• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Kim: Yoksulluğu bitirmek için bir araya gelmeliyiz

Kim: Yoksulluğu bitirmek için bir araya gelmeliyiz
Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, Tüm dünyadaki insanları yoksulluğu sona erdirmeye yönelik küresel bir hareket için bir araya getirilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Jim Yong Kim, çok uzun bir süredir, zenginlerin dünyanın dört bir yanındaki yoksulların nasıl yaşadıklarını belirli bir ölçüde biliyorlarken, bugünün dünyasında yeni olanın, yoksullardan en iyi gizlenen sırrın, zenginlerin nasıl yaşadığının artık ortaya çıktığını belirtti.

Giderek artan sayıda yoksulun artık sahip olduğu köy televizyonları, internet ve cep telefonları yoluyla zenginlerin ve orta sınıfın yaşam tarzlarının her gün tam renkli olarak evlerine iletildiğini kaydeden Jim Yong Kim, geçen yıl Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ile birlikte deniz seviyesinden 14 bin feet yükseklikteki bir Bolivya köyüne seyahat ettiğinde köylülerin cep telefonlarıyla fotoğraflarını çektiğini, ayrıca Hindistan'ın en fazla yoksulun yaşadığı eyaleti olan Uttar Pradesh'te Hintlilerin akıllı telefonlarında Kore dizilerini seyrettiklerini gördüğünü de anlattı.

Jim Yong Kim, şu ifadeleri kullandı: "Eşit olmayan bir dünyada yaşıyoruz. Ancak zengin dünya yoksulların çektikleri sıkıntıları görmüyor olsa bile, dünyanın her yerindeki yoksullar zenginlerin nasıl yaşadıklarının epey farkında. Ve harekete geçmek istediklerini de ortaya koyuyorlar. Eşitsizlikler herkesi incitiyor. Kadınların ekonomik katılımının düşük olması Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da yüzde 27'lik bir gelir kaybına yol açıyor. Öte yandan, kapsayıcı büyüme insanlar ile hükumetleri arasında daha güçlü ve daha sağlam sosyal sözleşme sağlıyor ve daha güçlü ekonomiler oluşturuyor. Örneğin, eğer kadınların istihdam düzeyini erkeklerin düzeyine yükseltebilseydik, ortalama gelir Güney Asya'da yüzde 19 ve Latin Amerika'da yüzde 14 daha yüksek olabilirdi. Aşırı yoksulluk içindeki insanlar günlük 1,25 doların altında bir para ile geçiniyor. Bu, çoğumuzun her gece cebimizden boşalttığı bozuk paralardan bile daha düşük bir miktar. Öte yandan, orta gelirli ve yoksul ülkelerdeki bir milyardan fazla insan bundan bile daha az bir para ile yaşamını devam ettiriyor."

- "IFC on yılda portföyünü 90 milyar dolara yükseltmeyi planlıyor" -
Jim Yong Kim, bugünün dünyasının temel sorunlarının milyonlarca değil milyarlarca insanı etkilediğini ifade ederek, neredeyse 2 milyar insanın enerjiye erişiminin olmadığına dikkati çekti. Tahmini olarak 2,5 milyar insanın temel finansal hizmetlere erişimi bulunmadığını dile getiren Jim Yong Kim, şöyle devam etti: "Hepimiz, 7 milyar birlikte, bugün iklim değişikliği zorluğuna uygun ölçekte bir plan ile harekete geçmezsek, yakında bir iklim değişikliği felaketi ile karşı karşıya kalacağız. Dünyanın kalkınma ihtiyaçları elbette Dünya Bankası Grubu'nun bunları karşılayabilme olanaklarının çok üzerinde. Ancak fazlasını, çok daha fazlasını yapabiliriz. Müşterilerimize bilgi ve çözüm sunumunda daha iyi hale geldikçe artmasını beklediğimiz talebi karşılayabilmek için, gelirlerimizi ve sermayemizi arttırma yönünde finansal olanaklarımızı güçlendiriyoruz. Son zamanlarda attığımız adımlarla orta gelirli ülkelere sağladığımız kaynakları neredeyse iki kat artışla yıllık 15 milyar dolardan 28 milyar dolara yükselttik. Bu Dünya Bankasının önümüzdeki on yılda kredi verme kapasitesinin veya bilançomuzdaki kredi miktarının 100 milyar dolarlık artışla yaklaşık 300 milyar dolara yükseleceği anlamına gelmektedir. Ayrıca en yoksul ülkelere yönelik fonumuz olan IDA'nın tarihindeki en büyük ikmal olarak neredeyse 52 milyar dolarlık hibe ve imtiyazlı kredi sağlanmıştır. Aynı zamanda, özel sektöre olan doğrudan desteğimizi de arttırmaktayız. Dünya Bankası Grubu'nun siyasi risk sigortası kuruluşu olan MIGA önümüzdeki dört yılda sağlayacağı yeni garantileri neredeyse yüzde 50 oranında arttırmayı planlamaktadır. Özel sektör kolumuz olan IFC önümüzdeki on yılda portföyünü neredeyse iki katına çıkararak 90 milyar dolara yükseltmeyi planlamaktadır. 10 yıl içinde IFC'nin yıllık taahhütlerinin 26 milyar dolara çıkacağına inanıyoruz.

Bir bütün olarak ele alındığında, Dünya Bankası Grubu'nun bugün 45 ile 50 milyar dolar arasında olan yıllık taahhüt miktarının önümüzdeki yıllarda 70 milyar doları aşması beklenmektedir. Finansal ateş gücündeki bu artış Dünya Bankası Grubu için daha önce görülmemiş bir artıştır. Artık önümüzdeki yıllarda toplamda yıllık olarak yüzlerce milyar dolarlık kaynağı harekete geçirebilecek ve kaldıraç etkisi yaratabilecek bir konumdayız."

Jim Yong Kim, sivil toplumdakiler ve özel sektördekiler de dahil olmak üzere kilit ortaklar ve paydaşlarla birlikte çalışmanın daha etkili yollarını bulmaları gerektiğini vurgulayarak, ortaklıklara, güçlü küresel kurumlara, canlı bir özel sektöre ve kararlı siyasi liderlere ihtiyaçları olduğunu belirtti. Kim, "En önemlisi, tüm dünyadaki insanları yoksulluğu sona erdirmeye yönelik küresel bir hareket için bir araya getirmemiz gerekiyor. Küresel toplumun tüm kesimleri, geleceğe bırakacağımız bir miras olan daha adil ve sürdürülebilir bir ekonomi vizyonunu kararlı eyleme dönüştürmek için bir araya gelmelidir. Dünya bizi izliyor" değerlendirmesinde bulundu.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim