• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 17 °C

Kopya çeken öğrenciye sıkı takip

Kopya çeken öğrenciye sıkı takip
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yenilenen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre e-okul sistemini revize edecek.

Buna göre, kopya çeken öğrencinin ders puanı alanına "K" kopya, mazeretsiz olarak sınava girmeyen, performans ve proje çalışmasını teslim etmeyen öğrencinin ilgili ders puan hanesine "G" yazılacak. Bunlar hesaplamada sınav sayısına dahil edilecek.

MEB, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişikliğe giderek, ölçme  ve değerlendirme esaslarını yeniden belirlemişti.
 
Bu yeni düzenlemeye göre, öğrencilerin başarısı öğretim programı  öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar,   uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projelerle, işletmelerde beceri  eğitiminde alınan puanlara göre tespit edilecek.
 
Bakanlık, ortaöğretim kurumlarındaki iş ve işlemlerin yeni mevzuat  düzenlemesi doğrultusunda yürütülmesi ve aksaklık yaşanmaması için bazı  açıklamaları içeren yazı hazırlayarak illere gönderdi.
 
Yazıya göre, yönetmelikteki kayıt işlemlerine ilişkin 8. sınıfı  bitirip hiçbir ortaöğretim kurumuna kayıt yaptıramayan öğrencilerin kayıtları,  milli eğitim müdürlüklerince ilişkilendirildikleri liselere, ortaokul ve imam  hatip ortaokullarıyla koordine sağlanarak sistem üzerinden yapılacak.
 
Yurt dışından gelen öğrencilerin Anadolu, Anadolu imam-hatip veya  Anadolu mesleki ve teknik liselere nakil ve geçişleriyle ilgili e-okul sisteminde  bir modül açılacak. Bu konuyla ilgili öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları  yetkilendirilecek.
 
Bu öğrencilerin yerleştirildikleri okuldan kapsam dahilindeki bir  başka okula nakilleri ancak yerleşim yeri değişikliğine bağlı olarak yine  komisyon tarafından yapılacağından nakil işlemleri sırasında bu kapsamdaki  öğrencilere izin verilecek.
 
-e-Okul sisteminde düzenleme
 
Yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan okulların taban puan ve  kontenjan bilgilerinin sınıflar bazında duyurulduğu e-okul sistemine, mesleki ve  teknik ortaöğretim okulları da eklenecek. Tüm sınıf kontenjanları yönetmelikteki  hükümlere göre ilan edilecek.
 
Yönetmelikte yapılan düzenlemeler e-okul sistemine yansıtılacak. Bu  sistemde her diploma için verilecek diploma güvenlik numaralarının  sorgulanabildiği bir modül açılacak. İş yeri açma belgesi yine bu sistem  üzerinden üretilecek, belgeye seri numarası yerine diploma güvenlik numarası  verilecek.
 
 -Genel liselerin ara sınıflarına nakile devam
 
Yönetmelikteki düzenlemeye göre, 10. sınıfın sonuna kadar yapılan  nakillerin, 11. sınıfa geçen ve nakil talebinde bulunan öğrencileri de kapsayacak  şekilde eylül ayı nakil döneminde değerlendirilecek.
 
Disiplin cezaları arasında yer alan okuldan ''kısa süreli  uzaklaştırma'' cezası e-okul sistemine, ''kısa süreli uzaklaştırma (1-5 gün)''  gün şeklinde işlenecek.

Genel ortaöğretim programı uygulayan fen lisesi, sosyal bilimler  lisesi, Anadolu öğretmen lisesi, polis koleji ve askeri liselerden, Anadolu  liselerinin bütün sınıflarına yeterli puan ve kontenjan bulunması şartıyla talep  doğrultusunda nakil yapılmasına devam edilecek.
 
Tüm okul türlerinden talep doğrultusunda, genel liselerin ara  sınıflarına adrese dayalı olarak nakil yapılmasına devam edilecek.
 
 - Notlarla ilgili bölüm revize edilecek
 
e-Okul sisteminde notlarla ilgili bölüm, yeni yönetmelik hükümleri  doğrultusunda revize edilecek. Yazılı sınav notu için 6 alan, performans  çalışmaları için 3 alan, uygulama notlar için 3 alan, proje için 1 alan olacak  şekilde düzenlenecek. Sözlü ve ödev alanları kaldırılacak.
 
Anne ve/veya babasına ait çalışır durumda bir iş yeri olup anne veya  baba mesleğiyle ilgili meslek lisesi alanına veya geçiş şartlarını taşımak  kaydıyla teknik lisenin ilgili alanına kayıt  yaptırmak isteyenlere kontenjana  bakılmaksızın e-okul sisteminde kayıt imkanı verilecek.
 
e-Karneler, karne formatında Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden de  alınabilecek.
 
- Kopya çekene ve mazeretsiz sınava girmeyene takip
 
Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamaları 100 tam puan  üzerinden değerlendiriliyor. Değerlendirme sonuçları da e-okul sistemine  işleniyor. Kopya çeken ögrencinin ders puanı alanına "K" kopya, mazeretsiz olarak  sınava girmeyen, performans ve proje çalışmasını teslim etmeyen ögrencinin ilgili  ders puan hanesine "G" yazılacak ve hesaplamada sınav sayısına dahil edilecek.

e-Okul sisteminde sınıf atlatma işlemi yapılırken, 2012-2013 eğitim ve  öğretim yılı itibarıyla 10, 11 ve 12. sınıflarda aynı adla zorunlu ve seçmeliler  arasında yer alan derslerin başarı durumları tek ders olarak değerlendirilecek.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Açık lise öğrencileri telafi sınavına girdi21 Nisan 2018 Cumartesi 15:48
 • Öğrenciler Psikoloji Günleri’nde uzmanlarla bir araya geldi21 Nisan 2018 Cumartesi 14:23
 • Gençler üniversite sınavına hazır21 Nisan 2018 Cumartesi 14:08
 • Çocuklar kendi okullarını boyadı21 Nisan 2018 Cumartesi 13:53
 • Engelliler için erişebilir hizmet binasını ziyaret etti21 Nisan 2018 Cumartesi 13:48
 • Köyceğiz’de model uçak kursu21 Nisan 2018 Cumartesi 13:43
 • Hastanede bağımlılık sergisi21 Nisan 2018 Cumartesi 13:38
 • Bilimin beşiği Harran’a Meslek Yüksek Okulu açılıyor21 Nisan 2018 Cumartesi 13:13
 • Öğrenciler bir masal anlattı21 Nisan 2018 Cumartesi 12:48
 • Çocuklar başkanlık makamında21 Nisan 2018 Cumartesi 12:48
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim