• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C

MHP'den şok öneri: Oylanmasın

MHPden şok öneri: Oylanmasın
3 bakanın çocuklarını da kapsayan operasyon Meclis’teki bütçe görüşmelerini de vurdu. MHP, rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili iddianame ortaya çıkıncaya kadar bütçenin son oylamasının ötelenmesini önerdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel  Kurul’da bugün bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

BÜTÇE GÜVENE DAYALIDIR

“Bütçeler önemli belgelerdir. Hem kesin hesap hem bütçeyle ilgili, sayın bakanların bütçeleri oylanmakta, yaptığı işlerin hesabı verilmekte ve bu oylama sonucunda denetim ve güven ilişkisine dayalı bir değerlendirme yapılmaktadır. Şimdi, gerçekten bu bütçeler aynı zamanda bu bütçeyi uygulayacak olan bakana da güven duyulup duyulmadığını ortaya koyan bütçelerdir. Bu bakımdan, çok önemli bir rüşvet ve yolsuzluk operasyonu devam etmekte ve bu operasyon içerisinde bazı kamu görevlileri ve bakanların ilişkileri sorgulanmaktadır. Bütçenin güvene dayalı olması çok önemlidir. Dolayısıyla bu bütçe görüşmelerinin yürütüldüğü bir ortam içerisinde birilerinin savcılıkta ama bütçelerinin Mecliste olması bu görüşmelerin sağlıklı bir ortam içerisinde yapılmasını engellemektedir.

BELKİ BAKANLAR DEĞİŞECEK

Bu bakımdan, eğer uygun olursa, bu bütçelerle ilgili… Belki bunun sonucunda sayın bakanların değişmesi durumu olabilir, Hükûmetin alacağı takdirdir ama burada eğer biz bununla ilgili bir oylamayı yaparsak, bu sebepten dolayı ayrılmaları söz konusu olan bakanlara bir taraftan güven duymuş olacağız, bir taraftan da böyle bir hususla ilgili bir ortam ortaya çıkacak. Bu da değerli milletvekillerinin verdiği oyların yanlış anlaşılmaya sebebiyet vereceğini düşünüyorum.

İDDİANAMEYE KADAR ÖTELEME

O bakımdan, Hükûmetin özellikle bu konuda bu bütçenin görüşmelerinin oylanmasının, bu rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili iddianame ortaya çıkıncaya kadar ve bununla ilgili, Hükûmetin, Sayın Başbakanın kullanabileceği bir inisiyatif gerçekleşinceye kadar ve milletimizi de bütçesiz bırakmamayı da dikkate alarak 2014 yılından önce olmak şartıyla son oylamalarının ötelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde, bu bütçede eğer öyle bir şey, bundan dolayı sayın bakanlarla ilgili Sayın Başbakanın bir icraatı olacaksa -burada milletvekillerimizin yaptığı oylama güven oylamasıdır- Parlamentonun güven duyup da daha sonra bununla ilgili bir görevden alınma gibi bir durum ortaya çıkarsa, sistem açısından sıkıntı olacaktır.

POLİSLERİN ALINMASI HUKUKA DARBE

Bir de şunu ifade etmek istiyorum: Burada Hükûmet var. Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu devam ederken, bu operasyonu yapan kamu görevlilerinin görevden alınması hukukun üstünlüğüne darbedir, bu bir parti devleti anlayışıdır. Hiç kimse ayıpların üstünü örtemeyecektir. Eğer bir vicdan isyanı varsa, bırakınız da kamu görevlileri çalışsın.”

“BU OPERASYON YOLSUZLUĞUN ÜSTÜNÜ ÖRTME VE GÖZDAĞIDIR”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, emniyet şube müdürlerinin görevden alınmasının suçluluk duygusuyla yapıldığını iddia etti. “Bu görevden almalar hükümetin bu işin üzerine örtme ve gözdağı vermesinin kanıtıdır” diyen Vural, hukuk devletinde başlamış, yürüyen bir operasyon varken kamu görevlilerinin görevden alınmaması gerektiğini söyledi.

Hukuki süreci beklemek yerine delilleri karartma çabası içine girildiğini ileri süren Vural, “Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parti devletine dönüştüğünün kanıtıdır. Operasyonu ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Haklarındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarına yanıt vermesi, hesap vermesi gerekenler; temel başka dosyaların da önünü kapatmak için tehdit ve şantaj olarak bunu kullanmışlardır.

Hemen akabinde müdürlerin görevden alınması bana rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun daha derin olduğunu, daha yukarılara doğru gidebileceğini düşündürüyor. Ama yolsuzluklar karanlıklara gömülemeyecektir. AKP içinde vicdan sahibi olanlar, bunların üstüne gidilmesinin önünü  açmalıdır.

GENEL SEKRETER BÜYÜKATAMAN: SON DERECE MANİDAR

ANKARA MİLLETVEKİLİ YENİÇERİ: KAMU VİCDANINI YARALADI

MHP, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde operasyonları yürüten 5 şube müdürünü görevden alınmasına tepki gösterdi. Genel Sekreter İsmet Büyükataman, “Son derece manidar” derken, Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de “Kamu vicdanını yaralamıştır” değerlendirmesini yaptı. Hürriyet’e konuşan MHP’liler şunları kaydetti:

MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN: Rüşvet iddiaları ile yolsuzluk iddiaları ile üstelik hükümetin üç önemli bakanının oğlunun karıştığı iddiaları ile yürütülen soruşturmaların başında bulunulan şube müdürlerinin görevden alınmış olması son derece manidar. Bu konuda bakanların yaptıkları açıklamalar son derece düşündürücü. Bu soruşturmalardan bir şey çıkmayacağını ifade etmek bile başlı başına bu konularla ilgili malumat sahibi olunduğu veya bunlarla ilgili birtakım teşebbüslerde bulunabileceğine dair beyanlar. Kamu vicdanı bu tasarruflardan son derece rahatsız. Bu işin sonu nereye kadar ulaşıyorsa, kime kadar varıyorsa bu konuda kararlı bir şekilde Cumhuriyet Savcıları görevini yerine getirmeli. Millet de bunu bekliyor. Siyasi partiler de bu konuda müşterek bir kararlılık ortaya koydular. TBMM’yi bu ayıptan mutlaka kurtarmak lazım. MHP olarak sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız.  

MHP ANKARA MİLLETVEKİLİ ÖZCAN YENİÇERİ: Yolsuzlukla ilgili soruşturmalarda, operasyonları yönetenleri görevden alma kamu vicdanını yaralamıştır. Bilindiği gibi daha önce de Deniz Feneri savcıları görevden alınarak, davaya şaibe bulaştırılmıştı. MİT Başkanı Hakan Fidan ile ilgili soruşturmada da hukukun gereğini yapmak yerine, yasa çıkartılarak başka bir manevra yapılmıştı. AKP meydana gelen her olayda, yargıcı ve savcıyı görevden almak ya da soruşturmaya çeşitli yasal gerekçeler ortaya koyarak soruşturmadan taraftarlarını korumaktadır. Bu son derece yanlıştır. Demokratik hukuk devletinde olmayan bir tavırdır. AKP’ye yönelik soruşturmaların demokratik bir süreç içinde yürütülmesi engellenmektedir.

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEMİH YALÇIN: Başbakan direk savunmaya geçiyor. Direk muhatap olarak alıyor. ‘Birilerinin topu tüfeği varsa ,bizim Allahımız var’ diyerek yine inanç hortumculuğu yapıyor, bu olaydan da istifade etmeye çalışıyor. Bu Başbakanın yolsuzlukları örtbas etme çabasını gösterir. Bakanların oğullarından başlandı, Başbakan da savunmaya bu denli geçtiğine göre, zannediyorum Sayın Başbakanın oğullarına da sıra geleceği yönünde endişesi olsa gerek. Oğullarına sıranın geleceği korkusuna mı kapıldı? Hak, dinden imandan bahsediyorsun, ondan sonra da bunları yaparken siyaset cambazlığına soyunuyorsun. Böyle bir olay çıkınca da etrafındaki saadet zincirinin halkaları tek tek kopmaya başlayınca, savunmaya geçerek kendi açığını da yanlışını da ortaya koyuyorsun. Daha önce ‘yargı sonucu beklenmeli’ diyen Başbakan, şimdi 5 polis müdürü görevden alarak idari anlamda karşı saldırıya geçip, soruşturmanın selametini zedeliyor. Soruşturmayı yapa emniyet teşkilatına gözdağı veriliyor. MİT Müsteşarında da yaptığı gibi kendi ekibini savunma, koruma altına almaya gayret ediyor. Bu çok yanlış bir durumdur. Başbakan, bu soruşturmaya kesinlikle müdahale etmemeli. Sonucu nereye giderse gitsin, yargı önünde yapılabilmeli. Banka genel müdürünün evinde 4 buçuk milyon dolar bulunuyor. Bunu örtemezsiniz. Bu yargı eleğinden geçmek zorunda. Düne kadar özel yayın yapan Tayyip TV’ler nerede? Olayları halka doğru aktarma çabası içinde değiller. MHP bu meseleyi hükümet-cemaat çekişmesine kurban vermek istemiyor. Bu çatışma içerisine koymak bu soruşturmayı zaafa uğratabilir.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim