• BIST 98.397
  • Altın 220,658
  • Dolar 5,3418
  • Euro 6,0852
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C

Müftü Baldemir; "Uşak’taki dini hareket Ege Bölgesinde 1 numara"

Müftü Baldemir; "Uşak’taki dini hareket Ege Bölgesinde 1 numara"
Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir Uşak'ta gerçekleştirdikleri din hizmetleri hakkında bilgiler verdi.

Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir Uşak'ta gerçekleştirdikleri din hizmetleri hakkında bilgiler verdi. Yapılan hizmetlere Uşak halkının dine olan duyarlılığının çok yüksek olduğunu ve hizmetlere olağanüstü bir destek verdiğini söyledi. Baldemir; " Uşak'taki dini hareket Ege bölgesinde 1 numara. Bunu üstüne basa basa söyleyebilirsiniz ben ispat ederim" dedi.

Uşak Müftülüğü olarak 3 türlü Kur'an eğitimi yaptıklarını söyleyen Müftü Eyüp Baldemir ; " Birincisi yetişkinlere yönelik kış döneminde yani eğitim dönemi içerisinde yapmış olduğumuz Kur'an eğitimi. İkincisi okulların kapanmasıyla ağırlıklı olarak camilerde vermiş olduğumuz yaz Kur'an kursları. Üçüncüsü de 4-6 yaş arasına vermiş olduğumuz eğitim, tabi bu gruba Kur'an-ı Kerim'i öğretmekten ziyade çocuğa dinini anlatmak, hayata hazırlamak, bunun yanında abdesti, namazı derken 4-6 yaş bittiğinde hemen hemen Kur'an'ı da öğrenmiş oluyorlar. Tabi bunun yanı sıra adabı muaşeret kaidelerini öğreniyorlar, davranış şekilleri etkili oluyor yani temel eğitimi bu özellikler üstüne bina etmiş oluyoruz. Böyle bir eğitime 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında başladık, şu an 18 sınıfımız var. Allah nasip ederse bu sene biz onu 30 olarak hedeflemiştik herhalde bu gidişle 35'i geçeceğiz. Şu an 6 adet müstakil 4-6 yaş Kur'an Kursumuzun inşaatı devam ediyor, bunlar 201-2019 Eğitim yılına inşallah yetişecek, inşallah 4-6 grubunda en az 35 sınıf olacak.

4-6 yaşa yönelik Kur'an eğitiminde Uşak'ta bir ilki gerçekleştiren Baldemir konuya Uşaklıların büyük teveccüh gösterdiğini ve talebin beklenenin çok üstünde olduğunu söyledi. Bir sınıf hazırladığında 3 sınıflık müracaat olduğuna değinen Baldemir bu yıl talebin ikiye katlanacağını düşünürken şu an 3 katına doğru ilerlediği bilgisini verdi. Velilerin duyarlılığının yanında hayırsever vatandaşlarında aynı ölçüde taşın altına elini koyduklarını örneklerle anlatan Baldemir müstakil olarak Kur'an Kursu yaptıran hayırseverlerin olduğunu vurguladı.

Hazırlanan kurslarda kendisini en çok Zemzem bölgesindeki 3 sınıfın sevindirdiğini geçen sene bütün uğraşılarına rağmen bu kursun eğitime açılamadığını ancak bu yıl 3 sınıfın bittiğini ve 4. sınıfa çalıştıkları bilgisini verdi. Baldemir; " 2 Sınıf yetişkinlere yönelik 2 sınıf da inşallah temel 4-6 yaş Kur'an kursumuz açılacak ki ben buna çok seviniyorum. Halkın yapısı orada biraz daha kırsal kesim, fakir halkın olduğu bölge, çocuk sayımız iyi. Şehrin öbür bölgelerindeki vatandaşlarımız bir şekilde bu ihtiyacı görüyor, kendileri de gayret ediyor ve el birliğiyle ihtiyaçları gideriyoruz ama buradaki vatandaşlarımız maddi yönden biraz fakir oldukları için böyle bir destek de olması gerekiyordu, hamdolsun o ihtiyaç giderilecek ve giderildi. İnşallah Zemzem'de bu sene 2 sınıf yetişkinlere 4 sınıf 4-6 yaş grubuna yönelik olmak üzere 6 sınıfta eğitim yapacağız.

Yaz Kur'an kurslarına müracaat eden öğrenci sayısında geçen yıla göre artış olduğunu belirten Baldemir Uşak merkezde şu ana kadar 4 bin 225 erkek, 4 bin 161 de kız öğrencinin kayıt yaptırdığını ancak kayıtların devam ettiğini gün geçtikçe bu sayının arttığını söyledi. İlçelerle beraber erkek öğrenci sayısının 6 bin 351, kız öğrenci sayısının 6 bin 138 ve ilçelerle toplam öğrenci sayısının 12 bin 500 civarında olduğu bilgisini veren Baldemir Uşak merkezde köylerde dahil olmak üzere 275 cami, 94 Kur'an kursu, 2 mescitle beraber toplamda merkezde 371, ilçelerle birlikte 592 noktada yaz Kur'an kursu hizmetinin verildiğini söyledi.

Daha önceki yıllara göre bu yıl yaz Kur'an kurslarında bir fark gözlemlediğini anlatan Baldemir gözlemini şu şekilde anlattı; " Geçtiğimiz yıllarda öğrenciler okullar kapandığı zaman camilere derslere gelirler, ilk günler çok kalabalık olur, 15 günden sonra 3.-4. hafta öğrenci sayısı azalır, kursların kapanmasına yakın öğrenci sayısı neredeyse üçte bire inerdi. Bu yıl ise her geçen gün artıyor öyle tahmin ediyorum öğrenci sayısı eksilmeyecek bu da bana toplumda bir uyanışın işareti gibi geliyor" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm alanı karşısında yer alan Belediye Cami'nde yapılanlar hakkında da bilgiler veren Müftü Baldemir konuyla ilgili olarak şunları söyledi; " Bana aktarılan bilgiler göre FETÖ burayı karargah olarak kullanıyormuş. Daha sonra burası vakıflara geçmiş sonrasında burayı ben kiraladım camiden sonra altta iki kat var geniş bir mekan 500 metrekarenin üzerinde. Uşak'ta çok ihtiyaç olarak gördüğümüz gençlik merkezini buraya yapmayı planladık. Harekete geçtik, bir yıla yakın süredir çalışma yapıyoruz. Birinci katını gençlik merkezi olarak planladık, inşaatı bitmiş durumda, artı birinci katta 250-300 kişilik küçük bir salonumuz da var. Eğitim, seminer amaçlı ufak toplantıların yapılabileceği bir salonumuz olacak, hatta ihtiyaç duyulduğu zaman burada nikah da kıyılır diye düşünüyorum.

ikinci kat tamamen spor amaçlı hemen hemen her türlü spor yapılabilecek hatta ok atma projemiz bile var inşallah, güreş,ağırlık çalışmaları, kilo problemi olanlar için cimnastik çalışmaları gibi alanlarda hizmet vermek için Spor İl Müdürümüz ile beraber çalışıyoruz. İnşallah en kısa zamanda öyle tahmin ediyorum eğitim döneminde önce hazırlamış olacağız. Hem kızlarımız, kadınlarımız hem erkeklerimiz yetişkin ve gençlerimiz oradan istifade edecekler. Bizim orada hem yöneticimiz olacak hem de bilinçli antrenörler eşliğinde bu sporlar yapılacak. Tabi kadınlar ile erkekler ayrı ayrı zamanlarda burayı kullanacak."

Postacı yurdu olarak bilinen yeri kendilerine geçtiği bilgisine veren Müftü Baldemir Diyanet Vakfının bu yıl itibariyle orada hizmet vermeye başlayacağını idarecilerin atandığını, tadilat ve tamiratının 15 gün içerisinde bitirileceğini ve gelecek eğitim-öğretim sezonunda burada 250-300 kız öğrencinin istihdam edileceğini belirtti.

Uşak halkının duyarlılığından son derece memnun olduklarını vurgulayan Müftü Baldemir ; " Biz adresi gösterdiğimiz zaman istememize gerek kalmıyor Uşak kendiliğinden bu ihtiyaçlarımız görüyor. Bu yapılanlara ben kendi paramı harcamadığıma göre demek ki duyarlı Uşak halkı bunu bize veriyor. Cami ve Kur'an kursu inşaatlarımız her geçen gün devam ediyor. Şu an 6 tane inşaatı devam eden camimiz var, 3 caminin yeni temelini attık, açılmak üzere gelen 3 camimiz var, bu sene açtıklarımız var. Din hizmetleri Uşak'ta konuma göre iyi, Türkiye'deki en iyi illerden biri diyebilirim. Türkiye'nin birkaç bölgesinde çalışmış biri olarak şunu söyleyebilirim Uşak'taki dini hareket Ege bölgesinde 1 numara. Bunu üstüne basa basa söyleyebilirsiniz ben ispat ederim"

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim