• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

Niğde, Mersin’le Bütünleşiyor

Niğde, Mersin’le Bütünleşiyor
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, "Niğde Çevre İllerle Bütünleşiyor" projesi kapsamında Mersin'de basın toplantısı düzenledi.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, "Niğde Çevre İllerle Bütünleşiyor" projesi kapsamında Mersin'de basın toplantısı düzenledi. Ulusal, yerel ve bölgesel basın kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Niğde'yi turistik, ekonomik, kültürel ve sosyal yönleriyle anlatan Başkan Akdoğan, Niğde'nin çevre illerle kaynaşması için hayata geçirdikleri projenin olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını bildirdi.

Niğde Belediye Başkanlığının, Niğde'nin tarihi, turistik, kültürel, ekonomik ve sosyal yönlerinin her anlamda tanıtılması amacıyla geçen ay ilkini Adana'da gerçekleştirdiği, "Niğde Çevre İllerle Bütünleşiyor" projesinin ikinci adımı Mersin'de atıldı. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Mersin Sultaşa Otel'de projeyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal, Mersin'de faaliyetlerini sürdüren, ulusal, bölgesel ve yerel gazete, TV ve radyoların yönetici ve temsilcileri katıldı. Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, ilkini Adana'dan başlattıkları, Mersin'de devam eden projenin Kayseri, Konya ve Ankara illerini de kapsadığını ifade ederek, " Projemizdeki amacımız, Niğdemizin çevre illerle bütünleşmesi, ilimizin her yönüyle tanıtılması, anlatılmasıdır. Öncelikle biz adı geçen illerimizde toplantılar düzenleyeceğiz. Ardından bizim programlarımıza katılan gazeteci kardeşlerimizi Niğde'ye davet edeceğiz ve çeşitli geziler düzenleyeceğiz. Niğde'ye davet ettiğimiz misafirlerimize Niğde'yi gezdireceğiz." dedi.

ONCE KENDİ BÖLGEMİZDE TANINMALIYIZ

Niğde'nin bölgesinde güçlü yönlerini de ortaya çıkarmayı amaçladıklarını vurgulayan Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, "Her ilin belediye başkanı kendi ili ile ilgili mutlaka iyi şeyler yapmalı, güzel şeyler yapmalı. Bunlardan bir tanesi de ilini hem bölgesinde hem ülkesinde daha sonra dünyada tanıtmalı. Eğer biz illerimizi kendi bölgemizde tanıtamazsak Türkiye'de tanıttığımız dan ya da dünyada tanıttığımız dan söz edemeyiz. Bu bakımdan biz bir adım atarak böyle bir projeyi geliştirdik ve Niğdemizi siz değerli basın mensuplarımızın aracılığı ile illerimizde tanıtmaya başladık. Adana'da yaptığımız programda hakikaten olumlu geri dönüşler aldık. Faydalı bir program gerçekleştirdiğimizi gördük ve ne kadar isabetli bir karar aldığımızın ve projenin uygulanması için çaba içerisine girdiğimizin doğru olduğunu düşündük" diye konuştu.

Mersin'in Niğdelileri heyecanlandıran bir il olduğuna işaret eden Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Mersin'de ikamet eden Niğdelilerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu, buna karşılık, Niğde'de de önemli sayıda Mersinlinin ikamet ettiğini belirtti. Ayrıca Niğde'nin 8 bin yıla dayanan bir tarihi mirasa sahip olduğunu anlatan Başkan Akdoğan, "Hitit uygarlığından Roma imparatorluğuna, oradan Bizans daha sonra Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunların hepsine Niğde ev sahipliği yapmış ve bu uygarlıkların hepsinin Niğde'de bu gün canlı örneğini görmemiz mümkün. Hatta Kapadokya'nın başkenti Tyananın da Niğde'de olduğunu buradan özellikle belirtmek istiyorum." dedi. Başkan Akdoğan, Niğde'deki eğitim hayatına dair ise şunları söyledi:

"Niğde bir üniversite şehri. 132 bin nüfusu olan bir şehirde 25 bin üniversite öğrencimiz var. Mukayese yaptığımız zaman bir çok ilimizde rastlayamayacağımız bir durumdur 132 bin nüfuslu bir ilin 25 bin öğrencisinin olması. Ayrıca önümüzdeki 2 yılın sonunda bu rakam 32 bine doğru tırmanacak, çünkü 4 tane Niğde Üniversitesi bünyesinde fakülte inşaatının devam ettiğini ve yine Tıp Fakültesi inşaatının da temmuz ayı ile beraber Niğde'de başlayacağını düşünürsek 5 tane fakülte inşaatının devam ettiğini söyleyebiliriz. Bunun oluşturacağı sinerji ile beraber 32 bin kadar Niğde Üniversitesi öğrencisine sahip olacağız. Bu bakımdan Niğde bir üniversite kentidir.

UCUZ KONUT PROJESİ

"Bir başka taraftan sokaktaki üniversite öğrencimize sorduğumuz zaman Niğde'de her 10 üniversite öğrencisinden 1 tanesi Mersin'den geliyor. Niğde Üniversitesi öğrencisinin yüzde 10'u Mersinlidir, yani 2000 - 2500 civarında Niğde Üniversitesinde okumak için Mersin'den gelen kardeşimiz var. Şimdi bununla yayla turizmini de birleştirmemiz lazım. Elbette oradaki ucuz konut elde etmeyle ilgili çalışmalarımız da biz, Mersinliler gelsin Niğde'den ucuz konut alsın, yazın kendisi otursun kışın da çocuğu üniversiteye gitsin okusun. Bu bakımdan biz TOKİ ile şu anda 6 bin konut projesi yürütüyoruz. Bunun 715 tanesi bir ay sonra yani haziran ayında teslim edilecek, 1800 tanesini de önümüzdeki yıl haziran ayında teslim alacağız, 2018'in Haziran ayında ise 6 bine tamamlamış olacağız. Bunun yanı sıra özel sektör ile geliştirdiğimiz proje kapsamında 2 bin konut daha üreteceğiz. Böylece 8 bin konut üretmiş olacağız, bunun yanı sıra özel sektörün de yaptığı konutları düşündüğümüz zaman Niğde'de önümüzdeki 3 yılın sonu gelmeden yaklaşık 15 bin konut üretileceğini söyleyebilirim. Bu da ucuz konut edinme noktasında ciddi avantajlar sağlayacak. TOKİ'nin pazarlayacağı konutlarda ise zaten kira öder gibi ev taksiti ödeyecekler. Biz bu noktada Niğde'nin avantajlı ve yine en güçlü yönünün burası olduğunu düşünüyoruz."

GÜÇLÜ YÖNLERİ

"Yine Niğde'nin güçlü yönü ulaşımdan yana ki hava alanı inşaatımız 2016 yılı programına girdi, şu anda proje çalışması başladı. Niğde havaalanının 2017 yılında ihalesi yapılarak 2018 yılında kısmet olursa Niğde'ye uçaklar inip kalkabilecek. Bu da Niğde açısından önemli bir avantaj, bir başka taraftan da Türkiye'de ilk olarak kurulan ve resmi gazetede yayımlanan enerji ihtisas bölgesi.. Bu enerji ihtisas bölgesi ki resmi gazetede yayımlandı ilki Türkiye'de ikincisi Konya Karapınar'da kuruldu, üçüncüsü önümüzdeki günlerde kurulacak ama Türkiye'de ilk etapta 3 tane kurulacak, bunlardan 1 tanesi Niğde'de.. Yani güneş enerjisi ile ilgili Türkiye'de Enerji Bakanlığının ölçümlerine baktığımız zaman Türkiye'de 2 yer var biri Niğde biri de Karapınar; en fazla güneş enerjisi elde edilebilecek yerler arasında. Dolayısıyla her ikisinde enerji ihtisas bölgesi kuruldu ve şu anda bununla ilgili yabancı ve yerli yatırımcılar Niğde'nin bu enerji ihtisas bölgesinden yer almak için Bakanlığa müracaatlarını başlattılar ve tabi bunun da Niğde'ye ve ülkemize mali açıdan ciddi katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz. Bugün Keban barajının 600 bin Megawatt ürettiği enerjinin 2 buçuk katı kadar daha Niğde'de ki enerji ihtisas bölgesinden enerji elde edilebileceğini söyleyebilirim.

Bunların tamamını üst üste koyduğumuz zaman Niğde her alanda ciddi gelişmeler gösteren bir şehir ve yine Mersinli kardeşlerimizin ilgisini çekecek, hem çocuklarımız orada eğitimlerini alabilecekler hem siz yaz turizmini, yaz günlerinizi, Mersin'in sıcağından bunaltıcı neminden rutubetinden daha sade bir havada suyuyla, havasıyla, iklimiyle hakikaten güzel bir şehirde vaktinizi geçirebilirsiniz.

En kısa sürede Niğde'ye sizleri davet ederek misafir edeceğiz. Niğdemizin Bolkar dağlarından Aladağlara kadar, Kemerhisar Su Kemerlerinden Roma havuzuna kadar yine Gümüşler Manastırına kadar Niğdemizin Hüdavent Hatun türbesinden Alaaddin Cami'sine kadar, bir çok yerimizi sizlere ve sizler aracılığıyla da Mersinli kardeşlerimize tanıtacağız."

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal da Niğde Belediyesinin başlattığı projeden heyecan duyduğunu belirtti. İlk defa bir kent belediyesinin Mersine gelerek, gazetecilerle birlikte etkinlik düzenlediğine vurgu yapan Ünal, bunu çok anlamlı bulduklarını ifade etti. Ünal, Mersin'de böyle bir etkinlik düzenlediği için Niğde Belediyesini kutladığını da sözlerine ekledi.

Niğde, Mersin’le Bütünleşiyor

Niğde, Mersin’le Bütünleşiyor

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim