• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C

Samsun TSO’dan Bankacılarla İstişare Toplantısı

Samsun TSO’dan Bankacılarla İstişare Toplantısı
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Yönetimi, son dönemlerde firmalar hakkında piyasada dolaşan olumsuz düşüncelere son vermek ve çözüm bulmak amacıyla...

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Yönetimi, son dönemlerde firmalar hakkında piyasada dolaşan olumsuz düşüncelere son vermek ve çözüm bulmak amacıyla bankacılık sektörünün yöneticileri ile istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, banka yöneticilerine, kaynağı ve doğruluğu şüpheli firmalar hakkında olumsuz dedikodulara itibar edilmemesi ve firmalar hakkında olumsuz düşüncelere yol açacak müdahalelerde bulunulmamasını istedi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, "Bankacılık Sistemi ve Samsun Gerçeğinde KOBİ'lerin Finansmana Erişimi ve Kredilendirme" konularında görüş alışverişinde bulunmak üzere bankacılık sektörünün yöneticileri ile istişare toplantısı yaptı. Davut Altan Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, son dönemlerde firmalar hakkında piyasada etki yaratan olumsuz düşüncelere banka yöneticilerinin itibar etmemesini istedi.

EKONOMİ ÖZEL SEKTÖRLE BÜYÜYOR

Konuşmasında Türkiye ekonomisinin özel sektör ile gelişip büyüdüğünü belirten Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Ekonominin büyümesinin yolu işletme sayısının artması ve mevcut işletmelerin kapasitesinin büyümesi ile mümkündür. Yeni kurulan işletmelerin finansman erişiminde yaşadıkları sıkıntılar malumunuz. Çünkü söz konusu şirketler, özellikle fikir ya da başlangıç aşamasında olanlar, sizin açınızdan yüksek risk taşımaktadır ve çoğu zaman bu riske teminat olabilecek anlamda ekonomik değere sahip değillerdir. Bu nedenle öz sermayesi olmayan şirketler zaten kurulma aşamasında tökezlemektedirler. Fakat yarım asırdır ticaret ve sanayicilik yapan ve bir marka değeri olan işletmelerde çok katı olmamak ve çok fazla risk görmemek gerektiğini düşünmekteyiz. Bu gibi işletmelerimizi mümkün olduğu kadar desteklemeliyiz ki hem ilimiz hem ülkemiz hem de sizler kazansın" dedi.

MURZİOĞLU'NDAN "İTİBAR" VURGUSU

Bankacılık sektörünün özellikle yatırımların finansmanı ve yönlendirilmesi ile tasarrufun teşvik edilmesi gibi ekonomide çok önemli bir rol üstlendiğini dile getiren Başkan Murzioğlu, "Bu nedenle sektörde güven ve etik meselesi öne çıkmaktadır. Biliyorsunuz işletmeler için de itibar çok önemlidir. Bir işletme için doğru olmayan olumsuz bir haber işletmenin itibar kaybına sebebiyet vermektedir. Bu durum bazen işletmenin batmasına kadar giden bir süreci doğurmaktadır. Son dönemde ekonomimizde yaşanan belirsizlikler hepimizin malumu. Özellikle Samsun'da diğer iller gibi yaşanan bu belirsizliklerden payını almaktadır. Bazı sektörler bu belirsizlik ortamından diğer sektörlere nazaran daha çok etkilenmektedirler. Özellikle Irak ve Suriye'de yaşanan süreç ve son olarak Rusya ile yaşanan olumsuzluklar bu ülkelerle pazarı olan, ticareti olan bazı işletmelerimizi olumsuz etkilemiştir. Samsun'unda özellikle gıda sektöründe, bu ülkelerle olan ticaretine güvenerek, başta kırsala yönelik olmak üzere büyük yatırımlar gerçekleştiren firmalarımızı zor durumda bırakmıştır. Şüphesiz bu firmalarımız bu olumsuz durumu kısa sürede atlatıp kendilerini toparlayacaklardır" diye konuştu.

"HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI"

Yaşanan sıkıntıların giderilmesi adına herkesi elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Murzioğlu, "Yaşanan bu sıkıntılarda işletmelerimize bankacılık ve finansman sektörünün temsilcileri olarak sizlerin de yardımcı olmaya çalıştığınızı biliyoruz. Ancak bu konuda daha hassas davranılması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu sektördeki firmalarımıza yeni bir yol haritası çizene ve yeni pazarlar bulana kadar destek olmak ülkemizin geleceği adına boynumuzun borcudur. Hepimiz elimiz taşın altına koyarak sorumluluk almak zorundayız. Firmalar hakkında piyasada dolaşan olumsuz haberlere itibar edilmemesini özellikle rica ediyoruz. Dedikodular üzerinden hareket ederek firmaların kredilerine yönelik yapacağımız herhangi bir müdahale hem işletmenin kötüye gitmesine hem de sizin bir müşterinizi kaybetmenize sebebiyet verecektir. Son dönemde çok sayıda firma hakkında doğruluğu olmayan bazı olumsuz dedikodular konuşulmaktadır. Bu dedikoduların kaynağı ise şüphelidir. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki bazı bankalarımızın bu olumsuz dedikodulara kaynaklık ettiği duyumlarını almaktayız. Biz buna inanmak istemiyoruz. Umarım doğru değildir. Oda olarak bu gibi konularda istişareye açığız ve firmalarımız hakkında Odamızdan bilgi talep edebilirsiniz. Bir kez daha kaynağı ve doğruluğu şüpheli firmalar hakkında olumsuz dedikodulara itibar edilmemesi ve firmalar hakkında olumsuz düşüncelere yol açacak müdahalelerde bulunulmamasını sizden rica ediyoruz" şeklinde konuştu.

"MEVZUBAHİS OLAN BİNLERCE İŞÇİ"

Bankacılık sektörü ve işletmelerin aynı gemide yer aldığını dile getiren Murzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Sizlerin de kendi bankalarınızı, kendi şahsi itibarınızı ve kariyerinizi korumak adına hassas davranmak gerektiğinizin farkındayız Ancak masanın her iki tarafının da menfaatini göz önüne almak zorundayız. Neticede mevzubahis olan sadece bir şirket değil, bir Samsun markası, binlerce çalışan ve onların aileleridir. Son günlerde şehrimizde bazı firmalarda yaşanan finansman sıkıntılarından dolayı bu firmalarla alakalı alakasız başka firmaların kredilerinin geri çağrıldığı veya onlara kredi verme hususunda zorluk çıkarıldığına dair üyelerimizden şikayetler almaktayız. Bizler, yani bankacılık sektörü ve işletmeler hepimiz aynı gemideyiz. Gemide yer alan firmalarımızın göreceği zarar sizleri de olumsuz etkileyecektir. Bir işletmenin kapanması demek, sadece bir işletmenin yok olması anlamına gelmez. Pek çok kişinin işsiz kalmasına, sizin müşteri kaybetmenize ve ekonomik bağlamda bir sürü olumsuzluk demektir. Değerli arkadaşlar; pastayı büyütmeliyiz. Pasta ne kadar büyürse sizin alacağınız pay artacağı gibi ekonomimizde o kadar büyüyecektir. Bir başka düşüncemiz ise reel sektörün ileride büyük sıkıntıya girmemesi için firmalarımızın sicilini bozmadan bankalara kredileri yeniden yapılandırma yetkisi verilmesi uygulamasının getirilmesidir. Bu konuda biz Odalar olarak lobi yapıyoruz. Sizin de sektör olarak bize bu görüşümüzde katkı vermenizi bekliyoruz."

Başkan Murzioğlu'nun konuşmasının ardından, bankacılık sektörünün temsilcileri de, konu hakkında görüşlerini dile getirdi.

Samsun TSO’dan Bankacılarla İstişare Toplantısı

Samsun TSO’dan Bankacılarla İstişare Toplantısı

Samsun TSO’dan Bankacılarla İstişare Toplantısı

Samsun TSO’dan Bankacılarla İstişare Toplantısı

Samsun TSO’dan Bankacılarla İstişare Toplantısı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim