• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 15 °C

Kılıçdaroğlu: Savcı değil Sarraf'ın avukatı

Kılıçdaroğlu: Savcı değil Sarraf'ın avukatı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. 17 Aralık dosyası hakkında takipsizlik kararı verilmesini eleştiren Kılıçdaroğlu, kararı veren savcıyı sert bir dille eleştirdi.

17 Aralık soruşturmasında verilen takipsizlik kararına tepki gösteren CHP Lideri Kılıçdaroğlu ''247 milyar liralık bir yolsuzluk var. Bu savcı hiçbir delili görmüyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

21 Ekim 1860'da Tercümanı Ahval yayına başladı. Gazeteciler gazeteciler günü olarak kutlar o günü. Gazeteciler kendi bayramlarını kutlayabiliyorlar mı? Özgürce yazıp çizebiliyorlar mı? Rahatlıkla iş bulabiliyorlar mı? Böyle bir ortam ne yazık ki yok. 

BU BAKAN ALO FATİH'İ HİÇ DUYMAMIŞ MI?

Bir bakan Avrupa Birliği'ne gidiyor. Gazetecilere baskı yok diyor. Ben merak ediyorum bu bakan hiç Alo Fatih'i duymamış mı?

Her gazetenin içine bir hükümet komiseri yerleştirip haberlere müdahale edildiğini biliyoruz. Şimdi geliyorlar medyaya baskı yok diyorlar. 

Her yerde baskı var. Kimisine ekonomik, kimisine sosyolojik baskı uyguluyorlar. 

ÜZÜM'ÜN FİYATI YÜZDE 50 DÜŞTÜ

Salihli'de üzüm mitingi yaptık. Bizi dinleyen bütün çiftçi kardeşlerime sesleniyorum, neyin fiyatı yüzde 50 düştü ki, sizin ürettiğiniz üzüm 5 liradan, 2 buçuk liraya düştü? Sizi sefalete sürükleyen siyasal iktidara 2015'te ders vereceksiniz. Bunu bekliyoruz. 

21 EKİM'DE AHMET TANER KIŞLALI ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

21 Ekim'de Ahmet Taner Kışlalı öldürüldü. Bir basın bayramı günü... Büyük bir insandı, bilge bir insandı. Siyasal olayları tarihin süzgecinden geçirerek değerlendirirdi. Ama ondan rahatsız oldular. Bu ülkede aydın olmanın zor olduğunu biliyordu. Aydın olmak halkın lideri olmaktır. Aydın olmak zulme karşı direnmektir. Eğer bir aydın tanımını kişiselleştireceksek o aydın sayın Kışlalı'dır. 

BAZI GAZETELER FOTOĞRAFINA ÇARPI KOYUP HEDEF GÖSTERDİ

Onu hedef tahtasına koydular. Bazı gazeteler fotoğraflarının üstüne çarpı koyarak hedef gösterdiler. Ve hedeflerine ulaştılar. Bebeği daha küçüktü 29 günlüktü. Bir bomba ile hayatı acı şekilde sonlandı. Biz Ahmet Taner Kışlalı'yı, Bahriye Üçok'u, Muammer Aksoy'u, Necip Hablemitolu'nu, Çetin Emeç'i, Hrant Dink'i de unutmadık. Biz bütün faili meçhullerle mücadele edeceğiz. 

SELAM TEVHİD KUDÜS DAVASI AKP TARAFINDAN KAPATILDI

Umut Davası'nda bir terör örgütünün bu suçu işlediği yönünde ciddi iddialar ortaya atıldı. Selam, Tevhid Kudüs ordusu. Yabancı ülkeler lehine ajanlık yapanlar, kara para aklayanlar takibe alındı. Ama bu dosyalar AKP hükümeti tarafından kapatıldı. Tıpkı 17 Aralık'ın kapatıldığı gibi. 

17 VE 25 ARALIK SORUŞTURMASINI KAPATAN AKP'DİR

15 gün önce 25 Aralık için takipsizlik kararı verildi. Geldiğimiz noktada gördük ki 17 Aralık için de takipszilik kararı verildi. Kararın arkasında AKP'nin olduğunu bilmek zorundayız. Kararın savunucusunun onlar olduğunu bilmeliyiz. 

Beraber çalıştığı bakan, yıllar yılı TOKİ'de başkanlık yapan bakan, Başbakan'ın talimatıyla yaptım diyor. 247 milyar liralık bir yolsuzluk var. Bu savcı hiçbir delili görmüyor. Ama savcı bunların hiçbirini görmüyor. Bir yolsuzluk dosyasını kapatmaya çalıştılar. Pek çok yasal düzenleme yaptılar. Hepsini tek amacı yolsuzluk dosyasını kapatmaktı. HSYK ile oynandı. Amacı yolsuzluk dosyalarını kapatmak. Davutoğlu'nun Başbakan yapılmasında tek amaç yolsuzluk dosyasını kapatmaktı. 

DAVUTOĞLU "BAŞÜSTÜNE" DEDİ

Davutoğlu'nun görev alanını çizdiler. Bu dosyayı aklayacaksın dediler. O da başüstüne dedi. Bugün bu konuda konuşmamasının temel nedeni budur. Bir ülkede bu kadar yolsuzluk varken Başbakan konuşmuyorsa, o ülke iyi yönetilmiyordur. 

Dönemin Başbakanlık müsteşarı polise telefon ediyor, savcıya içeri alın ne bekliyorsunuz, kanun manun dinlemem, kanun bizi, gerekirse kanun çıkarırız diyor. Bu kadar açık ifadeler bütün kamuoyu tarafından duyuluyor.

TÜRKİYE'Yİ BİR HORTUMCULAR ÜLKESİ HALİNE GETİRDİLER

Türkiye cumhuriyetini bir hortumcular ülkesi haline getirdiler. İşin özeti budur. 

Koluna 700 bin liralık saat takanlar, rüşvet ile umreye gidenler, Ayakkabı kutusuna para koyanlar, Bakara makara diyenler, çikolata kutusunda rüşvet alanlar bu dosyada vardı. Ama birileri kalkıp ben bu dosyaları kapattım diyor. Ama bu dosyalar kapanmaz, bunların hesabını gün gelecek vereceksiniz. Bunun arkasında sonuna kadar duracağız. 

Ey hırsızlıar, rüşvetçiler, rantçılar, sakın devleti de satın aldık hukuku da satın aldık diye düşünmeyin. Satın aldığınız şey Türkiye değil şerefini satılığa çıkarmış adamların kendisidir. 

Onlar gelir geçer. Bu ara dönem mutlaka biter. Bu devlet asli rotasına döndüğü zaman adaletin tokadı suratınıza çarpacaktır. Bundan emin olun. Bu hırsızların ortaklarına sesleniyorum. Bugün belli bir gücümüz var, ne yaparsak yırtarız diye düşünmeyin. Bazı suçların zaman aşımı yoktur. Halka karşı suç işleyip kimse elini kolunu sallayarak gezemez. Pinochet nasıl yargılandıysa siz de aynı şekilde yargılanacaksınız. Savcı bir parantez açtı ama o parantez gün gelecek kapanacaktır. 

BİZİM YERİMİZ BURASI

Sevgili yurttaşlarım bizim kültürümüzde hırsızlığın yolsuzluğun zorbalığın yeri yoktur. Biz benden selam olsun diyen Köroğlu, Dadaloğlu'nun, Yunus Emrelerin, Hacı bektaşların, mevlanaların torunlarıyız. Bizim yanımızda rüşvetçiler, komisyoncular, rantçılar yok. Bizim yanımızda alnının akıyla kazanan Somalı madenciler var. 14 yaşında biber gazı kurşunuyla hayatını yitiren Berkin Elvan'lar var. Bizim yanımızda Ali İsmail Korkmazlar var. Bizim yerimiz burası. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum bizim yerimiz burası. Adaletten, ekmekten, demokrasiden yana bizim yerimiz. Biz Ethem Sarısülük'ün katiline yedi yıl hapis verip annesine 10 yıl hapis cezası isteyenlerle yan yana değliiz. Biz onun annesinin yanındayız. 

Ethem için nasıl üzülüyorsak, Yasin Börü için de içimiz öyle acıyor. Berkin için nasıl üzülüyorsam, Uludere'de katledilen Ferhat için, Diyarbakır'da öldürülen Yusuf için de üzülüyorum. Bu ülkede kimse düşünceleri için öldürülemez. 

O SAVCIYA DA SÖZÜMÜZ VAR

Savcıya da sözümüz var. Bu kararı alan savcıya da sözümüz var. Ona savcı diyorum. Resmi adı savcı. Gerçek adı Rıza Zarraf'ın avukatıdır. Savcı ile avukatın rolü farklıdır. Zarraf kendine bir savcı bulmuş. O savcı şunu unutmasın. Nazi'de adalet müşaviri Hans Frank'ın bir açıklaması var. "Verdiğimiz her kararda önce kendinize şunu soracaksınız. Benim yerimde Führer olsaydı ne karar verirdi" Bu savcı da "benim yerimde Erdoğan olsaydı nasıl karar verirdi" diye düşünüp karar vermiştir. 

O SAVCI AİLESİNİN YÜZÜNE NASIL BAKIYOR?

Benim merak ettiğim, o savcı, adalet sarayına giderken, diğer hakimlerin yüzüne nasıl bakıyor? Ben merak ediyorum. Eşinin ve çocuklarının yüzüne nasıl bakıyor? Komşularının yüzüne nasıl bakıyor acaba? Soyadı Aydıner, bence değiştirsin. Mesela Karanlık soyadı çok uygun. Düşüncesini satan, vicdanını satan, kalemini satan, adaleti satan adama savcı denemez kimse kusura bakmasın. 

700 bin liralık rüşvet kol saatini takacaksın, yatak odalarında kasalarda milyon dolarlar çıkacak, onlar hiçbir şey olmamış gibi sokakta gezecek, gazimizin ayağına protez için haciz gelecek, bu mu adalet? Adaleti nerede arayacağız biz?

DAHA BASKICI BİR TÜRKİYE İNŞA EDİYORLAR

Yeni yasa getiriyorlar... Daha baskıcı bir Türkiye için geliyor. Yüzü kapalı olanlara, molotof atanlara ceza.. E var zaten ceza, milleti neden kandırıyorsun. Türkiye bir provokasyon ile karşı karşıya. Daha baskıcı bir yönetim getirmek istiyorlar. Türkiye'yi yarı açık cezaevine döndürmek istiyorlar. Biz mücadelemizi yapacağız. 

YAKIP YIKANLARI SAVUNMAYIZ

Biz molotof kullanıp, çevresine zarar veren insanları hiç savunmadık. Belediye otobüsü yakanları doğru bulmayız. Kütüphane, halkevi yakanları doğru bulmayız. Kuyumcu dükkanı yağmalayanları doğru bulmayız. Biz iktidar olsak onları kulaklarından yakalar adalete teslim ederdik. 

İKTİDAR OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİL

İktidar olduğunun farkında değil şikayet ediyor. Sen başbakansın. Sen şikayet edersen kim savunacak? 

TÜRKİYE'NİN İTİBARI YERLERDE

Türkiye'nin itibarı yerlerde. Davutoğlu biz BMGK'ya seçileceğiz, kararlıyız diyor, bu bizim başarımız olacak diyor. Sonuç ne oldu? Yeni Zelanda girdi, İspanya girdi, Türkiye 60 oyda kaldı. Tam bir diplomatik darbe. Bunlar hala Türkiye'nin itibarından söz ediyor. BM'de Türkiye'yi bu hale getiren kim? İktidara sorsan CHP der. Hava yağmurlu olsa CHP'ye bağlarlar. 

SUUDİ ARABİSTAN ALEYHİMİZE ÇALIŞTI

Asıl üzüntü veren şu. Suudi Arabistan... Biliyorsunuz kral Abdullah Türkiye'ye geldiğinde bütün diiplomatik kurallar yerle bir oldu. Koşa koşa hava alanına gittiler, karşıladılar, oteline yerleştirdiler. Bir tarafında Cumhurbaşkanı bir tarafına Başbakan oturdu fotoğraf verdiler. Onurumuzu zedeleyen bir fotoğraftı. Şimdi Suudiler bunlara dersini verrdi. BM'de Türkiye aleyhine çalıştı. Dış politika iç politikanın malzemesi olamaz. Milli olmak zorundadır. Bütün siyasal partilerin ortak destek vermesi gereken politikadır. EĞer iç malzeme yaparsanız gelir böyle duvara toslarsınız. 

İRAN DA ALEYHİMİZE DÖNDÜ

İkincisi İran... Hamaney'in önünde ip gibi dizildiler. Buraya gelince ikinci evimizde hissediyoruz dedi. İran da aleyhimize döndü. Sen İran ile ilişkilerini Rıza Sarraf ile Suudilerle ilişkilierini de Yasin El Kadı ile götürürsen geleceğimiz nokta budur. 

Bu söylediklerimin tamamı gerçektir. Bundan çıkan sonuç şu. Türkiye iyi yönetilmiyor. Ciddi bir yönetim boşluğu var. Gazeteci memnun değil, çiftçi memnun değil, işçi memnun değil... 

AKP'ye oy verenleri eleştirmiyorum. Sizler demokrasinin vazgeçilmez kişilerisiniz. Ülkeniz için çocuklarınız için geleceğiniz için bayrağınız için güvenliğiniz için sandığa giderken düşünün. 

YETER DEYİN ARTIK!

Bir buçuk milyon Suriyeli var. Kimin nerede olduğu belli değil. Gelip dükkan açıyor vergi vermiyor. Ama sen vergi veriyorsun. Milyonlarca Suriyeli'yi dilenci durumuna kim düşürdü? Kendileri sefa sürüyor. Çocuklarının yatak odalarına boy boy para kasaları koyuyor. Gözleri doymadı hala sizin paranızda gözleri var. Yeter demeyecek misiniz artık? Yeter diyin artık, yeter diyin. 

MEMLEKETİ HIRSIZA NİYE TESLİM EDİYORSUN?

Bir de bu ülkeyi dürüst namuslu adamlar yönetsin. Kul hakkı yemeyenler yönetsin. Hırsızın kime ne faydası olur? Esnaf kardeşim, AKP'ye oy veren saygıdeğer yurttaşım. Evini hırsıza teslim eder misin? Memleketi niye teslim ediyorsun?

İnanç üzerinden kimlik üzerinden siyaset bizim kitabımızda yoktur. Yaşam tarzı üzerinden siyaset bizim kitabımızda yoktur. Benim için CHP için sadece insan vardır ve ona hizmet edeceğiz. 

YENİ TÜRKİYE DEĞİL, YENİDEN TÜRKİYE

Kim etnik kimlik üzerinden siyaset yapıyorsa, inanç üzerinden siyaset yapıyorsa seni sömürüyor. Havuzlu villalarda oturup vatandaşın yaşam tarzına müdahale ediyorlar. Yeni Türkiye'yi madem ki inşa edeceğiz, bizim için şunu da söyleyim, Yeni Türkiye yok, Yeniden Türkiye'yi ayağa kaldıracağız. 

DEVLETİN ÇİVİSİ ÇIKTI

Çivisi çıktı devletin. Adalet yok. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Adalet mülkün yani devletin temelidir. Size sözüm söz, CHP'nin sözü, bu ülkeye adaleti getireceğiz. Bu ülkeye adaleti getireceğiz kararlıyız, demokrasiyi getireceğiz. 

HIRSIZIN SÖZÜNE İNANILMAZ

Ayakkabı kutusundaki parayla imam hatip yapacağız dediler. Haram parayla Türkiye cumhuriyetinde imam hatip okulu yapılmaz. Bundan sonra da yapılmayacak. Hırsızın sözüne inanılmaz. Hırsızın adı üstünde hırsızdır. 

Ortada şeklen bir hükümet var. Davul boynuna asılmış tokmağı başkasının elinde bir hükümet var. Böyle bir hükümet olmaz. Hep şikayet ediyor. Bu hükümetten iş çıkmaz. Kendisi sorun olan hükümet sorunları çözemez. 

NE OLACAK BU TÜRKİYE'NİN HALİ?

Herkes diyor ne olacak bu Türkiye'nin hali... Kararı biz vereceğiz. Ülkeyi aydınlığa çıkaracağız. Önümüzdeki süreçte çok güzel projelerle halkımızın karşısına çıkacağız. Bize güvenin ve görün Türkiye nasıl ayağa kalkıyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim