• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C

MEB raporuna göre eğitim sistemi çöktü mü?

MEB raporuna göre eğitim sistemi çöktü mü?
Zaman gazetesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın raporuna ulaştığını ve o rapora göre eğitim sisteminin adeta çöktüğünü iddia etti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kurum işleyişi ile taşra ve merkez teşkilatında yaşanan sorunları tespit etmek amacıyla Temmuz-Ağustos 2014’te kapsamlı toplantılar düzenledi.

11 merkezdeki toplantılara 81 ilden müdür ve müdür yardımcısı seviyesinde 783 yönetici katıldı. Bakanlık uzmanları, taşra yöneticileriyle yapılan mülakat ve anketler doğrultusunda ‘Yönetsel, Yenilik ve Geliştirme Çalıştayları Değerlendirme Raporu’ hazırladı. 

TORPİLLE İŞE ALIMLAR SORUNLARI BÜYÜTÜYOR!

Zaman’ın ulaştığı rapor, Eğitim sistemindeki çöküşü çarpıcı verilerle ortaya koyuyor. Dikkat çeken bazı problemler şunlar: 

Derslik açığı 200 binden fazla. Özel teşebbüse teşvik vermeden açığı kapatmak zor. Taşradaki yöneticiler bakanlıkta muhatap bulamıyor. Eş, dost ve akrabanın yaygın şekilde, torpille işe alınması eğitim öğretimde sorunları daha da büyütüyor. Bakanlık, madde bağımlılığı konusunda yeterli çalışma yapmıyor. Güvenlik elemanı eksiği öğrencilerin zararlı alışkanlık edinmesine kapı aralıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kurum işleyişi ile taşra ve merkez teşkilatında yaşanan sorunlara yönelik düzenlediği ‘Yönetsel, Yenilik ve Geliştirme Çalıştayları Değerlendirme Raporu’nda eğitim sisteminin adeta çöküşü ortaya çıkartıldı. 16 Temmuz-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında 81 il milli eğitim müdürlüğü yöneticilerinin katılımı ile 11 ilde düzenlenen çalıştaylar sonrası hazırlanan rapor, eğitim sisteminde yapılan hataları gözler önüne seriyor. Milli Eğitim, kendi bünyesindeki idarecilerin tespitlerine rağmen bu eksiklikleri görmezden geliyor.

EĞİTİMCİLER ÜZERİNDEKİ SİYASİ BASKI…

Raporda, ücretli öğretmen istihdamının oluşturduğu sıkıntılardan derslik açığı problemine, MEB’in siyasi ve sendikal etkilerle yönetilmesinden eğitimciler üzerindeki siyasi baskıya, okullardaki altyapı eksikliğinden TEOG yerleştirmelerindeki problemlere kadar pek çok konu ele alındı. Örneğin raporda sadece 2013 yılında MEB’e açılan dava sayısının 9 bin 491 olduğu ve bunların çoğunun mevzuattaki belirsizliklerden kaynaklandığı belirtildi. 

RAPORDA; ŞEFFAFLIĞIN GÖZ ARDI EDİLMESİ VE SİYASETİN ETKİLİ OLMASI…

Ayrıca derslik açığının 200 binden fazla olduğu bilgisine yer verilerek, bakanlığın bütün bütçesini bu alana ayırması söz konusu olsa bile bu ihtiyacın önümüzdeki 10 yıla kadar karşılanamayacağı şeklinde çarpıcı bir tespitte bulunuldu. Eğitim sistemindeki aksaklıkların yanı sıra bakanlık ile taşra teşkilatı arasında iletişim zafiyeti, şeffaflığın göz ardı edilmesi, liyakatten ziyade siyasetin etkili olması gibi konular raporda detaylı şekilde yer aldı. Bununla ilgili de raporda yer alan ankette kurumsal iletişim zafiyet oranı yüzde 93,3 olarak belirlendi. Ayrıca bakanlığın kendi içinde ciddi koordinasyonsuzluklar yaşandığına dikkat çekilen raporda, atamalarda liyakatin esas alınmadığı şikâyetlerinin arttığı belirtildi.

Yönetsel, Yenilik ve Geliştirme Çalıştayları’na taşra teşkilatından 81 ilin il milli eğitim müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri ve diğer katılımcılar olmak üzere 783 kişi katıldı. Taşra teşkilatından gelen katılımcılara 3 soru sorularak cevapları yazılı ve sözlü olarak alındı. 20 soruluk bir de anket uygulandı. MEB uzmanları, bu verileri farklı istatistiklerle de destekleyerek değerlendirme raporunu oluşturdu.

Raporda taşımalı eğitimin öğrenciler üzerindeki olumsuz etkisinin yüzde 90’larda olduğu belirtildi. Eğitim yöneticileri, Ulaştırma Bakanlığı’nın servis yönetmeliği ile MEB’in taşıma mevzuatının uyuşmadığına dikkat çekti. 12 yıllık zorunlu eğitimle birlikte ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrenci sayısındaki artışa paralel derslik sayısında bir artışın olmadığı vurgulandı. Sorunun çözümü için acil olarak derslik sayısının artırılması gerektiği kaydedildi. Derslik açığına üretilen palyatif (geçici) çözümlerden kontenjan artırımının derslik başına düşen öğrenci sayısını artırması nedeniyle eğitim öğretim süreçlerini olumsuz etkilediği ve disiplin sorunlarına yol açarak eğitimin kalitesini düşürdüğü bilgisi paylaşıldı. Bunların yanı sıra çalıştaydaki katılımcıların dile getirdiği bakım-onarım ödeneğinin vaktinde ve yeteri miktarda gönderilmediği belirtildi. Çalıştaydaki katılımcıların büyük çoğunluğu merkez teşkilatında çoğu zaman sorunlarını dile getirip çözüm odaklı ve öncü bir yaklaşıma sahip muhatap bulamadıklarını aktardı.

İşte o raporda yer alan bazı çarpıcı tespitler:

LİYAKAT VE YETERLİLİK İLKELERİ YERİNE SİYASAL VE SENDİKAL ETKİ BELİRLEYİCİ

Değerlendirme raporunda yönetici atama ve görevlendirmede siyasal ve sendikal etkilerin oranının yüzde 93,3 gibi yüksek bir oran çıkması MEB’in siyasiler ve sendikalar tarafından yönetildiği gerçeğini de ortaya koydu.

ŞEFFAFLIK VE HESAP VERİLEBİLİRLİK GÖZ ARDI EDİLİYOR

MEB bünyesinde kurumsal iletişim sürecinde yaşanan zafiyet yüzde 93,3. Katılımcılar, bakanlıkta herhangi bir konuyla ilgili çoğu zaman muhatap bulamadıklarını belirtti.

NEPOTİZM KAYNAKLI UYGULAMALAR SORUNLARA YOL AÇIYOR

Yöneticilerin eş, dost, akraba ve yakınlarının devlet işine alınmalarının, yaygın olarak ve meşru görülerek yapıldığı nepotizm kaynaklı yönetim uygulamalarının sorunlara yol açtığı kaydedildi.

LİYAKAT DEĞİL, SİYASET ESAS

Yapılan bir ankette yönetici atamada liyakat yüzde 96,1 oranında önemli unsur olarak görülürken, uygulamada tam aksinin yaşandığı aktarıldı.

TEOG KAYNAKLI SORUNLARIN ORANI YÜZDE 87,2

TEOG kaynaklı sorunların oranı yüzde 87,2 olarak belirlendi. Sınava giren öğrenci sayısı ile öğretmen sayısının orantısız olması ile ilgili şikâyetler geldiği açıklandı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK ACİLEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Türkiye’de halihazırda 300 bin öğretmen adayı atama bekliyor ve 135 bin civarında öğretmen açığı bulunuyor. 70 bini aşkın da ücretli öğretmen çalışıyor.

DERS KİTAPLARI MÜFREDAT İLE UYUMLU DEĞİL

Eğitim yöneticilerinin ders kitapları ile müfredat programının uyumlu olmadığı yönündeki eleştirilerine de yer verildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim