• BIST 90.383
  • Altın 144,409
  • Dolar 3,6117
  • Euro 3,9021
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 19 °C

Kiracı da ev sahibi de şoke olacak!

Kiracı da ev sahibi de şoke olacak!
2014 yılında bina ve arsa metrekare bedelleri yeniden belirlendi. Bunun yansıması şoklar yaşatacak.

2014 yılında, gayrimenkul kiralarıyla ilgili şok bir gelişme var. Bu gelişme hem ev ve işyeri sahiplerinin hem de kiracıların canını sıkacak.

Bodrum kattaki bir dairenin kirası bile 10 bin liraya çıkacak.

Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot şoke edecek kira artışlarını yazdı. 2014 yılı için bina ve arsa metrekare bedellerinde belediyeler yüzde 500'lere varan fahiş artışlar yaptı. Şimdi diyeceksiniz ki;“Arsa metrekare değerlerindeki astronomik artışın, ev sahipleri ve kiracılarla ne ilgisi var?”

DEĞER NEYSE KİRA DA O KADAR

Şükrü Kızılot vahim durumu şöyle açıkladı;
"Gayrimenkulünü kiraya verenler, o gayrimenkulün emlak vergisi değerinin yüzde 5’inin altında kira beyan edemiyorlar. Kira geliri beyan edilirken, evin vergi değeri de bildiriliyor.

Gelir Vergisi Kanunu’nda “emsal kira bedeli esası” başlıklı 73. madde var.
Bu maddeye göre; kiraya verilen gayrimenkullerin kira bedelleri, emsal kira bedelinden düşük olamıyor. Bu bedel de emlak vergisi değerinin yüzde 5’i oluyor.

BODRUM KATTAKİ DAİRENİN KİRASI BİLE
10 BİN LİRA OLACAK

BİR ÖRNEK: İstanbul’da Şişli Dr. İsmet Öztürk Sokak’ta, net alanı 140 metrekare olan bir dairenin, emlak vergisi değeri, yaklaşık 2 milyon 400 bin lira. Bu daireyi kiraya veren vatandaş, 2014 yılı kira geliri olarak, asgari 120 bin lira bildirmek zorunda. Bu da ayda 10 bin lira kira demek.
Aynı ev ikinci bodrum katta bile olsa, yine aynı kira istenecekti!
Diyeceksiniz ki “Olmaz böyle şey”
Oldu bile..

KİRACIYA ŞOK NE?

Ev sahibi ya da işyeri sahibi, kiracısına diyecek ki;
“Arkadaş, benim evin emlak vergisi asgari değeri artırılmış ve 2 milyon 400 bin lira olmuş. Gelir Vergisi Kanunu’nda 73. madde diye bir madde varmış. O maddeye göre, evin değerinin yüzde 5’inden aşağı kira bildiremiyor-muşum. Kirayı 1 Ocak 2014’den itibaren yıllık 120 bin lira yani aylık 10 bin lira yapıyorum.”

Kiracı feryat edecek;
“Siz ne diyorsunuz. Konutlarda Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre yıllık ÜFE artış oranından fazla zam yapılamaz.”
Bu doğru… İşyeri olarak kiraya verilen büro, dükkan ve mağazalarda ise, ÜFE sınırlaması yok. Mal sahibi daha yüksek oranda kira artışı yapabiliyor. Peki ne olacak şimdi? “Buyrun cenaze namazına” derler ya işte öyle bir şey!

www.aksiyonhaber.com

Bu haber toplam 563 defa okunmuştur
Etiketler: , , , , , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim