• BIST 119.122
 • Altın 162,565
 • Dolar 3,7494
 • Euro 4,6319
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -2 °C

Sağlıkta 'olağanüstü YÖK' dönemi

Sağlıkta 'olağanüstü YÖK' dönemi
Hükümet tarafından geçtiğimiz haftalarda meclise sunulan yeni kanun tasarısı kabul edildiği takdirde bütün tıp fakülteleri fiilen Sağlık Bakanlığı'na bağlanacak.

İSTANBUL – Hükümet tarafından Meclis’e sunulan yeni kanun tasarısı, bütün tıp fakültelerini kurulması planlanan ‘Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’ (TÜSEB) çatısı altında toplamayı öngörüyor. ‘Sağlık YÖK’ü gibi hareket edecek olan TÜSEB’in başkanı ise Sağlık Bakanı olacak. Bütün tıp fakülteleri üzerinde tasarruf yapma yetkisine sahip olacak olan TÜSEB, tıp fakültelerinin kadrolarında da oynama yapabilecek. 

Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı yasalaştığı takdirde TÜSEB kurulacak. Daha sonra da tıp fakülteleri TÜSEB’e bağlanacak. İşte sağlıkta tıpkı YÖK gibi hareket edecek olan ve olağan üstü yetkilere sahip olan TÜSEB’in en çok öne çıkan beş özelliği… 


TIP FAKÜLTELERİ SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLANACAK 
1. Tasarıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı merkezi İstanbul’da olan bir Türkiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruluyor. Türkiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün mütevelli heyeti, Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Rektör, Bakanın seçeceği bir üye ile YÖK tarafından seçilen bir profesör olmak üzere toplam 5 üyeden oluşacak. Tasarıya göre mütevelli heyetinin başkanı ise Sağlık Bakanı olacak. TÜSEB’in 2014 yılı harcamaları Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme yapılana kadar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanacak. 


YÖK GİBİ ATAMA YAPACAK 
2. Temel bilimler hariç Tıp Fakültelerindeki diğer bilimlere tahsis edilecek olan öğretim üyesi atamaları TÜSEB’ de görevli mütevelli heyeti tarafından yapılacak. Türkiye’deki tüm tıp fakülteleri üzerinde tasarruf yetkisine sahip olacak olan bu enstitü bir anlamda ‘Sağlık YÖK’ü gibi hareket edecek. Enstitü istediği doçent ya da profesörü istediği tıp fakültesine gönderip, tıp fakülteleri arasındaki kadrolarda oynama yapabilecek. Bu durum Hacettepe gibi tıp fakültelerinin kadrolarının dağıtılabilmesini de mümkün hale getiriyor. 


ALTI ENSTİTÜ KURULACAK 
3. Tasarıya göre kanser ve kronik hastalıklarda araştırma yapmak, bu tarz hastalıkların yayılmasını engellemek ve yerli ilaç üretmek için TÜSEB’in bünyesinde şu enstitüler kurulacak

a-Türkiye Kanser Enstitüsü 
b-Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü 
c-Türkiye Anne-Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü 
d-Türkiye Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Enstitüsü 
e-Türkiye Kronik Hastalıklar Enstitüsü 
f-Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü 
Ayrıca gerek görüldüğü takdirde bakanlar kurulu kararıyla yeni sağlık enstitüleri de kurulabilecek. Toplam altı enstitüde görev alması için 400 akademisyene yeni kadrolar açılacak. 


SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ KURULACAK 
4. Tasarıya göre eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan hekimlerin akademik unvan ve özlük haklarını kolaylaştırmak amacıyla İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulacak. Yeni üniversitenin kurulması için Marmara Üniversitesi’ne bağlı Haydarpaşa Kampüsü bu üniversiteye tahsis edilecek. Ayrıca Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde görev yapması için 300’ü profesör ve bin 100’ü doçent olmak üzere bin 875 yeni akademik personel kadrosu açılacak. Yeni üniversitenin idari bölümü için ise 255 idari personel kadrosu açılacak. 


AİLE HEKİMLERİ DE NÖBET TUTACAK 
5. Tasarıda yer alan madde 39’a göre Aile Hekimliği kanununda da bir değişiklik yapılabilir. Buna göre gerekli görüldüğünde aile hekimleri, çalışma saatleri dışında nöbet tutacak. İlgili maddeye eklenen fıkra şöyle: “Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca belirlenen aile sağlığı merkezlerinde çalışma saatleri dışında acil başvuran hastalara hizmet vermek üzere, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları ile gerektiğinde Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları personeline nöbet görevi verilebilir.” Tasarıya göre aile hekimleri nöbet tutmaya başladığı takdirde aile hekimleri için yeni ebe ve hemşire tahsisi yapılacak. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Cilt lekelerine karbon peeling ile son24 Ocak 2018 Çarşamba 11:53
 • Dişlerdeki sıcak-soğuk hassasiyete dikkat24 Ocak 2018 Çarşamba 11:48
 • Bruksizm hastalığına dikkat24 Ocak 2018 Çarşamba 11:48
 • Çocuklarda okul korkusuna dikkat24 Ocak 2018 Çarşamba 11:43
 • Gözde et yürümesine dikkat24 Ocak 2018 Çarşamba 11:28
 • 3 milyonluk Bursa’da ayda bir milyon insan hastanelik oluyor24 Ocak 2018 Çarşamba 11:28
 • Rahim ağzı kanserine dikkat24 Ocak 2018 Çarşamba 11:18
 • Aşı ile genç ve enerjik bir görünüm24 Ocak 2018 Çarşamba 10:23
 • Tehlikeli benlere dikkat24 Ocak 2018 Çarşamba 09:58
 • Kalp ritim bozukluklarında yaşam boyu ilaç kullanımına son!24 Ocak 2018 Çarşamba 09:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim