• BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 9 °C

Mesai saati dışında aylık 8 saat nöbet!

Mesai saati dışında aylık 8 saat nöbet!
Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerinin ‘acilde’ nöbet tutması ile ilgili yeni bir genelge hazırladı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu imzalı genelgeye göre 1 Ocak 2015’ten itibaren aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına, yataklı tedavi kurumları ve 112 Acil sağlık hizmetlerinde mesai saatleri dışında aylık asgari 8 saat nöbet tutacak. Hekim ihtiyacının devam etmesi durumunda, nöbet tutulacak hastanede görev yapan hekimlerle aile hekimleri de dahil edilerek nöbet havuzu oluşturulacak. Nöbetler bu havuzdan sırayla tutulacak.

Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine acillerde nöbet uygulamasının yer aldığı yeni bir genelge hazırladı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu imzalı Aile Hekimliğinde Nöbet Hizmetleri başlıklı genelge 81 ile gönderildi. Aile hekimliği çalışanlarının (aile hekimi ve aile sağlığı elemanları) aile sağlığı merkezleri (ASM), toplum sağlığı merkezleri (TBM) ve bağlı birimlerde ya da ihtiyaç ve gönüllülük halinde hastanelerde ve 112 acil sağlık hizmetlerinde yürütülecek nöbet hizmetleri genelgeye göre ifa edilecek.

1 ocak 2015’ten itibaren yürürlüğe girecek genelgeye göre aile hekimleri ve sağlık personeli, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi ya da hastanelerde ve 112 Acil sağlık hizmetlerinde nöbet tutacak. Aile sağlığı merkezi ve toplum sağlığı merkezinde nöbet hizmeti cumartesi günleri 08.00-16.00 veya 09.00-17.00 saatleri arasında verilecek. Esnek mesai uygulaması bu kapsamda değerlendirilmeyecek.

Planlama, ilin şartlarına göre personelin kendi çalıştığı ASM’de olabileceği gibi hizmet ihtiyacı ve süreklilik gözetilerek TSM ve bağlı birimleri için de yapılabilecek. Hazırlanacak listelerde, görevli personelin isimleri, ASM/TSM ve bağlı birimlerinin isimleri ve adresleri yer alacak. Listeler vatandaşların görebileceği şekilde, ilçe içindeki ASM ve TSM'lere asılacak, ayrıca açık olacak merkezlere ulaşılabilecek internet adresleri hastanelerde vatandaşların görebilecekleri şekilde duyurulacak, ile ait tüm listeler ise Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatının internet sayfalarında da ilan edilecek.

Halkın sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak için birbirine yakın aile sağlığı merkezlerinin bulunduğu hizmet bölgeleri oluşturulacak, bu hizmet bölgelerindeki merkezler ay içerisinde farklı hafta sonlarında açık kalacak. Böylece nöbet hizmetlerinde mümkün olduğunca süreklilik sağlanacak.

Hizmet ihtiyacı ve bölgenin özel koşullarının dikkate alınması kaydıyla tek birimli ASM'lerde ve ceza infaz kurumlarında bulunan ASM'lerde çalışan aile hekimliği çalışanları, kendi ASM'leri veya TSM ya da bağlı birimlerinde hizmet verebilecek.

ÜCRETLER HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ DÖNER SERMAYESİNDEN ÖDENECEK

Elektronik kayıt işlemleri, Aile Hekimliği Bilgi Sistemi ve/veya Muayene Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Listedeki aile hekimliği çalışanının hastalık izni nedeniyle görevini yerine getirememesi durumunda, halk sağlığı müdürlüğü (HSM) tarafından gerekli tedbirler alınacak. ASM ve TSM'lerde tutulacak nöbet karşılığında ücretler, HSM döner sermayesinden ödenecek.

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına için ayrı ayrı değerlendirilmek suretiyle aylık asgari 8 saat nöbet görevi yataklı tedavi kurumları ve 112 acil sağlık hizmetlerinde, haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında verilecek.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekterliklerine bağlı yataklı tedavi kurumlarında nöbet görevi verilebilmesi için bağlı tüm sağlık kurumlarında görev yapan hekim ve yardımcı sağlık personelinin, personel dağılım cetveline (PDC) göre doluluk oranlarının ve fiilen bu unvanlarda çalışan personel sayısının yüzde 80'in altında olması ve aynı zamanda nöbet tutulacak sağlık kuruluşunun PDC'ye göre bu unvanlardaki personel doluluk oranının ve fiilen çalışan sayısının yüzde 60'ın altında olması gerekiyor.

İldeki 112 acil sağlık hizmetlerinde nöbet görevi verilebilmesi için ise, il sağlık müdürlüklerine bağlı tüm sağlık kuruluşlarında görev yapan hekim veya yardımcı sağlık personelinin PDC'ye göre doluluk oranlarının ve fiilen bu unvanlarda çalışan personel sayısının yüzde 80'in altında olması ve aynı zamanda nöbet tutulacak sağlık kuruluşunun PDC'ye göre bu unvanlardaki personel doluluk oranının ve fiilen çalışan sayısının yüzde 60'ın bulunması şartı aranacak.

AİLE HEKİMLERİNİN DAHİL OLACAĞI NÖBET HAVUZU OLUŞTURULACAK

Aile hekimlerinin aylık 8 saat nöbet tutmalarına, nöbet tutulacak sağlık kurumundaki hekimlerin aylık mesailerinin üzerine 24 saat daha hizmet vermelerine rağmen hekim ihtiyacının devam etmesi durumunda nöbet havuzu oluşturulacak. Bu havuzda, nöbet tutulacak hastanede görev yapan hekimlerle aile hekimleri, il ve ilçe sağlık müdürlüğü, 112 acil sağlık hizmetleri, halk sağlığı müdürlüğü, toplum sağlığı merkezi ve kamu hastaneleri birliği genel sekreterliğinde görev yapan hekimler yer alacak. Nöbetler bu havuzdan sırayla tutulacak. Aynı uygulama yardımcı sağlık personeli için de geçerli olacak.

Nöbet tutan personelin yemek, yer, malzeme ihtiyaçları, nöbetin tutulduğu sağlık kurumunca karşılanacak, ulaşım konusunda gerekli kolaylık sağlanacak, nöbet ücretleri de yine aynı kurumca ödenecek. Her ayın en geç 20'sine kadar asil ve yedek listeler hazırlanarak halk sağlığı müdürlüğü, il sağlık müdürlüğü ve kamu hastaneleri birliği genel sekreterliği internet sitesinden ilan edilecek. ASM'lerde tutulacak nöbetler için hazırlanacak yedek listelerin aynı ASM'de çalışan personelden oluşmasına dikkat edilecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim