• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 17 °C

Maliyet arttı elektriğe zam kapıda

Maliyet arttı elektriğe zam kapıda
Ener­ji ve Ta­bi­i Kay­nak­lar Ba­ka­nı Ta­ner Yıl­dız, ener­ji­de ar­tan ma­li­yet bas­kı­sı­nı ka­mu­oyu­na açık­la­dı.

Enerji Bakanı Yıldız, kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerde üretimin düştüğünü, elektriği daha pahalı olan doğalgazdan üretmek zorunda kaldıkları için maliyetin arttığını bildirdi, zam için sinyal verdi. Eko­no­mi Mu­ha­bir­le­ri Der­ne­ği'nin düzenlediği top­lan­tı­da de­ğer­len­dir­me­ler ya­pan Yıl­dız, elek­trik üre­ti­mi­ninyüz­de 25’i­nin hid­ro­elek­trik san­tral­ler­den (HES)kar­şı­la­nır­ken ku­rak­lık ne­de­niy­le bu­nun yüz­de 20'ye ka­dar düş­tü­ğü­ne dik­kat çek­ti. Yıl­dız, “A­çık­ça söy­lü­yo­rum ara­da­ki far­kı do­ğal­gaz ile te­la­fi et­me­miz ne­de­niy­le elek­trik üre­tim ma­li­yet­le­ri­miz art­tı. Ku­rak­lık kış ay­la­rın­da­ki elek­trik üre­ti­mi­ni de et­ki­le­ye­ce­k” de­di.

Yıl­dız, bu ma­li­ye­tin elek­trik fi­ya­tı­na yan­sı­tı­lıp yan­sı­tıl­ma­ya­ca­ğı ko­nu­su­nu Baş­ba­kan Yar­dım­cı­sı Ali Ba­ba­can baş­kan­lı­ğın­da Ha­zi­ne ile gö­rüş­tük­le­ri­ni, bu­ra­dan çı­ka­cak so­nu­cun ka­mu­oyuy­la pay­la­şı­la­ca­ğı­nı söy­le­di. Yıl­dız, “Don vur­muş ka­yı­sı gi­bi ar­tan ener­ji ma­li­yet­le­ri­nin de enf­las­yo­na et­ki­si olur. Ha­len al­dı­ğı­mız fi­ya­tın al­tın­da do­ğal­gaz sa­tı­yo­ruz. HES kul­la­na­rak ma­li­ye­ti dü­şü­rü­yor­duk. Şim­di bu et­ki de azal­dı­” bil­gi­si­ni ver­di. Bi­lin­di­ği gi­bi do­ğal­gaz ay­da bir, elek­trik ise 3 ay­da bir de­ğer­len­di­ri­li­yor. Bu­na gö­re ekimayın­da elek­trik fi­yat­la­rı­na zam ya­pı­lıp ya­pıl­ma­ya­ca­ğı ke­sin ola­rak net­le­şe­cek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim