• BIST 110.932
  • Altın 175,054
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C

Kılıçdaroğlu: Yiğit bir savcı arıyoruz

Kılıçdaroğlu: Yiğit bir savcı arıyoruz
CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Başbakan Erdoğan hakkında sert eleştirilerde bulundu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan Erdoğan'ın iddiaları hakkında bomba açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, CHP'yi cemaatle işbirliği yapmakla suçlayan Erdoğan için " Şerefin varsa çıkarsın bunu belgeleriyle ortaya koyarsın. Biz de doğrudur bunu yapmışız deriz. Yapabilir misin? Şerefin varsa ispat edersin diyorum. Bu kadar basit." dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları

HAZİNE GARANTİSİ TEPKİSİ

Tüyü bitmemiş yetimin hakkı garanti olarak bir takım şirketlere veriliyor. Bu Türkiye tarihinde bir ilktir. Bu resmi gazetede yayınlanmayacak. Vatandaş bilmeyecek. Kime ne kadar hazine garantisi verildiğini kimse bilmeyecek. Bunun yasasını çıkardılar ve uygulmaya koydular. Bunun adı ihaleye fesat karıştırmaktır. Eğer benim bankalardan alacağım krediye hazine kefil olacak idiyse baştan söylerlerdi belki ben de ihaleye girerdim. İhale bitmiş adamlra vermişler şimdi kefil oluyorlar. Bunun adı ihaleye fesattır. İhale mevzuatını yüzün üstünde değiştirdiler. Nasıl yandaşlara veririz ve kaynak aktarırız diye. 

Bu şekilde borç üstlenmesinin tutarı 53 milyar dolara ulaşabilir deniliyor. Ekonomi çevreleri bu rakamı aklında tutsun. 

FEZLEKELER MECLİS'E GELİYOR AMA MİLLETTEN GİZLENECEK!

Fezlekeler meclise geliyor. Bu da milletten gizlenecek. Dosyaların üstü kapatılıyor. Meclis televizyonunu kapattık siz altyazı geçiyorsunuz diyordu bir danışmanı... Meclis televizyonunu bunun için kapatıyorlardı. Ama biz bütün bunları kamuya yansıtacağız. Bütün yolsuzluk belgelerinin tamamını göreceğiz ve öğreneceğiz. 

ERDOĞAN'LA İLGİLİ BİR FEZLEKE DE BEKLİYORUZ

Erdoğanla ilgili de bir fezleke bekliyoruz. Paraları sıfırlama için talimat veriyor. 30 milyon avroyla villa aldırıyor. bunları da bekliyoruz. Yürekli namuslu bir savcı ülkesine karşı sorumluluk hisseden bir savcı arıyoruz. Yiğit bir savcı korkmayan bir savcı arıyoruz. Cesur bir savcı arıyoruz. Böyle bir savcı illaki çıkacaktır. Çıkmaması mümkün değil. 

İktidarın baskısına rağmen bu fezlekeler parlamentoya gelecek. Daha iki konuda da fezleke bekliyoruz. Adana ve İzmir... Bu konularda da fezleke gelecek. Ülkesini seven cesur insanlar arıyoruz. Hem hukukun üstünlüğü diyeceksin hem korkacaksın olmaz. 

CESUR BİR SAVCI BEKLİYORUZ

Cumhuriyet savcısı, cumhuriyeti seviyorsa gereğini yapacak. Siyaseti kirden arındırmak cumhuriyet savcılarını görevidir. Cesur yiğit namuslu insanlar bekliyoruz. Ne diyordu İnönü, namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır. İstedikleri kadar yasaklasınlar Meclis tv'yi. Biz bunu kamuoyuna taşıyacağız. 

Demokrasi ve hukuk zaafa uğrarsa ülkenin geleceğinde de totaliter sistemler egemen olur. Bugün makamlarında oturan savcılara ve hakimlere örnek olması açısından tarihe bakmak lazım. Şubat 1958... Büyük baskı var hukuk demokrasi askıya alınmış. Parlamentoda komisyonlar kurulmuş. CHP'nin mal varlığına el konuluyor. Bir yürekli kişi Hüseyin Nail Kumalı demokrasi ve hukuk konusunda endişelerini dile getiriyor. Hukuk Fakültesinde Profesör. O zaman üniversiteler özerk. Sen misin demokrasiden bahseden üniversiteden alıp kızağa çekiyorlar. Toplum tepkisiyle 40 gün sonra iade ediliyor görevine. 10 Nisan 1958'de iade edildiği gün diyor ki, "Siyasi güçlüklerimizi artırdığı kanaatine vardığım her yeni karar ve tedbir karşısında mevkim ünvanım ve vicdanımın bana emrettiği normal ve meşru vazifeyi en ufak bir yılgınlık eseri göstermeden ifaya devam edeceğim" diyor. Gereğini yapacağım diyor. Bunu söyledikten sonra İstanbul Üniversitesinin senatosu bir ay süreyle derslere girmeme cezası veriyor. Bir ay sonra derslere başlıyor başladığı gün 13 Mayıs 1958'de "insanlık ve vatandaşlık faziletlerine ve medeni cesarete sahip olmamız gerektiğini biliniz ve unutmayınız ki milletin alınyazısını tayinde siz aydınların hissesine düşecek şeref çok büyük olacaktır".

HUKUK YOKSA DİKTATÖRLER DAHİL KİMSE GÜVENDE OLMAZ

Eğer aydınlar itiraz edecekse şeref boyun eğerse vebal büyük olur diyor. Onun için hukuk bu kadar önemlidir. Herkesin adalet arayışında olduğu ülkede hukuku düzeltmemiz gerekiyor. Hukuk yoksa totaliter rejim olur. Diktatörler dahil hiçkimsenin güvencesi olmaz. Onlar her zamankinden fazla baskı yaparlar korktukça baskıyı arttırırlar. 

AB'den sorumlu bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Öyle bir süreç yaşıyoruz herkes kendini güvende hissetmiyor. Böyle bir ortamda kimse kendini güvende hissetmiyor. Sayın Başbakan da öyle hissetmiyor. Zaten kendisi de öyle söylüyor" diyor. Dönüp kendimize sormalıyız 12 yıldır bu ülkeyi yönetenler kendini güvende hissetmiyorsa sokaktaki sade vatandaş kendini nasıl güvende hissedecek?

USTA DEĞİL ÇIRAK BİLE OLAMAZSIN

Söylüyor... Başbakanlık koltuğunda oturan zat. Bu ülkeyi bu hale kim getirdi? 12 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsun. Vatandaş ne yapsın o zaman? Asıl üzerinde durmamız gereken konu budur. Bir ülkenin başbakanı kendini güvende hissetmiyor ve halka şikayette bulunuyor. Demek ki bu ülkeyi sen yönetmiyorsun taşeronluk yapıyorsun. Usta değil emin ol sen çırak bile olamazsın. 

CHP bu konuda defalarca uyarı yaptı. Türkiye'nin iyiye gitmediğini hukukun yara aldığını demokrasinin zedelendiğini söyledik. En son telefon dinlemeleriyle ilgili 28 Ocak 2009'da bir m.vekili arkadaşlarımız "telefonlarımız dinleniyor" diye kaygılarını dile getiriyor. Bu işten sorumlu bakan kürsüye çıkıyor ve "Yasal olmayan işiniz yoksa dinlenmekten korkmayın diyor"... 

Biz zaten korkmuyoruz ki. Sen korkuyorsun şimdi. Çünkü senin hesabını veremeyeceğin çok iş var. Yaptığın işlerin tamamı yasadışı. Bir bakan TBMM kürsüsünden telefon dinlenebilir niye korkuyorsunuz diyor. 

CEMAATLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAKLA SUÇUYOR? EĞER ŞEREFİN VARSA...

Zaman zaman bizi de eleştirirler. Başbakanlık koltuğundaki zat eleştiriyor. Eleştiriye her zaman saygı gösteririm. Samimi ve doğru olması lazım ama. Biz onlar gibi değiliz. Çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz. Samimi olursa eleştiriye saygı gösterir ders çıkarırız, gocunmayız. Bizi cemaatle işbilriği yapmakla eleştiriyor. Kendisini açık ve net çağrıda bulunuyorum. Şerefin varsa çıkarsın bunu belgeleriyle ortaya koyarsın. Biz de doğrudur bunu yapmışız deriz. Yapabilir misin? Şerefin varsa ispat edersin diyorum. Bu kadar basit. 

BİRİSİNE KARDEŞİM DİYORSA ELİNDE HANÇER BEKLİYOR DEMEKTİR

Ama kendisi ne diyordu? 24 Kasım 2013, "Şimdiye kadar cemaatteki kardeşlerimiz bizden ne istediler de yapmadık?"... Birisine kardeşim diyorsa elinde hançer bekliyor demektir. Erbakan'a Kaddafi'ye Esad'a da diyordu. 12 yıldır beraber çalıştınız. Niye şimdi dönüp bizi suçluyorsun?

Ne istediniz de vermedik diyor? Neyi öğreneceğiz? Ne istediler, neler verdin sen... Onu çık bir anlat bakalım. Önce onu çık bir anlat bakalım... 

BUNLARIN ELİNDE ŞANTAJ KASETLERİ VAR

22 Nisan 2014... Bunların elinde şantaj kasetleri var diyor. Bu milletin en tepesinden en aşağısına kadar c.başkanlığından benim de g.kurmay başkanının da var diyor. Merak ediyorum bunları nereden biliyorsun sen? Ben onun bildiğini adım gibi biliyorum. O şantaj kasetlerini gözlüğünü böyle takarak nasıl izlediğini çok iyi biliyorum. Sorum şu. O kasetler senin önüne nasıl geldi? Kiminle beraber izledin. Çıkıp bunu açıklaması lazım. Ben adam gibi net açık sorular soruyorum. Debelenmene gerek yok. Senden de adam gibi cevap bekliyorum. Verir mi? Vermez...

BU KASETLER SENİN ÖNÜNE NASIL GELDİ?

Cemaatin elinde olduğunu söylediğin şantaj kasetleri senin önüne nasıl geldi? Çık bunları açıkla...

Kurumların bir siyasal iktidara değil devlete hesap vermesi gerekir. Hukuk içinde kalmak koşulu ile biz bütün kurumlarımıza güveniriz.

MİT YASASINI ANAYASA MAHKEMESİ'NE GÖTÜRECEĞİZ

Kurumlar millete karşı sorumludur.  MİT yasasını geçirdiler anayasaya aykırı herkes biliyor biz bunu anayasa mahkekesine götüreceğiz.

Sanayimizi güçlendirmek ekonomiyi güçlendirmek üniversitelerimizin özgür ve özerk olması lazım bunları elbette isteyeceğiz ama hukukun olmadığı yerde bunların hiçbirisi olmaz. 

Eğer bu yasa çıkmadan önce CHP milletvekilleri fişleniyorsa yasa çıktıktan sonra çok daha fazla şeylerin olacağını hep birlikte göreceğiz. 

İfade özgürlüğü hukukun üstünlüğünün en önemli göstergelerinden bir tanesidir. 

AZİZ BAŞKAN BÜYÜK SIKINTILAR İÇİNDE...

Fenerbahçe şampiyon oldu. Elbette takımın taraftarlarını yöneticileri kutluyoruz. Aziz Başkan'ın büyük bir sıkıntı içinde olduğunu da biliyoruz. Özel Yetkili Mahkemelerin adalet dağıtmadığını biz hep söyledik. Kişiler yargılanacaksa bağımsız ve tarafsız mahkemelerde yargılanır. Ama siz iktidarın arka bahçesi olan mahkemelerde yargılarsanız bu tip sonuçlar alırsınız. O yüzden Fenerbahçeli taraftarlar biraz yaralı... Tekrar Fenerbahçe'yi tebrik ediyorum...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim