• BIST 93.043
  • Altın 194,342
  • Dolar 4,7269
  • Euro 5,4871
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 25 °C

Ölçü Ve Tartı Aleti Sahiplerine Muayane Uyarısı

Ölçü Ve Tartı Aleti Sahiplerine Muayane Uyarısı
Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin...

Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin 29 Şubat 2016 da sona ereceğini belirterek, müracaatı yapılmayan her bir ölçü aleti için para cezasının uygulanacağını söyledi.

2016 yılı ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayeneleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Cangi, "3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre ölçü ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulması yasal bir zorunluluk olup damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin 2016 yılı periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresi Şubat ayı sonunda bitecektir. Periyodik muayenelerin yaptırılması sorumluluğu gaz, elektrik ve su sayaçlarında; bu sayaçları dağıtım ağında kullanan dağıtım şirketine veya dağıtımdan sorumlu işletmeye, dağıtım ağı dışında kullanılanlar ile diğer ölçü ve ölçü aletlerinde ise, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamında ölçü ve ölçü aletinden sorumlu kullanıcıya aittir" dedi.

Muayenelerde izlenecek yollarla ilgili bilgilerde veren Cangi şöyle konuştu:

"2 yıllık damga süresini doldurmuş; Hassas kütle ölçüleri, 5 kg'dan yukarı kütle ölçüleri, hububat muayene aletleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, naklimetre, akaryakıt ölçek ve sayaçları, likit petrol gazı (LPG) sayaçları, Tartım kapasitesi 2000 kg'ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri, diğer tartı aletleri (Avrupa Birliği direktifini uyumlaştıran ürüne münhasır yönetmelikler kapsamına girmeyen tartı aletleri örnek aks kantarları) ile 10 yıllık damga süresini doldurmuş; Elektrik, su ve gaz sayaçları için Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne yaptırılacaktır. 2 yıllık damga süresini doldurmuş; Uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler), Akıcı maddeler için hacim ölçüleri, Kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri, 5 kg'a kadar (5 kg dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri, tartım kapasitesi 2000 kg'a kadar (2000 kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan III ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg'a kadar (2000 kg dahil) mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ve ibreli teraziler için Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına; 2 yıllık damga süresini doldurmuş; Otomatik tartı aletleri, Tartım kapasitesi 2000 kg'a kadar (2000 kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, I ve II nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri için yetkili muayene servislerine; bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Periyodik muayene için zamanında müracaat etmeyenler(daha sonra müracaat etmiş olsalar dahi) haklarında damga süresi geçmiş ölçü aleti kullanma fiilinden dolayı 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu'nun 15. maddesi hükümleri dahilinde idari cezai işlem uygulanmaktadır."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim