• BIST 94.718
  • Altın 193,378
  • Dolar 4,7612
  • Euro 5,4840
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

MHP'li Engin Alan için çok kritik gelişme

MHP'li Engin Alan için çok kritik gelişme
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, hakkında kesinleşen mahkeme kararı bulunan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan için yasa önerisinde bulundu.

Çiçek'in talimatıyla Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı, Ceza ve Güvenlik  Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılması'na Dair Kanun Teklifi  taslağı hazırladı. 
 
Teklif, Ceza ve Güvenlik Tedbirleri'nin İnfazı Hakkında Kanun'a geçic  bir madde ekliyor. 
 
Buna göre, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan milletvekili genel  seçimlerinde milletvekili seçilenlerden, yargılamasına devam olunarak hakkında  mahkumiyet kararı verilenler ile hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı  bulunanların hükümlerinin infazı ve mahkumiyet kararının TBMM'ye bildirimi,  yasama dönemi sonunda milletvekili sıfatının sona ermesine bırakılacak. 
 
Teklif taslağının gerekçesinde, yasama dokunulmazlığının  milletvekiline tanınan kişisel bir ayrıcalık değil, yasama fonkisyonunun yerine  getirilmesi için görev gereği tanınmış bir hak olduğu vurgulanarak, şu ifadelere  yer verildi: 
 
"Esas amacı milletvekillerinin şahsını değil, yasama fonksiyonunu  korumak ve demokrasin sağlıklı yürümesini sağlamaktır. Yasama dokunulmazlığının  milletvekillerinin yasama çalışmalarına katılmasını engelleyecek olan ceza  hükmünün infazı işlemlerine karşı güvence sağlaması gerekir. Milletvekilinin  yasama görevini daha iyi yapabilmesi amacıyla tanınan bu ayrıcalık, kamu yararı  nedeniyledir. Dolayısıyla dokunulmazlık müessesinin herhangi bir sınırlamaya tabi  tutulmadan, tam olarak uygulanması, kamu yararına uygun olacaktır. Bu kamu  yararı, milletvekillerine tanına ayrıcalıkların, eşitlik ilkesini ihlal  etmesindeki kamu zararından daha önceliklidir. Ceza hükümlerinin yerine  getirilmesi nedeniyle milletvekili seçilmiş olan bir kimsenin, yasama faaliyetine  katılamaması kamu vicdanını zedeleyecektir." 
 
Gerekçede, seçilmiş milletvekillerinin yasama faaliyetlerini yerine  getirmelerini engelleyecek hükümlülük halinin, millet iradesiyle oluşan siyasal  temsil yetkisine ve seçilme haklarına bir müdahale teşkil ettiğinin açık olduğu  vurgulandı. 
 
Gerekçede, "Teklif ile milli iradenin temsilcisi olan  milletvekillerinin, Anayasa'nın 7. maddesi uyarınca egemenlik kapsamında sahip  oldukları yasama hakkını, kesintisiz kullanabilmeleri, milli iradenin eksiksiz  olarak Meclis'e yansıması ve yasama görevini yapabilmeleri için haklarındaki  kesinleşmiş mahkeme kararlarının yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona  ermesine bırakılmaktadır" denildi. 
 
Çiçek'in üst yazısı 
 
   Üst yazısında Çiçek, TBMM'nin 24. Yasama Dönemi'nin, tutuklu  milletvekilleri sorunu ile başladığına işaret ederek, geçen süre içinde her türlü  siyasi tartışmaya ve beyana konu olmasına rağmen bu konuda anayasal veya yasal  herhangi bir düzenleme yapılamadğını ve bir çözüm ortaya konulamadığını belirtti. 
Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvurular üzerine verdiği  kararlar sonrasında tutuklu milletvekilleriyle ilgili farklı durum ve  uygulamaların ortaya çıktığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: 
 
"Adil ve dolayısıyla vicdanen kabulü mümkün olmayan bir tabloyla karşı  karşıya kalınmıştır. Bu durum karşısında kesin bir çözüm bulununcaya kadar geçiçi  de olsa bir düzenleme ihtiyacı görülmektedir. 
 
Bu doğrultuda hazırlanmış olan kanun teklifi taslağı, gereği siyasi  parti gruplarımızın takdir ve değerlendirmelerine ait olmak üzere sunulmuştur." 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim