• BIST 107.391
  • Altın 173,132
  • Dolar 4,0689
  • Euro 4,9471
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 26 °C

MHP'li Yeniçeri'nin açtığı davayla ilgili açıklama

MHPli Yeniçerinin açtığı davayla ilgili açıklama
TBMM İdari Teşkilatı, milletvekilleri tarafından hükümete yöneltilen soru önergelerini Başkanlığın işine gelmemesi nedeniyle iade etmenin söz konusu olamayacağını belirtti.

TBMM İdari Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada, bir gazetenin bugünkü sayısında, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin, belediyelerin arazi satışı ve kiralamasıyla ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler'e yönelttiği 324 soru önergesinin işleme alınmaması nedeniyle Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde açtığı davayla ilgili, "Bu sorular işlerine gelmedi tabii" başlığıyla köşe yazısı yayınlandığı anımsatıldı.

Yeniçeri'nin farklı illerdeki belediyeler tarafından satılan ve kiralanan taşınmazlarla arazileri soru konusu yaptığı anlatılan açıklamada, aynı konudaki soruların her il için farklı önergelerle yöneltildiği kaydedildi.

TBMM İçtüzüğünün 96. maddesine göre sorunun kısa, gerekçesiz ve kişisel görüş ileri sürmeksizin, kişilik ve özel yaşama ilişkin konuları içermeyen önergeyle hükümet adına sözlü veya yazılı olarak cevaplandırılmak üzere, Başbakan veya bir bakandan açık ve belli konular hakkında bilgi istemekten ibaret olduğu anımsatılan açıklamada, şöyle devam edildi:

"Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere bilgi istenilecek belli bir konunun, bir önergeyle sorulması gerekmektedir. Başkanlığımız tarafından yeniden düzenlenip tekrar verilmek üzere Sayın Milletvekiline iade edilen 324 parçaya bölünmüş soru, aslında tek veya birkaç soruda birleştirilebilir niteliktedir. Sayın Milletvekili tarafından konunun her bir il için ayrı ayrı sorulduğu 324 önerge ile aynı tarihte verilen ve tüm illere ait hususların birer önerge ile sorulduğu aynı mahiyetteki 4 soru önergesi ise işleme alınmıştır. Bu durum, sorunun içeriğinin Başkanlık tarafından reddedilmediğinin açık bir göstergesidir.

Başkanlığın başından beri ve yıllardır sürdürdüğü bu tutumu, tek bir sorunun yüzlerce, binlerce parçaya bölünerek, aynı cümlelerle ve farklı isimler altında sorulmasının bir yol olarak seçilmesiyle birikecek yüzbinlerce sorunun parlamenter denetimi tıkamasını önlemeye yöneliktir. Bir ilin bütün köylerine yapılan yatırımları tek tek öğrenmek için tek bir soru sormak mümkünken, aynı soruyu binlerce köyün her biri adına ayrı ayrı sormak uygun bulunmamaktadır. Diğer taraftan, aynı sorunun yüzlerce ayrı yazıya konu edilmesi, yüzlerce ayrı yazıyla postaya verilmesi, yüzlerce ayrı çalışmayla derlenmesi, yüzlerce aynı içerikli cevabın ayrı ayrı postalanması Başkanlığımızca kamu kaynaklarının basiretli kullanılması ve yönetilmesine uygun değerlendirilmemiştir.

Herhangi bir sorunun Başkanlığın işine gelmemesi nedeniyle iadesi söz konusu olamaz. Başkanlık, çalışmalarını İçtüzük ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ve sistemi mümkün olabilecek en verimli şekilde işletmeye yönelik ve basiretin, sorumluluğun gereklerine uygun yürütmektedir."

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim