• BIST 93.696
  • Altın 195,125
  • Dolar 4,7608
  • Euro 5,4969
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 25 °C

PKK'ya AB'den kısa vadede umut yok

PKKya ABden kısa vadede umut yok
Avrupa Birliği Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles De Kerchove, 28 üye ülkenin oybirliğiyle oluşturulan terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın kısa vadede listeden çıkmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles De Kerchove, 28 üye ülkenin oybirliğiyle oluşturulan terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın kısa vadede listeden çıkmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Çözüm süreci ve terörle mücadele alanında Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler konusunda AA'ya açıklamalarda bulunan De Kerchove, "PKK'nın listeden çıkıp çıkamayacağına üye ülkeler karar verir. Şu aşamada bu konu gündemde bile değil. PKK'nın kısa vadede listeden çıkması söz konusu değil" dedi. Bir terör örgütünün AB listesine alınmasının somut kriterleri olduğu gibi listeden çıkarılması için de somut kriterlerin olduğunun altını çizen De Kerchove, "PKK'nın listeden çıkma olasılığı, süreçte her şeyin yolunda gitmesi halinde bir paket çerçevesinde gündeme gelebilecek bir konu" diye konuştu.

De Kerchove, örgütün listeye alınmasına neden olan yaklaşımlarına son vermesi, şiddete başvurmaktan vazgeçmesi ve normal demokratik diyaloğa dönüş yapması halinde listeden çıkarılması gerektiğini belirterek, "Hukuki olarak da buna mecburuz çünkü Adalet Divanı bu konuda çok hassas. Eğer bu karar aşamasına gelinirse elbette Türkiye'nin de fikri alınır" dedi.

Türk hükümetinin inisiyatifiyle başlatılan çözüm sürecini memnuniyetle karşıladıklarının ve tam destek verdiklerini belirten De Kerchove, "Çabalar doğru yönde ilerliyor. Bundan birkaç ay önce Türkiye'ye gittim ve oradaki AB delegasyonunun temsilcisiyle birlikte her şekilde destek olmak ve katkı sunmak için son derece istekli olduğumuzu Türk makamlarına ilettik. Bu, süreci kolaylaştırma şeklinde olabilir, DDR adını verdiğimiz silahsızlandırma, örgütten ayrılma ve yeniden entegrasyonun sağlanmasına yardım şeklinde olabilir ya da Güneydoğu'ya yönelik spesifik projeler kapsamında olabilir" diye konuştu.

'Barışçıl çözüm, en iyi yol"-

De Kerchove, AB açısından süreci desteklemenin bir yolunun da PKK üzerindeki baskının canlı tutulmasından ve örgütün çözüm sürecine destek vermekten başka alternatifinin olmadığını anlamasını sağlamaktan geçtiğini belirtti. Çözüm sürecinin, "bu sorundan kurtulmak için her iki taraf için de en iyi yol" olduğunu ifade eden De Kerchove, "PKK'yla mücadelesinde Türk hükümetine destek verdik ve örgütü AB terör örgütleri listesine koyduk. EUROJUST (AB'nin adli işbirliği birimi) bünyesinde hem Türkiye'den hem de ilgili üye ülkelerden savcıların katıldığı özel toplantılarımız oluyor. Örgüte karşı baskı amaçlı yardımımız sürüyor ama dünyanın çok sayıda farklı bölgesinde de tanık olduğumuz gibi sorunun barışçıl çözümünün en iyi yol olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda da AB'nin yardımcı olabileceği düşüncesindeyiz" dedi.

PKK dosyasının AB içinde gündemin önemli maddeleri arasında tutulmasından yana olduğunu kaydeden De Kerchove, "Türkiye aday ülke, yakın bir komşu, NATO'daki ortağımız ve her geçen gün daha da istikrarsız hale gelen bir bölgedeki stratejik bir ülke. Tüm bu unsurlar Türkiye'ye neden yardımcı olmamız gerektiğini net şekilde özetliyor. Türkiye'yle yakın işbirliği içinde çalışmamızı gerektiren çok sayıda unsur var" diye konuştu.

Avrupa kamuoyunu oldukça meşgul eden Suriye'ye AB ülkelerinden giden yabancı savaşçılar konusuna da değinen De Kerchove, "Son derece dikkatli olmamızı gerektiren ve Türkiye'nin bize çok yardımcı olabileceği bir konu başlığı da Avrupa'dan Suriye'ye giden yabancı savaşçıların sayısındaki artış. Bunların çoğu Türkiye üzerinden gidiyor. Bu konu her geçen gün daha sorunlu bir hal alıyor. Bu konuyla ilgili ne kadar yakın çalışabilirsek o kadar iyi olur" ifadelerini kullandı.

De Kerchove, son dönemde AB ile Türkiye arasında terörle mücadele alanındaki işbirliğinin arttığına dikkat çekerek, "Gerek PKK konusunda gerekse Suriye'ye Avrupa'dan giden savaşçılar konusunda Türkiye'yle aynı dilden konuşuyoruz ve politikalarımız uyumlu. Türkiye'nin sıkça dile getirdiği örgüt üyelerinin iadesi konusu üzerinde de çalışılıyor" dedi.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim