• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C

Meclis'te fezleke görüşmeleri başladı

Meclis'te fezleke görüşmeleri başladı
Meclis Genel Kurulu bugün eski 4 bakan ile ilgili fezlekeleri görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Devam eden fezleke oturumundaki gelişmeler haberimize eklenecektir...

Yerel seçimler nedeniyle ara tatilinde bulunan Meclis Genel Kurulu, CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısı üzerine toplandı.

Meclis başkanvekili Sadık Yakut tarafından yönetilecek oturumda, 184 olan yeter sayısı sağlandı.

Genel Kurul'da 4 eski bakan Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış hakkındaki fezlekelerin üst yazıları okunacak.

Muhalefetin fezlekelerin tartışmaya açılabilmesi için genel görüşme talebinde bulunması da bekleniyor. Bu talep Genel Kurul'da oylanacak.

Görüşmelerin ardından Genel Kurul, başka bir konuyu ele almadan yeniden tatile girecek.

MERAL AKŞENER GERGİNLİĞİ ÇIKTI

Toplantı yeter sayısının sağlandığının tespit edilmesinin ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, saat 15.30'da söz istedi. Vural, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un TBMM Başkanı tarafından görevlendirilip görevlendirilmediğini sordu. Daha önceki oturumlarda bu görevlendirmelerle Başkanvekillerinin görev yaptığını belirten Vural, daha önce hazırlanan nöbet listesine göre, bu oturuma TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in başkanlık etmesi gerektiğini ifade etti.

Sadık Yakut ise 14 Mart'ta TBMM Başkanı tarafından hazırlanan görevlendirme yazısını gösterdi.

Oktay Vural ise nöbet listesinde bugün oturuma başkanlık etmesi gereken Meral Akşener yerine Sadık Yakut'un görev almasının nedeninin AK Parti genel merkezinde kararlaştırılan şekilde oturumu yönetmek olduğunu ileri sürdü.

TOPLANTI ÇAĞRISININ GÜNDEMİ FEZLEKELERİN OKUNMASI

Daha sonra CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi söz aldı: "Bizim olağanüstü toplantı çağrısındaki iki talebimizden birincisi, fezlekelerin okunması; ikinci bölümde fezlekelerin içeriğinin Meclis'e sunulmasındaki gelişme. Siz olağanüstü çağrı gündemine sadık olmak zorundasınız. Çağrı fezlekelerin okunması ise siz onun özetini ya da kısaltılmış halini genel kurula sunma yetkisine sahip değilsiniz. Meclis Soruşturması denetim yollarından biridir. Meclis Soruşturmasında, TBMM Genel Kurulu Cumhuriyet Savcılığının görevini yapar. TBMM'nin görevi milletvekillerinden bir bilgiyi saklaması değildir. Aksi halde anayasaya karşı suç işlemiş olursunuz."

ERDOĞAN BAYRAKTAR'IN NÜFUZ TİCARETİ YAPARAK...

Sadık Yakut, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bakanlarla ilgili gönderdiği fezlekeler hakkında TBMM Başkanlığının üst yazısını okutmaya başlattı. Erdoğan Bayraktar'ın nüfuz ticareti yaparak görevini kötüye kullandığına ilişkin fezlekenin üst yazısının okunmasının ardından, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural itiraz etti. Vural, "Milletvekillerinin tetkikine sunuldu" ibaresinin bulunmadığı bir ibare hakkında genel görüşme açılamayacağını vurguladı.

Bunun üzerine, Sadık Yakut, "TBMM Başkanlığının sunuş yazısını okuyoruz, üst bilgilendirme yazısı bu" dedi.

GİZLEYİP MİLLETVEKİLLERİNİN İRADESİNE DARBE VURMAYIN

Vural ise bu gizleyip saklamaktır, Milletvekillerinin iradesine darbe vurmaktır. TBMM bu milletin iradesine darbe vurma yeri değildir. Gereğini yapınız. Bu bakımdan milletvekillerine bu dosyanın açılması TBMM Başkanlığının görevidir" ifadeleriyle tepki gösterdi.

AK PARTİ: FEZLEKELER TÜM TÜRKİYE'YE ZATEN SERVİS EDİLDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli:

"Bu fezlekelerin ekinde yer alan bilgilerin, üstünün örtülmesi amacıyla bu durumunn ortaya çıkması söz konusu değil. Bu bilgiler zaten tüm Türkiye'ye servis edilmiş durumda. Bu dosyalarda yer alan bilgilerin tamamı hemen hemen herkeste mevcuttur. Öyleyse milletvekillerinden, TBMM'den kaçırılması yoktur. Bu dokunulmazlıkların kaldırılması talebinden farklıdır. Dokunulmazlıklarda bir iddianame vardır ve bilgiler kamuoyuyla paylaşılmıştır. Bu fezlekelerin ekindeki bilgilerin CMK açısından gizliliği devam etmektedir. Buradaki istek bir hukuk kuralının ihlal edilmemesini istemekten ibarettir. Soruşturma Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz. çünkü bu yolla komisyon üyeleri gizli bile olsa bu bilgilere ulaşabilir. Biz de milletvekillerinin bu yolla bilgilere ulaşmasını istiyoruz."

BDP: BİZİM HAKKIMIZDA GELEN FEZLEKELERİN HEPSİNİ OKUDUNUZ

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan:

"AK Parti'nin de muhalefetin de istediği bu konuda fezlekelerin denetime açılmasıdır. BDP olarak biz bu konuda tecrübeli sayılırız. Bizim hakkımızda 945 fezleke geldi. Hepsini de okudunuz. Eşit davranmanız hepsini okumanız lazım. Biz Kürtçe olarak 'su ver' demişiz, fezleke gelmiş. 'Rojbaş-günaydın' demişiz fezleke gelmiş. Bazıları kaplumbağa hızıyla geliyor. Bizimkiler anında geliyor. Başbakan diyor ki, 'Parlamentoda bununla ilgili öyle bir şey yapacağız ki dünyada eşi benzeri yok'. Bu devlet başka işi yok da bizim düşünce açıklamamıza, rojbaş dememize, nevruz kutlamamıza mı çalışıyor? Elhamdülillah bizim fezlekelerde rüşvet, yolsuzluk, yüz kızartıcı suç yok. Ama bütün partilerin fezlekelerinin de jet hızıyla ve iktidarın da muhalefetin de eşit şekilde okunmasını istiyoruz. BDP milletvekilleriyle ilgili daha hakkında bir soruşturma bile yokken, 'örgüt mensubu olmamakla beraber, örgüt üyesi gibi davranmaktan' diye fezlekeleri okuyorsunuz. Hep Kürt Mehmet nöbete biliyoruz da bütün kritik oturumlarda ve gece oturumlarında siz mi nöbette mi olacaksınız. Niye hep Kayserili Sadık Yakut bu tip oturumlarda nöbette?

ARA VERİLDİ

Soruşturmanın gizliliği konusu ile ilgili bazı hukukçuların görüşlerini okuyan Meclis Başkanvekili Sadık yakut, “Dosyaların üzerinde kanundan kaynaklanan bir gizlilik söz konusu. TBMM’ye intikal eden dosyalarla ilgili uygulamalara bakıldığında TBMM Başkanlığı tezkeresi ile Genel Kurul’da bilgilendirme yapılmış. Teamül haline gelmiş uygulamalar doğrultusunda işlem yapılmıştır. Üst yazıların okunmasına gerek yoktur” dedi. İtirazların devam etmesi üzerine Sadık Yakut oturuma 10 dakika ara verdi.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim