• BIST 106.675
  • Altın 172,965
  • Dolar 4,0791
  • Euro 4,9434
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 26 °C

Sabri Ülker Vakfı, Yemekte Denge Eğitim Projesi Kapsamında İlk Çalıştay’ını Gerçekleştirdi

Sabri Ülker Vakfı, Yemekte Denge Eğitim Projesi Kapsamında İlk Çalıştay’ını Gerçekleştirdi
Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen Yemekte...

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen Yemekte Denge Eğitim Projesi kapsamında İstanbul'da "Yemekte Denge Eğitim Projesi ve Beslenme Eğitiminin Gerekliliği" konulu çalıştay düzenlendi.

5 yıl önce başlayan projede bugüne kadar; temel eğitim çağındaki çocukların kaliteli ve sağlıklı bir yaşama sahip olmaları için gereken "yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi" yönünde önemli çalışmalara imza atıldı. Bu çalışmalar kapsamında yurt içinde ve yurt dışında yürütülen eğitim programları ve diğer uygulamaların değerlendirildiği Yemekte Denge Çalıştay'ı düzenlendi. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Araştırma- Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Gülderen Özdemir'in açılış konuşmasını yaptığı Çalıştay, Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş, Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tanju Besler, İngiltere Beslenme Vakfı (BNF) Eğitim ve IT Direktörü Roy Ballam ve Hollanda Ulusal Araştırma Enstitüsü (TNO) Araştırmacısı Paula van Dommelen'in katılımıyla gerçekleşti.

Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş, "WHO, UNICEF ve Dünya Bankası'nın çocuk malnütrisyonu Eylül 2015 raporuna göre dünyada 41 milyon çocuk fazla kilolu, Türkiye'de ise 0-5 yaş ve 6-18 yaş grubundaki çocuk ve gençlerin yüzde 20,5'i şişman. Rakamlar dengeli beslenme eğitiminin çocuk yaşlarda gerekliliğini ortaya koyuyor. Türkiye'de sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda referans kurum olma hedefimizle bu rakamlardan yola çıkarak Türkiye'nin en kapsamlı beslenme eğitimi projesi olan Yemekte Denge Eğitim Projesi'ni hayata geçirdik. Projenin 5.yılında geldiğimiz nokta hepimiz için umut verici. Yapılan eğitim öncesi ve sonrası araştırmalarımızda çocuklarda sağlıklı beslenme tercihlerinin olumlu yönde değiştiğini gözlemliyoruz. Hedefimiz projenin Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına girerek Türkiye'de daha fazla çocuğa ulaşması yönünde" dedi.

2011 yılından bu yana yürütülen, Türkiye'nin 10 ilinde 500 okulda 1 milyon öğrenci, öğretmen ve ebeveyne ulaşılan Yemekte Denge Eğitimi kapsamında gerçekleştirilen , "Besin Tüketim Sıklığı ve Miktarı Konulu Araştırma" önemli bulgular içeriyor. Araştırmanın ön bulgularına göre, projenin uygulandığı illerdeki öğretmen ve öğrencilerde dengeli beslenme konusunda olumlu değişiklikler gözleniyor. 2014-2015 eğitim öğrenim yılında eğitimler sonucunda çocukların yumurta, sebze, meyve, süt ve süt ürünleri ve tahıl tüketim miktarlarında artış gözlemleniyor. İstanbul, İzmir, Kayseri illerinde 150 okulda gerçekleştirilen araştırmanın ön bulgularına göre çocuklarda yumurtanın tüketimi 46,9g'dan 49,9g'a; sebze tüketimi 129.4 gramdan 181.2 grama; meyve tüketimi 216,9 gramdan 244,2 grama; süt ve süt ürünleri tüketimi 301,2 gramdan 328,9 grama; tahıl tüketimi ise 163,5 gramdan 178,3 grama yükseldi. Aynı dönemde çocukların spor yapma sıklıklarında anlamlı bir artış olduğuna da dikkat çekiliyor.

Proje kapsamında ayrıca 2015-2016 eğitim öğretim yılında eğitim materyalleri yenilenerek her sınıf düzeyine göre ayrıştırıldığı ve çocukların yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktiviteyi eğlenerek öğrenmeleri için bilmeceler, bulmacalar, içeren oyun aktivite kitapları geliştirildiği bilgisi paylaşıldı. Bu sene bir ilk gerçekleştirilerek her öğretmene bir aktivite kitabı, her çocuğa bir oyun aktivite kitabı verildi.

İngiltere'de 4-5 yaş grubundaki 5 çocuktan 1'i fazla kilolu İngiltere Beslenme Vakfı (BNF) Eğitim ve IT Direktörü Roy Ballam, İngiltere ve Galler'de yürütülen eğitim projeleri kapsamındaki, çocuk sağlığı araştırmalarına dair verileri paylaştı.

Ballam'ın açıklamasına göre İngiltere'de 4-5 yaş grubundaki 5 çocuktan 1'i ve 10-11 yaş grubundaki 3 çocuktan 1'i fazla kilolu ya da obez. Yetişkinlerde ise 1993-1995 yılları arasında obezite oranı erkeklerde yüzde 14, kadınlarda yüzde 17'lerdeyken; 2010-2012 yılları arasında bu oranlar yüzde 25'lere yükselmiş durumda. Birleşik Krallık'taki eğitim müfredatına ve gıda-beslenme konularının müfredattaki yerine de değinen Ballam, obezite ve fazla kilo sıklığındaki yükseliş sebebiyle BNF'nin katkılarıyla hayata geçirilen, bugün İngiltere genelinde ilköğretim okulları aracılığıyla 3 milyona yakın çocuğa dengeli beslenme prensiplerini aktaran "Gıda-Hayatın Gerçeği (A Food-Fact of göre Life)" projesinin uygulamalarını da aktardı.

Hollanda Ulusal Araştırma Enstitüsü (TNO) Araştırmacısı Paula van Dommelen ise; Almanya-Hollanda sınırında 6-10 yaş grubu çocuklar için 12 belediyede uygulanan eğitim projesi ile ilgili bilgileri aktardı. Dommelen Çalıştay'daki sunumunda Polonya ve Çin'de de uygulanan eğitim projesinin Almanya ve Hollanda'da eğitim gören Türk çocuklar üzerindeki etkilerine dikkati çekti. Eğitim programı kapsamında fiziksel aktiviteler, beslenme, kamu sağlığı, fiziksel çevrenin gelişimi gibi çok bileşenli konuları kapsayan bir girişim programı olan eğitimin detaylarını paylaştı.

Erken yaşta verilen eğitimin, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanılması üzerindeki etkisine dikkat çekilen çalışmaların konuşulduğu Yemekte Denge Çalıştayı'nda, Yemekte Denge Eğitim Projesi 2014-2015 İyi Uygulamalar Yarışması ödülleri de düzenlenen törenle öğretmenlere sunuldu.

Sabri Ülker Vakfı, Yemekte Denge Eğitim Projesi Kapsamında İlk Çalıştay’ını Gerçekleştirdi

Sabri Ülker Vakfı, Yemekte Denge Eğitim Projesi Kapsamında İlk Çalıştay’ını Gerçekleştirdi

Sabri Ülker Vakfı, Yemekte Denge Eğitim Projesi Kapsamında İlk Çalıştay’ını Gerçekleştirdi

Sabri Ülker Vakfı, Yemekte Denge Eğitim Projesi Kapsamında İlk Çalıştay’ını Gerçekleştirdi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim