• BIST 115.147
  • Altın 164,243
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

Nitelikli İş Gücü İçin İş Birliği Yaptılar

Nitelikli İş Gücü İçin İş Birliği Yaptılar
Türk Telekom, mesleki eğitime ve istihdama katkı sunan Meslek Yüksekokulu İşbirliği Projesi kapsamında üniversitelerle işbirliklerine devam ediyor.

Türk Telekom, mesleki eğitime ve istihdama katkı sunan Meslek Yüksekokulu İşbirliği Projesi kapsamında üniversitelerle işbirliklerine devam ediyor.

Mesleki eğitime ve istihdama katkı sunan Türk Telekom, "Meslek Yüksekokulu İşbirliği Projesi" kapsamında üniversitelerle işbirliklerine devam ediyor.

Proje ile MYO öğrencilerinin telekomünikasyon sektörüyle ilgili mevcut teknik bilgi ve becerilerinin artırılması ve sektöre nitelikli iş gücünün kazandırılması hedefleniyor. Türk Telekom, proje kapsamında son olarak Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu (Ege MYO) ile işbirliği yaptı.

Türk Telekom, Meslek Yüksekokulu İşbirliği Projesi kapsamında üniversitelerle yaptığı işbirliği anlaşmalarına Erciyes ve Gazi Üniversitesi'nin ardından Ege Üniversitesi'ni de ekledi. Ege Üniversitesi ile İzmir'de iş birliği anlaşması imzalayan Türk Telekom, aynı gün anlaşma kapsamında kurulan "Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulama Laboratuvarı'nın da açılışını yaptı.

İki kurum arasındaki iş birliği imza törenine Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin, Ege Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. H. Semih Güneş, Türk Telekom Batı I Bölge Müdürü Timur Sevim ve Türk Telekom Akademi Teknik Fonksiyonlar Gelişim Grup Müdürü Doğan Özmen katıldılar.

Türk Telekom ve Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu arasında yapılan anlaşma kapsamında sunulacak "Telekomünikasyon Teknolojileri" dersiyle, üniversitenin Elektronik Haberleşme, Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Bölümü öğrencilerinin bu alanda teknik uzmanlık kazanmaları hedefleniyor. Telekomünikasyon sektöründeki teknik cihaz kurulum, işletme ve arıza ıslahı faaliyetlerinin öğrencilere aktarıldığı projeyle, teorik bilginin pratiğe dönüştürülerek üniversite-sanayi işbirliğinin etkin olarak sağlanması da amaçlanıyor.

SEKTÖRE NİTELİKLİ ELEMAN KAZANDIRIYOR

Türkiye'nin geleceği için yatırım yapan Türk Telekom, MYO işbirliği projesini tüm Türkiye'ye yaygınlaştırmayı hedefliyor. Sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Meslek Yüksek Okullarında dersler sunuyor. Türkiye'nin en büyük kurumsal okulu Türk Telekom Akademi'nin eğitmenlerinin desteği ile verilen ve sanal sınıf, e-öğrenme, yüz yüze eğitim, bilgi kütüphanesi, mobil öğrenme gibi ileri eğitim yöntemlerinin uygulandığı dersler sonunda başarılı olan öğrencilere "Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Belgesi" veriliyor. Program, ayrıca telekomünikasyon alanında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında en kapsamlı ve en geniş kitleye hitap eden sertifika programlarından biri olarak da dikkat çekiyor.

Ege Üniversitesi Ege MYO'da "Telekomünikasyon Teknolojileri" dersi 25'er öğrenci ile yürütülecek. Öğrencilerin seçebileceği bu özel ders kapsamında Türk Telekom'un belirlediği Haberleşmenin Gelişimi, Erişim Şebekeleri Bakır Kablo Ek ve Ölçüm Metotları, Türk Telekom'da PSTN VE XDSL Servisleri, Erişim Şebekeleri Fiber Ek ve Ölçüm Metotları, Yeni Nesil Erişim Teknolojileri - FTTH, IPTV, WiFi, FTTB/C Sistemleri, Türk Telekom'da Enerji ve Soğutma Sistemleri ile Temel Network Eğitimi konuları öğretilecek. 14 hafta boyunca haftada 1 gün olarak düzenlenecek olan programda Telekomünikasyon Teknolojileri Laboratuvarı'nda 56 saat teori ve uygulamayla, konuyla ilgili e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri gerçekleştirilecek.

"PROGRAM, SEKTÖRDE FARK YARATACAK MEZUNLAR VERECEK"

Türk Telekom ve Ege Üniversitesi arasındaki iş birliği imza töreninde konuşan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin, sertifika programlarıyla birlikte sektörde fark yaratacak mezunların ortaya çıkacağını söyledi. Telekomünikasyon sektörünün yeni kuşağın en fazla istihdam edildiği alanların başında geldiğine dikkat çeken Şahin; "Türk Telekom olarak, hem nitelikli personel açığını kapatmak hem de öğrencileri teknolojiyle buluşturarak günümüzün mesleklerine hazırlamak üzere yoğun mesai harcıyoruz. Sertifika almaya hak kazanan öğrencilerimizi Türk Telekom olarak bünyemizdeki açık pozisyonlar için değerlendirip uygun adayları Türk Telekom ailesine katmayı arzuluyoruz. Ege Üniversitesi'nin eğitim alanındaki deneyimi ile Türk Telekom olarak 175 yıllık engin deneyim ve bilgi birikimimizin bir çıktısı olan Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Sertifika Programı'nın sektörümüzde başarılı işlere imza atacak nitelikte insanlar yetiştireceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"İŞ DÜNYASINA KOLAYLIKLA UYUM SAĞLAYABİLECEKLER"

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise yaptığı konuşmada, "Bu işbirliği ile telekomünikasyon alanındaki gelişmelerin öğrencilere ve mezunlara aktarılması ve telekomünikasyon alanında ihtiyaç duyulan telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda Türk Telekom tarafından Ege Meslek Yüksekokulu'nda Telekomünikasyon Teknolojileri Laboratuvarı oluşturuldu. Türk Telekom tarafından, laboratuvarda öğrencilerin teorik bilginin uygulamalı şeklini de öğrenmelerini sağlamak için uçtan uca telekomünikasyon cihazlarının kurulumu gerçekleştirildi. Böylelikle Ege Meslek Yüksekokulu öğrencilerimiz, mezuniyet sonrası bu sektörde görev almaları durumunda almış oldukları uygulamalı eğitim nedeniyle iş dünyasına kolaylıkla uyum sağlayabilecekler. Ayrıca Telekomünikasyon Laboratuvarında protokol kapsamında Türk Telekom'un teknik elemanlarının meslek içi eğitimleri de gerçekleştirilecek. Türk Telekom tarafından oluşturulan bu laboratuvarda öğrencilerimiz mezuniyet sonrasında ilgili konuda sektörün aramış olduğu yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından seçilebilir olmalarının arttırılması hedeflenmektedir" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim