya engel değildir. Bu tür durumlarda toplumun geleceği, sağlıklı nesiller için kendi kişisel tercihlerinizi, kişisel zaaflarınızı bir kenara bırakmanız şart. Aksi takdirde çok büyük vebalin, çok büyük bir sorumluluğun altına girersiniz" dedi.

"SON 6 YILDA 11.5 MİLYON DENETİM VE KESİLEN 13.5 MİLYON LİRA CEZA"

Sigara, alkol, uyuşturucu, obezite gibi sorunların tıpkı küresel düzeyde tehdit teşkil eden virüslerle mücadele gibi ele alınması gereken konular olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ülkemizde yılda 100 bin kişinin ölümüne yol açtığı hesaplanan bu bağımlılıkla mücadele elde ettiğimiz veya edeceğimiz her ilerleme önemlidir. Geçtiğimiz 6 yılda yapılan 11.5 milyon denetim ve kesilen 13.5 milyon lira ceza, kapatılan bine yakın işyeri uygulamadaki kararlılığın birer işaretidir. Bununla birlikte uygulamada hala bir takım eksikler, gevşeklikler olduğunu biliyorum. Sigara, nargile ve puro gibi tütün mamulleriyle daha etkin mücadele konusunda gözüm ilgili tüm kurumların üzerindedir. Denetim yapan görevlilerimiz kimsenin gözünün yaşına bakmayacaktır, bakmamalıdır. Aksi takdirde milletçe kaybettiklerimizin arkasından daha çok ağlarız. Ancak nikotin bağımlılığı ile mücadelenin ticari amaçlarla istismarına izin vermemeliyiz. Sigara alışkanlığının terk edilmesi tıpkı kilo verme gibi hem irade hem de belirli yöntemler izlemeyi gerektiren bir durum. Aldatıcı pazarlama taktikleriyle vatandaşlarımızın bu illetten kurtulma çabalarının baltalanmasına mutlaka engel olunmamalıdır. Hayat biçimimizi değiştirerek hem zararlı alışkanlıklardan hem de obezite gibi sağlık sorunlarından kurtulma hususunda milletçe bir seferberlik başlatmalıyız. Sağlık Bakanlığı'nın kampanyalarını adımlarını bu doğrultuda atılmış birer adım olarak değerlendiriyorum."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN "HAYAT SİGARASIZ GÜZEL" ÇAĞRISI

"Tüm vatandaşlarımızı "Hayat sigarasız güzel" çağrımıza davet ediyorum" diyen Erdoğan, "Bu içenler için sigarayı bırakma, içmeyenler için de sigara içenleri bıraktırmaya teşvik etme çağrısıdır. Türkiye'nin tamamını dumansız hava sahası haline getirene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Her günümüzü 9 Şubat olarak kabul edelim ve o şekilde çalışalım. Sigarayı Bırakma Günü'nün anlam ve önemine binaen gündeme ilişkin değerlendirmelerimi yarınki Muhtarlar Toplantımıza özellikle bırakıyorum. Bir kez daha sigarayı bırakma iradesini gösteren kardeşlerimi tebrik ediyorum. Halen sigara içmeye devam eden herkes bu güzel manzara iyi bakmalıdır. Sizlerin hikayesi, isteyince, azmedince, sabredince başarılı olunacağının en güzel, en somut örneğidir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, milletin evini teşrifleriniz için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

FERDİ TAYFUR: "SİGARAYI AT, ÖMRÜNÜ UZAT"

Resepsiyona, 7 yaşında sigara içmeye başlayan ve geçtiğimiz yıllarda sigarayı bırakan sanatçı Ferdi Tayfur da katılarak, davetlilere bir sürpriz yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından sahneye çıkan ünlü sanatçı Ferdi Tayfur, "Sigarayı at, ömrünü uzat" mesajı verdi. Daha sonra "Sigarayı bıraktım" adlı parçasını seslendiren Tayfur, resepsiyon katılanlardan yoğun alkış aldı.

12 DEV ADAM'DAN KAMPANYAYA DESTEK

Resepsiyon katılan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay ile A Milli Basketbol Takımı oyuncuları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sigarayı bırakma çağrısına destek verdi.

SİGARAYI BIRAKANLARA ÖZEL RESEPSİYON

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü" dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verdiği resepsiyona, Türkiye genelinde sigarayı bırakan 250'den fazla vatandaş katıldı. Her fırsatta, sigara içen birini gördüğü anda o kişiyi sigarayı bıraktırmak için ikna etmeye çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu özel davetine, yurt gezileri sırasında sigara içerken görüp, sigarayı bıraktırdığı 20 kişi de iştirak etti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyonda TV360 Muhabiri Bedia Baykal'dan sigarayı bırakma konusunda söz aldı.

SİGARA PAKETLERİ SERGİLENDİ

Kamuoyunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, sigara başta olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklarla ve bağımlılıkla mücadele konusundaki özel hassasiyete sahip olduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yakın çevresindeki pek çok bakanın da arasında bulunduğu bürokrat ve milletvekilinden de sigarayı bırakmaları konusunda söz almıştı.

Yurt gezilerinde de sigara içerken gördüğü kişilerden, sigarayı bırakma sözü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bu kişilerin sigara paketine, isim, soy isim, tarih ve telefon numaralarını yazarak paketi aldığı çok kere basına yansımıştı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki özel resepsiyonda, bu sigara paketlerinden oluşan koleksiyon ve fotoğraflar da sergilendi.

Sigarayı Bırakanlar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Sigarayı Bırakanlar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Sigarayı Bırakanlar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Sigarayı Bırakanlar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Sigarayı Bırakanlar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim