• BIST 96.121
  • Altın 242,203
  • Dolar 6,2046
  • Euro 7,2854
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 13 °C

Meclis'te "basın özgürlüğü" tartışması

Mecliste basın özgürlüğü tartışması
Muhalefetten, "televizyonlar siyasi parti haberlerinde, hakkaniyetli olsun" teklifi geldi. CHP ve MHP, TV kanalların büyük bölümünün muhalefeti adeta yok saydığını savundu.

BMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda “basın özgürlüğü” maddesinin müzakeresinde CHP ve MHP’den ilginç bir öneri geldi. Özel televizyon kanallarındaki haber bültenlerinde muhalefete yer verilmediğini savunan iki parti, basın dışındaki özel ve kamuya ait tüm televizyon kanallarında tüm siyasi partilerin “hakkaniyet  ve adalet” ilkesi çerçevesinde yararlanması için Anayasal talepte bulundu. Bu öneriye karşı çıkan AK Parti ve BDP, özel televizyon kanallarına yönelik dayatmanın basın özgürlüğü ile çelişeceği görüşünü ortaya koydu. AK Partili üyeler, TRT’ye işaret ederek, ancak kamu tüzel kişilerinin elindeki kitle haberleşme araçlarından hakkaniyet ve adalet ilkesine göre siyasi partilerin yararlanması yönünde düzenleme yapmanın mümkün olduğunu savundular.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda “düşünce ve ifade hürriyeti”, “basın hürriyeti”, “dernek kurma hürriyeti”, “seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı”, “sendika hakkı” maddeleri müzakere edildi.

 AK PARTİ’DEN İFADE HÜRRİYETİNDE “KAMU DÜZENİ” İSTİSNASINI KALDIRDI

AK Parti, yeni Anayasa'da “düşünce ve ifade hürriyeti” başlıklı maddedeki çekincesini kaldırdı. “Kamu düzeni” ve “genel ahlak” gerekçesiyle ifade ve düşünce hürriyetinin sınırlanması yönündeki görüşünden vazgeçen AK Parti, uzlaşmanın kilidini açtı. Bu çerçevede ifade hürriyetinin sınırlanması sadece 4 kritere bağlandı.

Buna göre ifade hürriyeti; sadece milli güvenlik, başkalarının haklarının korunması ile şiddetin teşviki ve övülmesi, kişiler arasında kin ve nefret duygusunun oluşmasının engellenmesi ve yargı bağımsızlığının sağlanması için sırlanabilecek. BDP, bu dört ölçütten sadece milli güvenlik kriterine karşı çıktı.

SIR TANIMINA SINIRLAMA

Dört parti, hizmet gerekleri ile bağdaşmayan sır tanımı yapılmaması ve bu yolla düşünce ve ifade hürriyetinin engellenmemesi fıkrasında da anlaştı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE GENİŞ TANIM

Mevcut  Anayasa’dan farklı olarak dört parti basın özgürlüğünün kapsamını genişletti. Mevcut Anayasa’ya göre, “devletin iç ve dış güvenliği, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, suç işleme, ayaklanma ya da isyana teşvik nitelikli haber ve yazılar, devlete ait gizli bilgi içeren her türlü yazı ve haber” basın özgürlüğü kapsamında yer almıyor. Yeni Anayasa taslağında bu ibareler çıkarıldı.

Anayasa taslağında, tekelleşmeye karşı “Devlet basın ve haber alma hürriyetinin (özgürlüğünün) kullanılmasını, kamuoyunun serbestçe oluşmasını ve medyada çoğulculuğu sağlayacak tedbirleri alır” hükmü benimsendi.

ÇOCUK İSTİSMARI, TOPLATMA NEDENİ OLACAK

Yeni Anayasa taslağında çocuk istismarının önlenmesi için süreli ve süresiz yayınların toplatılması konusunda dört parti anlaştı. Özel hayatı açıkça ihlal eden ya da suç delili olarak gösterilen yayınlar halinde süreli ve süresiz yayınlara el konacağı da hükme bağlandı.

ÖZEL TV KANALINDAN “TÜM PARTİLER EŞİT YARARLANSIN” TALEBİ

Özel televizyon kanalarındaki haber programlarının iktidar partisinin bülteni niteliğinde olduğunu, muhalefetin görüşlerine yer vermediğini savunan CHP ve MHP, TRT’nin dışında özel televizyon kanallarında da tüm partilerin eşit oranda haber olması gerektiğini savundu.

AK Parti ve BDP, sadece TRT için böyle bir hüküm konabileceğini, özel televizyon kanalları ve radyolara dönük dayatmanın basın özgürlüğünü zedeleyeceğini savundular. Bu nedenle AK Parti ve BDP aynı safta birleşirken, CHP ve MHP kendi şerhlerini taslağa düştü.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim