• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C

NKÜ Ve Tttsd Ülke Çapında Bir İlki Gerçekleştirdi

NKÜ Ve Tttsd Ülke Çapında Bir İlki Gerçekleştirdi
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörlüğü ile Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) arasında NKÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü lisans...

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörlüğü ile Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) arasında NKÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü lisans öğrencilerine akademik eğitim, kariyer, gelişim ve mezuniyet sonrası istihdam desteği verilmesine yönelik işbirliği içeren protokol imzalandı.

Çorlu Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen imza törenine, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, TTTSD Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, Başkan Yardımcıları Fatma Şener ve Kemal Oğuz ile ÇMF Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. H. Ziya Özek, ÇMF Dekan Yardımcıları, Çorlu Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencileri katıldı.

Ülkede tekstil alanında ve lisans düzeyinde tüm yüksek öğretim kurumları içinde ilk olan örnek uygulama çerçevesinde, NKÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü lisans öğrencileri, TTTSD üyesi firmalar ile işbirliği içinde, 1'inci sınıftan başlayarak 3 yıla yayılmış yabancı dil eğitim desteği, eğitim yardım paketi, bizzat işverenler tarafından ayda en az iki gün kariyer koçluğu desteği alacak ve Sektör Tümleşik Eğitim uygulamasını da bu firmada yapacak.

Mezuniyet sonrasında da B2 düzeyinde yeterli İngilizce düzeyine ulaşmış olanlar, protokol kapsamında ilgili firma tarafından ulusal İK kriterlerine uygun ücretle istihdam edilecek. Protokol gereği oluşacak AKADEKİP Yürütme Kurulu, öğrencilerin firma tercihlerine göre yapılacak yüz yüze görüşmeler sonrasında firmalar ile öğrenci eşleştirmesini gerçekleştirecek.

İşbirliğinin Tekstil Mühendisliği Bölümünün sektör ve TTTSD ile yakın ilişki ve işbirliğini daha da güçlendirip geliştireceğini ifade eden, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziya Özek, 2008 yılında eğitime başlayan bölümün, geçen süre içinde mevcut 16 tekstil mühendisliği bölümü arasında saygın bir yer edindiğini belirtti.

Prof. Dr. Özek, bugün itibariyle 275 lisans ve 78 lisansüstü öğrenciye hizmet veren NKÜ Tekstil Mühendisliği Bölümünün çeşitli ilklere öncülük ettiğini, Sektör Tümleşik Eğitim Modeli, Tekstil Kümelenme Projesi ve şimdi de AKADEKİP projesi ile ülkedeki kamu üniversiteleri için örnek bir model oluşturduklarını ifade etti.

Ülke genelinde tekstil mühendisliği bölümlerinde kontenjan sıkıntısının yaşanmadığı, NKÜ Tekstil Mühendisliği bölümünün uygulama ile mevcut öğrencilerin daha iyi eğitim ve motivasyon fırsatı yakalayacağı, diğer taraftan gelecek yıllardaki giriş puanlarında önemli artışların olmasının beklendiği kaydedildi. NKÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü ile TTTSD işbirliği sayesinde sektöre daha nitelikli ve sektörü özümsemiş mühendislerin yetiştirileceği beklentisi dile getirildi.

Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokma Hakan Tecer, fakültenin uygulamalı eğitimi çok önemsediğini ve bölgedeki sanayi kuruluşları ile çok yakın işbirliklerinin var olduğunu vurgulayarak, işbirliği protokolünün gerçekten çok önemli ve anlamlı olduğunu ifade etti.

Türkiye için ilk olan uygulamanın, fakültenin diğer bölümlerine de örnek teşkil edeceğini dile getiren Prof. Dr. Tecer, Çorlu Mühendislik Fakültesi mezunlarının bölgedeki kuruluşlarda başarıyla istihdam edildiğini hatırlattı.

Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat da, Namık Kemal Üniversitesi ile işbirliği oluşturmaktan çok memnun olduklarını ve bu işbirliğinin öğrenciler ve üniversite kadar sanayiciler için de gerekli ve yararlı olduğunun altını çizdi. Tekstil sektörünün, ülke için önemini vurgulayarak yüksek ihracat performansı yanında yurtiçi talebinin de yüzde 95'ini karşılayabilmekte olduğunu ifade eden Canpolat, genç mühendis adaylarının yabancı dil eğitimlerine destek olmak ve uygulamalı eğitime destek vermenin yanı sıra, işverenler tarafından bizzat yapılacak kariyer koçluğunun, genç mühendis adayları için bulunmaz bir fırsat olacağını belirtti. Canpolat, NKÜ ile başlatmış oldukları işbirliğinin değişik platformlarda artarak sürmesinin en büyük beklentileri olduğunu dile getirdi.

NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ise, protokolün ortaya çıkarılmasına katkı koyan herkese teşekkür ederek, üniversitenin bölge kurumlarıyla işbirliklerinin artarak sürdüğünü ifade etti.

NKÜ'nün hızlı bir gelişme süreci yaşadığını dile getirerek, bu gelişmede Çorlu Mühendislik Fakültesinin de lokomotif olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şimşek, üniversite olarak Teknoloji Geliştirme Bölgesini geliştirmeye yönelik yeni yatırımlar sayesinde, bölgedeki etkisi ve gücünün daha da artacağının müjdesini verdi.

Açılış konuşmalarının ardından, 9 maddelik protokol Rektör Prof. Dr. Osman Şimşek ve TTTSD Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat tarafından imzalandı. Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin büyük bir coşku ve heyecan yaşadıkları imza töreninin ardından Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanlığı tarafından kokteyl düzenlendi.

NKÜ Ve Tttsd Ülke Çapında Bir İlki Gerçekleştirdi

NKÜ Ve Tttsd Ülke Çapında Bir İlki Gerçekleştirdi

NKÜ Ve Tttsd Ülke Çapında Bir İlki Gerçekleştirdi

NKÜ Ve Tttsd Ülke Çapında Bir İlki Gerçekleştirdi

NKÜ Ve Tttsd Ülke Çapında Bir İlki Gerçekleştirdi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim