• BIST 110.932
  • Altın 174,671
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 23 °C

POS cihazları akaryakıta çalıştı

POS cihazları akaryakıta çalıştı
Türkiye'de kredi ve banka kartıyla yapılan harcamaların önemli bir kısmını akaryakıt giderleri oluşturuyor.

Yılın 7 ayında kredi ve banka kartlarıyla 26 milyar liralık akaryakıt harcaması yapıldı. Kartlarla yapılan harcamaların yaklaşık olarak her 10 lirasından 1 lirasını akaryakıt harcamaları oluşturdu.

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, kredi ve banka kartlarının yaygınlaşması ve alışverişte sağladığı avantajlar dolayısıyla akaryakıt tüketiminde kart kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Akaryakıt harcamalarında kartla yapılan işlemler artık ciddi bir ekonomik büyüklüğe karşılık geliyor.

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin anlaşmalı oldukları kartlara belli sayıda ve tutardaki alışverişleri karşılığında yaptıkları indirimler, kartların yapılan harcamaya bağlı olarak kazandırdığı puanlar, akaryakıt ihtiyacı bulunulan dönemde nakit sıkıntısı çekenlerin kredi kartını kullanarak ihtiyacını karşılayabiliyor olması otomobil sahiplerini kredi ve banka kartı kullanmaya sevk ediyor. Ayrıca fiyatlarındaki artışlara paralel olarak kartlarla yapılan işlem hacmi de büyüyor.

Bu faktörler doğrultusunda ocak ayında kredi kartıyla yapılan işlemlerin yüzde 10,2'si, banka kartıyla yapılan işlemlerin ise yüzde 6,98'i akaryakıt bayileri tarafından gerçekleştirildi. Bu dönemde kredi kartıyla yapılan harcamaların yüzde 10,98'ini, banka kartıyla yapılan harcamaların 10,69'u akaryakıt bayilerinde yapıldı. Ocak ayında akaryakıt bayilerinde kredi ve banka kartları ile yaklaşık 3,4 milyar liralık akaryakıt satışı oldu.

Şubat ayında kredi kartıyla yapılan işlemlerin yüzde 10,48'i, banka kartıyla yapılan işlemlerin ise yüzde 7,71'i akaryakıt bayileri tarafından gerçekleştirildi. Bu dönemde kredi kartıyla yapılan harcamaların yüzde 11,15'i, banka kartıyla yapılan harcamaların 10,81'i akaryakıt bayilerinde yapıldı. Şubat ayında akaryakıt bayilerinde kredi ve banka kartları ile yapılan harcamalar yaklaşık 3,2 milyar liraya karşılık geldi.

Mart ayında kredi kartıyla yapılan işlemlerin yüzde 10,51'i, banka kartıyla yapılan işlemlerin ise yüzde 6,82'si akaryakıt bayileri tarafından gerçekleştirildi. Bu dönemde kredi kartıyla yapılan harcamaların yüzde 11,14'ü, banka kartıyla yapılan harcamaların 10,71'i akaryakıt bayilerinde yapıldı. Mart ayında akaryakıt bayilerinde kredi ve banka kartları ile yapılan harcamalar yaklaşık 3,7 milyar lirayı buldu.

Nisan ayında kredi kartıyla yapılan işlemlerin yüzde 10,64'ü, banka kartıyla yapılan işlemlerin ise yüzde 6,94'ü akaryakıt bayileri tarafından gerçekleştirildi. Bu dönemde kredi kartıyla yapılan harcamaların yüzde 11,12'ini, banka kartıyla yapılan harcamaların 10,77'si akaryakıt bayilerinde yapıldı. Nisan ayında akaryakıt bayilerinde kredi ve banka kartları ile yaklaşık 3,65 milyar liralık akaryakıt satışı oldu.

Mayıs ayında kredi kartıyla yapılan işlemlerin yüzde 10,2'si, banka kartıyla yapılan işlemlerin ise yüzde 6,98'i akaryakıt bayileri tarafından gerçekleştirildi. Bu dönemde kredi kartıyla yapılan harcamaların yüzde 10,73'ü, banka kartıyla yapılan harcamaların 10,32'si akaryakıt bayilerinde yapıldı. Mayıs ayında akaryakıt bayilerinde kredi ve banka kartları ile yapılan harcamalar yaklaşık 3,9 milyar liraya karşılık geldi.

Haziran ayında kredi kartıyla yapılan işlemlerin yüzde 11,47'si, banka kartıyla yapılan işlemlerin ise yüzde 7,58'i akaryakıt bayileri tarafından gerçekleştirildi. Bu dönemde kredi kartıyla yapılan harcamaların yüzde 11,47'si, banka kartıyla yapılan harcamaların 10,92'si akaryakıt bayilerinde yapıldı. Haziran ayında akaryakıt bayilerinde kredi ve banka kartları ile yapılan harcamalar yaklaşık 4,03 milyar lirayı buldu.

Temmuz ayında kredi kartıyla yapılan işlemlerin yüzde 10,89'u, banka kartıyla yapılan işlemlerin ise yüzde 8,02'si akaryakıt bayileri tarafından gerçekleştirildi. Bu dönemde kredi kartıyla yapılan harcamaların yüzde 11,32'sini, banka kartıyla yapılan harcamaların 11,41'i akaryakıt bayilerinde yapıldı. Temmuz ayında akaryakıt bayilerinde kredi ve banka kartları ile yaklaşık 4,17 milyar liralık akaryakıt satışı oldu.

Böylece yılın 7 ayında kredi ve banka kartıyla akaryakıt için yapılan harcama 26,05 milyar lirayı buldu. Kartlarla yapılan harcamaların yaklaşık olarak her 10 lirasından 1 lirasını akaryakıt harcamaları oluşturdu.

EPDK verilerine göre, yılın 7 ayında kredi ve banka kartıyla yapılan akaryakıt harcama tutarları şöyle:

Aylar Kredi ve Banka Kartıyla
Akaryakıt Harcaması
(milyar lira)
Ocak 3,4
Şubat 3,2
Mart 3,7
Nisan 3,65
Mayıs 3,9
Haziran 4,03
Temmuz 4,17

 

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim