• BIST 110.932
  • Altın 174,635
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 23 °C

Liman operasyonunda Bakan kardeşine büyük kıyak!

Liman operasyonunda Bakan kardeşine büyük kıyak!
Maliye Bakanı Şimşek'in, Liman operasyonunda kod adı ‘dayı’ olarak geçen kardeşiyle ilgili hiç işlem yaptırmadığı ortaya çıktı.

Taraf Gazetesi’ni vergi ablukasına almak için, üç ayda iki ayrı inceleme kararı alan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, aile yakınlarının ticari işlemleri için de inceleme kararı alıp almadığı tartışma konusu oldu. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından,“Yolsuzluk operasyonundan benim bir yakınım çıksa istifa ederim” diyen Şimşek’in ağabeyi Selahattin Şimşek’in adı İzmir Merkezli Liman operasyonuna karışmıştı. Operasyon kapsamında mahkeme kararı ile elde edilen kayıtlarda, “çete üyelerinin” Selahattin Şimşek’e “dayı” olarak hitap ettikleri ve Şimşek’ten kamu ihalelerinde yardımcı olmasını talep ettikleri belirlendi. Şimşek’in de, bu taleplere olumlu yanıt vermesi, liman dosyasına girdi.
 
Taraf’ın ulaştığı İzmir Merkezli Liman Operasyonu dosyasında yer alan bilgi ve belgelere göre, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kardeşi Selahattin Şimşek, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli olduktan sonra, komisyon faaliyetleri ile iştigal etmeye başladı.
 
Şimşek’in takip ettiği şirketlerin başında ise Liman Opersyonu’nun merkezinde bulunan İndeks A.Ş. şirketi geliyor. Mahkeme kararı ile elde edilen teknik takip kayıtlarına göre, şirketin temsilcileri ile Selahattin Şimşek arasında, çok yakın ilişki bulunuyor. Aynı kayıtlarda, Şimşek’in çete üyeleri tarafından İzmir ve İstanbul’da ağırlandığı, uçak biletlerinin ve vip karşılama hizmetlerinin yolsuzluk yaptığı iddia edilen şirket tarafından karşılandığı vurgulandı.
 
HALKBANK KREDİSİNE ARACILIK İDDİASI
 
Kayıtlarda, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kardeşi Selahattin Şimşek’in, Halk Bankası kredilerinde de aracılık edeceğine yönelik iddialara yer verildi. Kayıtta, operasyon kapsamında tutuklanan M.C.B.’nin, 19 Eylül 2012 tarihinde Ankara’ya gittiği burada Selahattin Şimşek ile buluşup Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Selahattin ile büyük bir kredi işini görüştüklerine ilişkin notlar yer aldı. Kayıtlarda ayrıca, çete üyelerinin ağabey Selahattin Şimşek’e, rüşvet olarak eskort kız gönderdiklerine yönelik iddialar da bulundu. Söz konusu iddialara yönelik fotoğrafların da dosyada bulunması dikkatlerden kaçmadı.
 
“DAYIYI” İNCELEDİN Mİ?
 
Liman Operasyonuna ilişkin dosyadaki kayıtlarda Selahattin Şimşek, çete üyeleri arasında “dayı” lakabı ile anılıyor. Ve çete üyeleri kendi aralarında da yaptıkları görüşmelerde, Bakan Şimşek’in dayı olarak nitelendir-dikleri ağabeyi Sehattin Şimşek’in, Ankara’da birçok işi hallettiği bu nedenle şirkete danışman olarak alınması gerektiğine ilişkin görüşler de dile getiriyorlar. Bu durum, gözlerin Maliye Bakanı Şimşek’e çevrilmesine yol açtı. Gezi Parkı Eylemleri’nin ardından Koç Grubu’na, 17 Aralık yolsuzluk operasyonun ardından da cemaate yakın şirketler hakkında vergi incelemesi başlatan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, örtülü olarak şirketlere danış-manlık yapan ağabeyi Selahat-tin Şimşek’i de vergi incelemesine tabi tutup tutmadığı tartışma konusu oldu. Hükümet içinde, “dürüst bakan” olarak anılan Şimşek, 17 Aralık operasyonun ardından, “Operasyonda benim yakınım çıksa istifa ederdim” diyerek uzun süre tartışma konusu olmuştu.
 
“Yeterlilik alırsa” mutlu olacak
 
Taraf Gazetesi’ninin hesaplarını üç ay içinde iki kez inceleme kararı çıkartan Maliye Bakanlığı üst düzey yöneticileri de tartışma konusu oldu. İncelenecek şirketleri, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal ile, Maliye içinde “Kral Adnan” lakabı ile anılan Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ün kararlaştırdığı ve VDK Başkanı Hüseyin Karakum’a ilettikleri öğrenildi. Hüseyin Karakum, AKP kurucularından Abdulatif Şener döneminde işe başlamıştı. İncelemeyi gerçekleştirecek olan Elif Mutlu’nun müfettiş yardımcısı olması da dikkatlerden kaçmadı. Mutlu’nun henüz yeterliliğini almadığı belirtildi. Mutlu’nun yeterlilik almasında ise Taraf incelemesinin etkisi merak ediliyor.
 
Dayı’dan çok özel “danışmanlık”
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kardeşi Selahattin Şimşek, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli olduktan sonra, komisyonculuk yapmaya başlıyor. Şimşek’in takip ettiği şirketlerin başında ise Liman Opersyonu’nun merkezinde bulunan İndeks A.Ş. şirketi geliyor. Mahkeme kararı ile elde edilen teknik takip kayıtlarına göre, şirketin temsilcileri ile Selahattin Şimşek arasında, çok yakın ilişki bu konuşmalarla tespit edildi:
T.U. : alo
S. ŞİMŞEK : T. nasılsın ?
T.U. : İyidir dayıcığım seni sormalı 
...
S. ŞİMŞEK : T.
T.U. : Aşağıdayım ben 
S. ŞİMŞEK : Ne yapalım ben aşağıya mı ineyim 
T.U. : isterseniz şeye de çıkarım farketmez 
S. ŞİMŞEK : YUKARI GEL 
T.U. : TAMAM YUKARI GELİYORUM 
S. ŞİMŞEK : ÜÇ YÜZ, ÜÇÜNCÜ KAT 301 NUMARA 
19.07.2012 günü saat: 00.33 de T.U. ile C.B.-arasında yapılan görüşmede de “danışmanlık” hizmetlerinin içeriğinin nasıl olacağı tartışılıyor:
C.B. : evet T.
T.U. : abi nasıl yapıyoruz peki yarını 
C.B. : ne gibi 
T.U. : yarın sabah saat 11 gibi 
C.B. : sen git yine git 
T.U. : ben gidiyorum 
C.B. : git bir kere kesinlikle tanış teşekkür et tamam mı 
T.U. : tamam
C.B. : ondan sonra bu Malatya işini söyle tamam mı 
T.U. : tamam 
C.B. : Silahlı Kuvvetlerin işini söyle tamam mı 
T.U. : tamam
C.B. : bir de bu gelir idaresinin bir işi var bizim bu çekicilerle ilgili 180 
milyar ceza kestiler bize davalık olduk birde bu konuyu üç
konuyu konuş tamam mı
T.U. : tamam şeyde ee yarın bizi iki kişi beraber gelip alacaklar havalimanından yemeğe götürecekler tamam mı
C.B. : hıı hıı
T.U. : sizin görüştüğünüz kişi gelecek havalimanına bizi almaya
C.B. : sen beni dinle beni dinle lütfen bir Malatya ben zaten onunla
tanıştığımda önem sırasına göre Malatya, Askeriyenin işi bu
gelir idaresinin işi bu üçünü danışıyormuş gibi yaparsın tamam

T.U. : tamam ben o zaman iptal etmiyorum gidiyorum ben yine tamam
...

Kaynak: Taraf Gazetesi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim