• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 6 °C

Reza Zarrab, savcılık ifadesinde neler anlattı?

Reza Zarrab, savcılık ifadesinde neler anlattı?
İşadamı Reza Zarrab'ın17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında verdiği savcılık ifadesinde anlattıkları ortaya çıktı.

İşadamı Reza Zarrab'ın17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında verdiği savcılık ifadesinde anlattıkları ortaya çıktı. Zarrab, 1,5 milyon dolar gönderdiği öne sürülen eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’la ilgili olarak “Egemen Bey'le hiç bir şekilde menfaat ilişkisi olmamıştır. Evine para gönderildiği iddiası doğru değildir. Bir kez de evine bayram hediyesi olarak Vakko'dan bir gömlek gönderdim. Diğer iddiaların tümü gerçek dışıdır” dedi.

Zarrab, "Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Arslan, Osmancık İmam Hatip Lisesi’nin durumunun pek iyi olmadığını söyledi. Ben de bu amaçla Süleyman Bey'e muhtelif defalarda toplam 2.5 milyon dolar ve 1.5 milyon TL'yi Osmancık İmam Hatip lisesinin yapımında kullanılmak üzere gönderdim. Süleyman Bey, bu paraları nerede tuttu, lisenin yapımına başlandı mı, başlandı ise ne kadar harcandı bilmiyorum” dedi. Zarrab, Makedonya Üsküp Üniversitesi’nin kurulması için yardıma ihtiyaç olduğunun söylendiğini 1 milyon Euro’yu şahsi, 500 bin Euro’yu şirket hesabından olmak üzere 1.5 milyon Euro’yu Halkbank eski Müdürü’ne gönderdiğini söyledi.

Reza Zarrab, "İçinde 500.000 dolar bulunan çikolata kutusunun gönderildiği kişi Egemen Bağış değil benim eşim Ebru Gündeş'tir. Ebru'nun kendi çiftliğinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankadan kredi aldığını duymuştum. Doğum gününde o kredi borcunu sağlamak üzere jest olması için çikolata ile birlikte 500.000 dolar koyarak gönderdim. O da aynı gün bankaya olan borcunu bu parayla ödeyerek kapattı” dedi.

17 ve 25 Aralık soruşturmalarında dört eski bakanın adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet iddialarını araştıran Meclis Soruşturma Komisyonu, İstanbul Adliye Sarayı'nda Ekim ayının son haftasında 13 ismi ifadeye çağırdı. 17 Aralık dosyasıyla ilgili 70 klasörden incelenmek üzere birer örnek aldı.

Komisyona davet edilen isimlerden Reza Zarrab, Abdullah Happani, Barış Güler, Rüçhan Bayar, Ahmet Murat Öziş, Özgür Özdemir, CMK'nin 45 ve 48. maddesine dayanarak tanıklıktan çekildi.

Zarrab'ın kuryesi Muhammed Sadık, eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın evinde çalışanı Maria Cazanjı, Zarrab'ın özel uçağının hostesi Zeynep Körükçü, saatçi Yusuf Tutuş, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la ilgili Ali İbrahimağaoğlu , Abdullah Oğuz Bayraktar ve Mehmet Ali Aydınlar ifade verdi.

Zarrab: Bağış'a Vakko'dan
bir gömlek gönderdim

Reza Zarrab, Meclis Soruşturma Komisyonu'nda daha önce 'şüpheli sıfatıyla ifade verdiğini söyleyerek 'tanıklıktan çekildi'. Alınan bilgiye göre, savcılık ifadesinde Zarrab, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan ve eski Halkbank Genel Müdürü ilişkisini Ramazan paketi, imam hatip okulu, camiye yaptığı bağışlarla anlattı.

"Ülke yararına bir şeyler yapmak istediklerini" söylediği Halk Bank eski Genel Müdürü Süleyman Arslan’ın Osmancık İmam Hatip Lisesi’nin durumunun pek iyi olmadığını söylediğini aktardı. "Ben de bu amaçla Süleyman Bey'e muhtelif defalarda toplam 2.5 milyon dolar ve 1.5 milyon TL'yi Osmancık İmam Hatip lisesinin yapımında kullanılmak üzere gönderdim" dedi. Şahsi hesabından gönderdiğini anlatan Zarrab, " Süleyman Bey, bu paraları nerede tuttu, lisenin yapımına başlandı mı, başlandı ise ne kadar harcandı bilmiyorum" dedi. Zarrab, Makedonya Üsküp Üniversitesi’nin kurulması için yardıma ihtiyaç olduğunun söylendiğini 1 milyon Euro’yu şahsi, 500 bin Euro’yu şirket hesabından olmak üzere 1.5 milyon Euro’yu Halkbank eski Müdürü’ne gönderdiğini söyledi.

Zarrab, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'le parasal bir alışverişi olmadığını söyledi. Egemen Bağış'ın Ramazanda kendisini Darülaceze'ye davet etmesiyle tanıştıklarını anlattı. Zarrab, Darülaceze'nin bütün yataklarını değiştirdiğini söyledi.

‘500.000 dolarlık çikolata kutusunu
eşim Ebru Gündeş'e gönderdim’

Zarrab, "İçinde 500.000 dolar bulunan çikolata kutusunun gönderildiği kişi Egemen Bağış değil benim eşim Ebru Gündeş'tir. Ebru'nun kendi çiftliğinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankadan kredi aldığını duymuştum. Doğum gününde o kredi borcunu sağlamak üzere jest olması için çikolata ile birlikte 500.000 dolar koyarak gönderdim. O da aynı gün bankaya olan borcunu bu parayla ödeyerek kapattı. Kesinlikle Egemen Bey'le hiç bir şekilde menfaat ilişkisi olmamıştır. Evine para gönderildiği iddiası doğru değildir. Bir kez de evine bayram hediyesi olarak Vakko'dan bir gömlek gönderdim. Diğer iddiaların tümü gerçek dışıdır".

Komisyona verilen ifadeler şöyle:

‘Zarrab'la aramızda yılda 1.000.000
Euro'dan fazla saat ticareti var’

Yusuf Tutuş

Reza Zarrab'ı tanırım. Benim iyi müşterilerimden birisidir. Benden epeyce saat alır. Takriben yılda 20-30 civarında saat satın alır. Sağa sola hediye eder. Bildiğim kadarıyla hediye etmeyi sever. Aldığı saatlerin değeri genellikle 20.000ile 50.000 Euro arasında değişir. İsviçre ile olan konu tahminen bir yıl once gündeme geldi. Bana İsviçre'den saat alınacak, Türkiye'ye getirilecek, senin orada tanıdıkların vardır, hemen uçuracağın birisi var mı? Bana bu konuda yardımcı olabilir misin dedi. Benimde Almanya'da bir arkadaşım vardı. Ondan rica ettim. Cemil Lal gidip saati almak istedi fakat Almanya'da çalıştığı ve orada oturduğu için böyle bir saati alması halinde geliri ile mütenasip olmayacağından başının derde girebileceği gündeme geldi. Bunun üzerine onu geri çektik. Benim de saatle ilgim burada kesilmiş oldu. Daha sonra r başka birisini gönderip aldırmış. Duyduğum kadarıyla Murat isminde şoförü veya kaptanını göndermiş. "Son zamanlarda ' ağabey ' kişi sayısı fazlaydı" İsviçre'den alınmasını söylediği saat dünyanın en pahalı saat markasıdır. beyaz altından imal edilmiştir. Saatin fiyatını sonradan öğrendiğim kadarıyla 300.000 frank civarındaymış. Reza Zarrab ile aramızda yılda 1.000.000 Euro dan fazla saat ticareti olmaktadır. paralarımı da aksatmadan öder. Bahse konu olan saati de 'ağabeye' vereceğiz diye söylemişti. 'Ağabeyden' kimi kastettiğini bilmiyorum. Ama son zamanlarda ağabey diye hitap ettiği kişi sayısı biraz fazlaydı. bahse konu olan saatin markası Patek Philip 5100G idi. G beyaz altın demektir.

Zeynep Körükçü

Uçağa yolcular binerken çanta ve bavullarını yanlarına alarak binerler, genellikle kendisi olduğu zaman korumaları ve diğer yardımcıları bu görevi üstlenir, uçağa binenler istediði i yere oturur çantasını da istediði yere koyarlar.Biz buna pek müdahele etmeyiz. Telefon kayıtlarında belirtilen ve bana izah ettiðiniz şekilde bir yere veya birisine vermem için bana para ya da içinde para olan herhangi bir para olan herhangi bir çanta emanet edilmemiştir. Bugüne kadar da bana hiç bir yekilde bir çanta veya başka paket emanet edilipde şu kişiye ver denilmemiştir. ben sadece yolcuları uçağın içinde karşılıyorum. ve bir hostesin yapması gereken hizmetleri yapıyorum. Bunun dıþında bir görevim olmamıştır. Hiç kimse bir evrat, para, çanta veya başka bir paket teslim edipte bunu bildirilen adrese veya kişiye teslim et denmemiştir."

‘Babam bakan almasaydı..’

Abdullah Oğuz Bayraktar

Esasen polisler gelmeden önce kapıya gelenlerin terörist olduğunu düşünerek 155'i aradım ve kapıyı açmadım. Hatta daha sonra aşağıda kapıda bekleyenlere kimliklerini sordum. Kapıdaki kameradan kimliğin sadece polis logosu olan kısmını gösterdiler. Ben genede isim ve fotoğrafı göremediğim için ikna olmadım. 155'i aramam üzerine gelen resmi ekibi görünce kapıyı açtım. Artık resmi bir ekip olduğuna göre önce gelenlerle ilgili endişem ortadan kalktı.

Ali Ağağoğlu'nun Bakırköy 46 isimli bir projesi için imar izni alınması yönünde yapmış olduğu girişimden sonuç alamamasından sonra karşılaştığımız zaman bana bu projeyle ilgili kurumlardan istenen görüşlerin zamanında gelmediğini kurumların cevap vermesi için destek olmamı istedi. Daha doğrusu bürokrasiden dert yandı. Bürokrasinin yani bir hafta içinde cevap vermesi gereken konuya 3 aydır cevap vermediğini söyledi. " Bir sorar mısın neden bu kadar gecikiyor bu iş" diye söyledi. Bende daha önceden beri arkadaşım olan Bakanlık Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman'ı arayıp uzun zamandır bir evraka cevap verilmediğini bununla ilgilenmesini söyledim. Daha sonra Mehmet Ali Bey 'tamam ilgileniyorum" dedi. Ama bildiğim kadarıyla bu iş hala çözülmedi. Daha doğrusu ben takip etmedim. O zaman da çözülmemişti. Sonra ne olduğunu bilmiyorum.

Benim babam daha önce müteahhitlik yapıyordu. Bu sebeple bir çok müteahhidi tanırım. onlarla zaman zaman konuşurum. Esasen babam bakan olmasa idi müteahhitlerle ve diğer işy adamlarıyla daha çok irtibatımız olurdu. Ama babamın bakan olmasından dolayı bi tip ilişkilerden mümkün olduğu ölçülerde uzak duruyorum. Hassas davranıyorum. Benim yemek firmam yok. Ancak kiracılarımın yemek işi vardı. Beni bu yemek işiyle ilişkilendirmek ve binada arama yapabilmek için kiracılarımın yaptığı yemek işini benim olduğu iddiasını öne sürürek arama yapmışlardır. Yemek işi yapan benim kiracılarımdır.

Bayraktarla tanışıklığımız 1970'lere uzanır’

Ali İbrahimağaoğlu

Ben bakanların çoğunu tanırım. Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı hemşerim olduğu için evveliyatla tanırım. ailesi ve çocuklarını da tanırım. o da bir zamanlar müteahhitlik yapıyordu. bu tanışıklığımız 1970'lere kadar uzanmaktadır.

bakanı yada oğlunu tanımış olmam onlardan bir talepte blunmak için bir menfaat sağlamamı gerektirmez. ben hakkım olan müracaatı yaptım. işimin çabuklaştırılması için de oğluna rica etmişimdir.Ben bakanlıktan içeri girmiş birisi de değilim. esasen bakanlığa hiç gitmedim. kısacası hukuka uygun bir talebimiz oldu. bunun için de hiç kimseye menfaat sağlamadık. kimse bizden bir şey istemedi.

'Başbakanla ilgili bir soruya', ben bir karşılaşma sırasında sayın başbakanın işler nasıl diye sorma üzerine büyükşehir belediye başkanının iki yıldır bizi oyaladığını, işlerin yürümediğini söyledim. sayan başbakan da kentsel dönüşüm yasası çıktı bu çerçevede değerlendir haklarını kullan" dedi. başka bir şey söylemedi. bu bir sohbet arasında geçen konuşmadı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim